Olivatko apostolit vääräoppisia kun eivät ottaneet kymmenyksien keruuta alkuseurakuntiin?
Loogisesti adventtikirkon kymmenysoppi on VAKAVASSA ristiriidassa apostolien opetuksen kanssa!
Onko tähän niin vaikeaa vastata? Olivatko Kristuksen alkuperäiset seuraajat vääräoppisia?
Kymmenysoppi kuului 613 kumottuun juutalaiseen säädökseen! Kristus kumosi kymmenyslain jos on uskominen apostolien esimerkkiin!
Käytännössä Adventtikirkon opetus tekee tyhjäksi apostolisen esimerkin!
ALkuseurakunnissa apostolit muodostivat hyvinvointuyhteiskunnan, jossa pidettiin heikoimmista huolta. Nykyään Suomessa on hyvinvointiyhteiskunta!
Loogisesti adventtikirkon kymmenysoppi on VAKAVASSA ristiriidassa apostolien opetuksen kanssa!
Onko tähän niin vaikeaa vastata? Olivatko Kristuksen alkuperäiset seuraajat vääräoppisia?
Kymmenysoppi kuului 613 kumottuun juutalaiseen säädökseen! Kristus kumosi kymmenyslain jos on uskominen apostolien esimerkkiin!
Käytännössä Adventtikirkon opetus tekee tyhjäksi apostolisen esimerkin!
ALkuseurakunnissa apostolit muodostivat hyvinvointuyhteiskunnan, jossa pidettiin heikoimmista huolta. Nykyään Suomessa on hyvinvointiyhteiskunta!
Vastaukset 25
Vanhimmat
ja se jäi rasittamaan meitä.
Kymmenykset
Uskova ihminen on kokonaan Jumalan, niin rahat, omaisuus, ruumis, sielu, henki ja ihan kaikki.
Kymmenykset kuuluvat jo yleiseen ilmoitukseen ja tietoisuus siitä on ammoisista ajoista lähtien esiintynyt monilla ei-kristillisten uskontojen kannattajillakin. Mutta tarkemmin Jumala on ilmoittanut siitä erityisessä ilmoituksessa Raamatussa.
"Riistääkö ihminen Jumalalta? Te kuitenkin riistätte minulta. Mutta te sanotte: "Missä asiassa me sinulta riistämme?" Kymmenyksissä ja antimissa. Te olette kirouksella kirotut, kun te, koko kansa, riistätte minulta. Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi ravintoa, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti."(Mal 3:8-10)
Vielä 70-luvulla uskovat maksoivat hyvin säntillisesti kymmenyksensä, mutta mitä pidemmälle lankeemus on edistynyt, sitä vähemmän kymmenyksiä maksetaan ja tällä hetkellä tilanne onkin se, että monissa helluntaiseurakunnissa on jouduttu syömään pääomia, koska rahaa toimintaan ei kymmenysten kautta enää tule. Sitten kun pääomat on syöty, niin toiminta hiipuu. Esimerkiksi kaksi tietämääni helluntaiseurakuntaa on yhdistynyt sen takia, että he eivät pysty enää pitämään muutoin toimintaa pystyssä. Tällä hetkellä useimpien helluntaiseurakuntien talouksista vastaa kokonaan aktiivisin 10 prosenttia jäsenistöstä. Tämä ei kuitenkaan pidemmän päälle riitä.
Seurakunnan on tarkoitus saarnata tästä kymmenysasiasta vain yleisesti, eli seurakunnan johtajat saarnaavat siitä vain saarnastuolista yleisesti ja sen jälkeen on ihmisen itsensä ja Jumalan välinen asia, että maksaako - mutta tekee syntiä, jos ei maksa. Johtajien ei siis pidä mennä kovistelemaan seurakuntalaisilta kymmenyksiä – vain tuo yleinen saarna.
Seurakunta, joka ei maksa kymmenyksiä saa huonon saarnaajan ja kohta sillä ei ole saarnaajaa ollenkaan.
Luopumus kristillisissäkin seurakunnissa etenee, niin luopiothan eivät tunnetusti halua maksaa kymmenyksiä. He eivät millään lailla halua olla erilaisia kuin maailma. Ja onhan se paatuneille pakanoille ja luopioille kauhistus, jos uskovat maksavat kymmenykset ja Jumalan sanan levittäminen menestyy noiden rahojen turvin.
Itse asiassa jokaisen ihmisen, olkootpa luopioita, uskovia, pakanoita tai nimikristittyjä, pitäisi maksaa kymmenykset Jumalan työhön.
