Uuden vuoden lupaus

lukemattomat lupaukset

Mitä lupaat uuden vuoden kunniaksi ja itsesi/ lähimmäisesi parhaaksi? Pitääkö lupauksesi? Ovatko aiemmat lupaukset pitäneet?
Minun lupaukseni:
Lupaan rakastaa vaimoani ja lapsiani enemmän, kuin jaksoin rakastaa menneenä vuonna. Kun katson taaksepäin, monet asiat olisin voinut tehdä toisin ja monet sanat voinut jättää sanomatta. Otan menneestä opikseni. Lupaan antaa entistä enemmän anteeksi kaikille niille ihmisille ja asioille, jotka eivät syystä tai toisesta miellytä minua. Lupaan edelleenkin (lupasin viimeksikin) olla inhimillinen, virheineni ja puutteineni. Kaikista paheistani en aio luopua, mutta lupaan nauttia niistä enemmän niin, etten aiheuta paheillani mielipahaa muille. En silti salaa paheitani, mutta nautin niistä vielä enemmän, kun tiedän etteivät ne vaikuta niin paljon lähimmäisiini.

3

1434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raitis ja voida hyvin
    • Nimetön

      yritän elää tämänkin vuoden järkevästi,en ota viinaa kun meikäläisen luonteella se tuottaa kaiken laista hölmöilyä.yli vuosi raittiutta takana ja eläämääni mahtuu niin paljon että vois vaikka kirjan kirjoittaa.hyvää vuoden jatkoa kaikille.t.veksi tampere.vanha liitto.

    • 08-09

      että en petä tai ole mukana pettämisessä selvinpäin ja yritän parhaani mukaan välttää sitä umpihumalassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      193
      7297
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      129
      3300
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      59
      1901
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1857
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe