Kumma, ku nää nykyvehkeet ei kestä käyttöä niinku ennen. Muutaman vuoden ikäsestä vatkaimesta vispilät kulunu jo "puhki". Siis kromipinnoite räkäraudan päältä kuluu. Ennen oli vispilät rosterista, mutta onko enää minkään merkkises vatkaimes?
Vatkain ilman vispilää
Pilipsi
6685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ovat huononlaatuisia. ostin viisi vuotta sitten seinäjoelta yhdestä kaupasta kalliin tehosekoittimen. jouluna tein ruokia niin yhtäkkiä ihmettelin mistä sähkösavun haju tuli. rikkihän tehosekoitin meni, eikä auta muu kuin hankkia uusi tilalle.
Vai sähkösavun haju. Kyllä se kuulkaa on nyt niin, että kaikkien sähkölaitteiden käyttövoimana on toi savu. Nimittäin, kun käyttövoima karkaa, niin laite lakkaa toimimasta. eli savut pääsee pihalle, niin ei toimi enää. :)
Bosch yleiskone vuodelta -77. kone on käytössä
n: kolmekertaa viikko, toiset vispilät menos .
Huonompi latuisia toki ovat nykyisin, mutta kyllä aika usein vika on käyttäjässäkin... eli Leevi And The Leavingsin sanoin:
"Vielä vinossa liikennemerkkikin lie
Joka ohjausvirheestä vääntyi"
Minulla on vuonna -79 ostettu yleiskone ja on yhä käytössä ja toimii.Kerran oli hihna päässyt pois paikaltaan mutta poikani sai sen takaisin ja taas toimii. Kyllähän sen ymmärtää kun nykyiset koneet tehdään jossain " vinkuintiassa"!
Muttei enää pilipsi. Electolux toi uus on ja vispilät rosteria, mutta valmistusmaa perse eli P.R.C eli ihan kiinalaanenhan se tuokin on. Lohduttautua voinee sillä, että tällä kertaa vispilät kestää pidempään ku itse vatkain.