Etelä-Koreassa, missä ihmiset maksavat säntillisesti kymmenyksiä ja maksavat kohtuullisen palkan johtajilleen, seurakunnilla menee erittäin hyvin, kun taas Intiassa, jossa maksetaan kitsaasti kymmenyksiä ja papeille huonoja palkkoja, niin Jumala ei siunaa semmoisia seurakuntia, vaan antaa heille kitsaita pappeja.
Ja pientä ovat nuo kymmenykset verrattuna siihen, miten uudestisyntyneet kristityt alkuseurakunnassa heti Jeesuksen ylösnousemisen jälkeisinä aikoina antoivat koko omaisuutensa seurakunnan käyttöön:
"Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä, Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä, ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi. Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella, kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen." (Apt 2:44-47)
Ne adventistit, jotka maksavat kymmenyksiä, tekevät yleisen ilmoituksen mukaan oikein, ja Jumala siunaa heitä siitä. Mutta Jumala ei siunaa heitä siitä, että he kohdentavat kymmenyksensä harhaopille. Kehotanpa tästä lähtien kohdentamaan rahat johonkin oikeaan kristilliseen työhön, niin Jumala siunaa teitä. Kymmenykset kuuluu antaa Jumalalle eikä Jumalan tahtoa vastustavalle ja ihmisiä pois uskosta eksyttävälle kirkolle tai seurakunnalle.
Niistä, jotka yrittävät luikerrella kymmenyksistä sen varjolla, että kyse on muka lakihenkisyydestä, niin katsotaanpas, mitä Jumala sanoo Aabrahamista; oliko lakihenkinen vai uskova:
"Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi", ja häntä sanottiin Jumalan ystäväksi.” (Jaak 2:23), (2 Aik 20:7, Jes 41:8).
Ja mitä tuo Jumalan ystäväkseen kutsuma Aabraham tekikään Jumalaa uskoen:
"Ja kiitetty olkoon Jumala, Korkein, joka antoi vihollisesi sinun käsiisi." Ja Abram antoi hänelle kymmenykset kaikesta." (1 Moos 14:20)
Noin teki tuo mies, Aabraham, jota Uudessa Testamentissakin mainitaan uskon isäksi ja kaikkia uskovia hänen lapsikseen:
"samalla tavalla kuin "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi"? Tietäkää siis, että ne, jotka uskoon perustautuvat, ovat Aabrahamin lapsia." (Gal 3:6-7)
http://uskonasioita.blogspot.com/2008/12/kymmenykset.html
Hyödytkö sinä siitä, että saat jonkun tyhmän maksamaan kymmenyksiä vai mikä on motiivisi esittää valheita?
Milloin kymmenykset muutettiin rahaksi vai otatko vastaan eläimiä ja viljaa?
että kuuluvatko kymmenykset uuteen-littoon. Uusi-liitto astui voimaan Jeesuksen ristinkuoleman jälkeen, ja sen jälkeen mainitaan ainoastaan uhrit ja annit. Ja kannattais lukea koko Malakian 3 luku, eikä tehdä johtopäätöksiä 3 jakeesta. >> antoivat koko omaisuutensa seurakunnan käyttöön
sillä uusi liitto kumosi juutalaisille annetun kymmenyslain. Ja ihan hyvä niin, sillä nyt sitä vanhan liiton säädöstä käytetään väärin, ja ihmisiä velvoitetaan maksamaan sellaista, mikä ei ollut Jeesuksen tahto.
Sitäpaitsi nykysin ei ole enää varmaa, mihin hyväntahtoisten ihmisen antamat lahjoitukset päätyvät. Huijareita on joka paikassa, myös uskontokunnissa.
anna kun arvaan. Vanhempasi olivat kuuliaisia Jumalalle ja palauttivat kymmenykset, joita sinä HIMOSSASI haluat itsellesi...
Kymmenykset tekevät monista varsinkin lapsiperheistä varsin köyhiä.. Sitten sitä ollaan niin hurskaita vaikka lapset kulkisivat rääsyissä ja näkisivät nälkää. Itse elin lapsuuteni köyhässä adventistiperheessä. siis häpeällisen köyhässä. Kaverini ihmettelivät köyhyyttämme. Naapurissa elänyt työttömien perhe oli elintasoltaan valovuosia meidän kymmenysten maksajien edellä.
Olen katkera vanhemmilleni siitä että antoivat meille köyhän ja kurjan lapsuuden. Isäni oli äärimmäisen hädissään köyhyytemme vuoksi. Vanhempani riitelivät jatkuvasti köyhyyden vuoksi. Hätä tarttui lapsiin. Vanhempani olivat molemmat töissä.
