että ihminen joka tuntee itsensä yksinäiseksi alkaa helpommin hihhuloimaan?
mitä olette mieltä?
jotenkin sen ainakin luulisi vaikuttavan..
mitä olette mieltä?
jotenkin sen ainakin luulisi vaikuttavan..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
>>>>onkohan asia niin, että ihminen joka tuntee itsensä yksinäiseksi alkaa helpommin hihhuloimaan?
mitä olette mieltä?
jotenkin sen ainakin luulisi vaikuttavan.
""Kukaan ei voi tulla Jeesuksen tykö, ellei Isä häntä vedä", on kirjoitettu ja se pitää kutinsa."
- Tuon teorian mukaan jumalaan uskomaton joutuu helvettiin siksi, että jumala ei häntä vedä. Kummallisia tarinoita teillä riittää aina vaan.
>>>>Jaaaaaaaaaaahas.
Kössönöm 2.1.2009 klo 16.25
""Kukaan ei voi tulla Jeesuksen tykö, ellei Isä häntä vedä", on kirjoitettu ja se pitää kutinsa."
- Tuon teorian mukaan jumalaan uskomaton joutuu helvettiin siksi, että jumala ei häntä vedä. Kummallisia tarinoita teillä riittää aina vaan.
mistä oli kyse?
hihhuloinnin aloittamiseen tarvitaan jokin perimmäinen syy.. se on aivan eriasia kuin se että mitä sitten hihhuloi ja millä tavalla..
mikään epätodellinen jumala ei aiheuta hihhuloitumista vaan ihminen itse(ilmeisesti tiedostamattaan) sen aiheuttaa ja yksi syy lienee yksinäisyys.
syrjäytyneisyys voisi olla toinen hihhuloinnin aiheuttaja.
tarkoitan että kuten sanoit että "jumala vetää puoleensa tai jotain.." niin siinä vaiheessa ollaan jo hihhuloiduttu ja aiheuttaja on jokin juttu ennen sitä.. ehkä yksinäisyys, ehkä syrjäytyminen, ehkä itsekeskeisyys ja omahyväisyys.
Monet tulee uskovaksi ilman senkummempia sattumia, tuntemani uskova vaishenkilö sanoi vaan ihan järkeilleen, että uskovan elämä on turvattu kuolemankin jälken. Varmuuden vuoksi hän sanoi antautuneensa Jumalan käsiin.
Ei mitään ongelmia elämässään, kaikki ok.
Joku toinen sanoo Rakkauden vaikuttaneen Jumalalle antautumisen. Ei elämän ongelmia.
Joku taas näkee ja kokee syntisyytensä ja tajuaa olevansda tuomittu ilman Jumalan armoa, niin kuin jokainen on, vaikka olisi inhimillisesti kuinka hyvä tahansa. Se inhimillnen hyvyys ei sovita rikkomuksiamme.
Ateismissa ei vain käsitetä tämän asian syvyyttä, luullaan jonkin olevan vialla ihmisessä, kun uskovaksi "hurahtaa". Ei siinä mistään hurahtamisesta ole kysymys, vaan ihmisen uudesta sisäisestä elämästä, joka näkee laajemmin koko tämän systeemin, meinaan maailmankaikkeutta, mitä se sisältää, senkin, mitä ei voi teknillisesti "nähdä".
edelleenkään ei ole kyse siitä mitä joku hihhuli palvoo tai miten..
hihhulointiin tarvitaan jokin aiheuttaja/syy..
"uskova vaishenkilö sanoi vaan ihan järkeilleen, että uskovan elämä on turvattu kuolemankin jälken."
eli tuossa tapauksessa syy hihhulointiin lienee ollut itsekkyys..
Minua ei ole mikään jumalolento kutsunut.
"Jumalan tahto on, että KAIKKI PELASTUISIVAT.. "
- No, miksi se ei sitten tee niin? Alan olla huolissani sinun mielenterveydestäsi.
Kyllä siihen yksinäisyyttä tarvitaan.
yleensä hihhuleita on yltiösosiaaliset tuuliviirit..
Rauhallisesta ja yksinäisestä ihmisestä harvemmin mitään hihhulia tulee vaikka usko tärkeää oliskin.
uskovaiset kun oot tuota mieltä.
Itse en kyllä ole "yltiösosiaalinen". Aika rauhallinen oon......