luopua suuren rakkauden vuoksi? Voisitteko kuvitella menevänne naimisiin esim. ei-uskovan kanssa ja voisitteko perustella myös miksi?
Mistä itsellenne tärkeistä
asioista voisitte ...
5107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
minua ei kiinnosta pätkääkään rakkaani uskonasiat.
Olemme olleet yli 20v naimisissa ja rehellisesti
sanoen en vieläkään tiedä (ja EVVK) mitä mieltä hän
on uskonnoista (epäilen ettei oikein mitään, koska
ei ole minunkaan uskonkäsityksistä kysellyt).
Siitä huolimatta meillä ja 4 lapsellamme menee
oikein hyvin.
eivät haittaa. Suurella osalla varmaan näin. Täällä vain saa sellaisen kuvan (siis palstalla), että uskova ja ei-uskova ei kovinkaan hyvin keskenään toimeen tulisi.
viisaasti olemaan solmimatta suhdetta, avio- tai liikesudetta ei-uskovien kanssa. Ristiriitoja tulee varmasti, jos sellaiseen suhteeseen lähtee:
"Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa? Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani"". 2. Kor. 6:14-16
puolet, vaikkemme haluaisikaan niitä itsessämme nähdä ... ainoastaan toisessa. Kaikenlaisia ihmisiä, niin niitä hyviä ja pahiksia löytyy yhteiskunnallisesta asemasta, kuin uskonnollisesta vakaumuksestakin huolimatta.
Tästä tullaankin siihen tosiasiaan, ettei rotuja pidä liiaksi sekoittaa keskenään, kuten nykyään on trendi. Kaiken pitäisi olla vain ihmisestä itsestään lähtöisin, ymmärrätkö?
juttuhan on ihan potaskaa
"...viisaasti olemaan solmimatta suhdetta, avio- tai liikesudetta ei-uskovien kanssa. Ristiriitoja tulee varmasti, jos sellaiseen suhteeseen lähtee:"
Koska meillä, kuten kirjoitin, ei ole 20
avioliittovuoteen ollut mitään ristiriitoja eikä
sellaisia ole edes näköpiirissä.
Minä uskon Jumalaan, hän ilmeisesti ei.
Sehän on kunkin oma asia, mitä tähän aviosuhdetta
sotkemaan?
En ymmärrä, miksi asioista tehdään vaikeampia kuin ne ovat.