Nyt vanhempani ovat tajunneet kymmenysten epäraamatullisuuden. Varsinkin isäni on pyydellyt anteeksi typeryyttään..
teitä vaivaa epäusko ja sinua varsinkin. Missä on uskosi Jumalaan? Vai eikö sitä ole koskaan ollutkaan????
nykyään ovat rahanahneiden lahkojen tapa kerätä varoja prameiden rakennusten ja johtohenkilöiden elintason ylläpitoon.
Se on täysin epäraamatullinen, oikeastaan huijareitten tapa kertätä rahat pois hyväuskoisilta ihmisiltä. Lopettakaa nyt hyvät ihmiset sen lahkon rahoittaminen.
että kaikki ovat pappeja, ei kymmenyksiä enää tarvii maksella kaikki papit tekevät työtä kukin omalla paikallaan kirkot ovat näinollen ihan turhia laitoksia.
Niinhän sanassa sanotaan teidän huoneenne on jäävä teille autioksi ja tyhjäksi.
rahoittaminen, koska kaikki ovat lahkoja, eikä muunlaisia olekkaan.
Nyt kun kaikki ovat pappeja, eikä seurakuntalaisia enää ole, niin turha rahoitella mitään kirkkoa.
on se, että ihmisten perustamat ja opillisesti ei-raamatulliset järjestöt keräävät rahaa jäseniltään. Kun se keinotekoisilla perusteilla saadaan näyttämään Jumalan vaatimukselta, niin hyväuskoisia käytetään samalla hyväksi.
Todellisuudessa se on ihmisten hyväksikäyttöä, jolla ei ole minkäänlaista raamatullista perustetta.
Sellainen on epärehellistä toimintaa.
kymmenyksillä, mutta sitä sinä et ymmärrä, koska selkeästi et ole oikeasti Jumalan lapsi. Teeskentelet vain.
vääristelyä.
että naisista on tehty pappeja Raamatun vastaisesti, ja sitten sanotaan, että kaikki on pappeja ja kukaan ei ole pappi. Tämän enempää ei voi enää vääristellä.
Puhdasta Raamatun vääristelyä teiltä, lisäksi naispappeus on johtanut homojen ja lesbojen hyväksyntään kun ei enää eroiteta miestä, naisesta.
Pappi, papa tarkoittaa aina miestä.
kirkkoja tueta kymmenyksillä, koska siinä hyväksyy silloin vääryyden etenemisen.
Ystävällisesti kysyn: Miten olisi ihan tuttu VERO tai peräti RAHA? Olisiko parempi nimittää kymmenyksiä VEROksi, ettei niistä tarvitse täällä kiistellä.
Veroja kerää suurimmat kirkkokunnat Suomessa, joten sopii sekin nimitys, koska aivan samahan se on. Vero on rahaa, samoin kymmenykset.
Paras sinun on erota kaikesta kirkollisesta ja kristillisestä toiminnasta, ettei tarvitse varmasti maksaa yhtään mitään. Silloin ei tarvitse myöskään täällä vängätä, mitä kukin maksaa tai ei maksa. Mielestäni sinulle eikä kenellekään muullekaan kuulu yhtään toisten raha-asiat, vaikka suoraan roskikseen niitä kantaisivat.
Jos esim. perheessä toinen aviopuolisoista kiikuttaa perheen niukoista varoista kymmenyksensä jonnekin säännöllisesti, se voi hyvinkin vaikuttaa perheen talouteen.
Jumalan sanaa vääristellään ja sillä uhkaillaan ihmisiä. Se enempi kuin Jumalalta varastamista. Se paholaisen töitä. Eksytykset riistävät ihmisiä sekä hengellisesti, henkisesti että taloudellisesti.
se on hänen asiansa. Missä on uskosi Jumalaan???
joten miksi sanot sitä saatanalliseksi asiaksi??????
sellainen yksineläjä joka et elä yhteistaloudessa kenenkään kanssa.
Teoretisoidaan nyt kuitenkin vielä
vähän ja kuvitellaan kuitenkin, että elät yhteistaloudessa toisten kanssa ja kumppani panee kymmenesosan tuloistaan uhkapeliin, ravikilpailuihin ja viinaan. Oletko silloinkin sitä mieltä, ettei asia mitenkään sinulle kuulu? Jos luulet sen kuuluvan, joku voi kysyä, että missä on uskosi Jumalaan.
eivät olisi ottaneet vastaa kymmenyksiä. Asiasta ei mainita juuta eikä jaata.
On yleistä kirkkohistoriaa että alkuseurakunnissa ei kerätty kymmenyksiä. Raamatussa kerrotaan hyvin tarkasti alkuseurakuntien toiminnasta. Kymmenyksistä ei puhuta alkuseurakuntien kohdalla mitään.
käskyyn, koska jo Aabraham palautti kymmenykset ja Jeesuskin hyväksyi ne.