kipua silikonien jälkeen

kauanko leikkauksen jälkeen on kipuja ja kuinka kovia ne ovat ?siis minkalaisia särkylääkkeitä käytetään ?
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kivut ovat yksilöllisiä ja riippuu mihin implantti laitetaan siis laitetaanko lihaksen alle vai päälle. Viisi päivää itse otin kipulääkkeitä, päivä päivältä vähemmän. Ekat 2-3 päivää olivat ne pahimmat ja popsin lääkkeitä kun karkkia. Heti leikkauksesta herättyäni sain kipupiikin. Illalla sain kolme tablettia jotka oksensin melkein heti ja sitten supon. Kotona pärjäsin buranalla 400mg joka on tulehduskipulääke.

Äänestä

Leikkauksen jälkeen sain kipupiikin ja seuraavana päivänä toisen ennen laivalle lähtöä. Kotona söin sairaalasta saadut särkylääkkeet ja muutaman Panadolin. Kaikkiaan vajaan viikon ja viimeiset päivät lähinnä varmuuden vuoksi. Olihan niitä kipuja, mutta hyvin ne kesti. Sairaalassakin selvisin omin voimin, en tarvinnut apuja edes ensimmäiseen vessareissuunkaan. Minulla implantit laitettiin rintalihaksen alle ja koska lähtötilanne oli hyvin pieni kuppikoko, kudosten venyminen aiheutti rinnoissa kosketusarkuutta parisen kuukautta, mutta siihen ei tarvinnut särkylääkkeitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammamuuu kirjoitti:

kauanko leikkauksen jälkeen on kipuja ja kuinka kovia ne ovat ?siis minkalaisia särkylääkkeitä käytetään ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu