Mäntsälän kapinan yhteydessä puhutaan Ohkolan työväentalon tapahtumista 1932.
Tämä ei ollut ensikerta ja ainut paikka.
Nimittäin Nummisten työväen-talolla piti olla Toivosen puhetilaisuus, joulu aaton-aattona 1931.
Sinne kuitenkin ehti miesjoukko tuhoamaan ovet, ikkunat ja lämpökaminat. Erikoista oli se, että joukkoa johti suojeluskunta pukuinen mies?
Tietysti sinne tuli nimismieskin, myöhässä ja tekiät jäi tuntemattomaksi? (Ote kansed.Martta Salmela-Järvisen kirjasta SDP)
Tämä ei ollut ensikerta ja ainut paikka.
Nimittäin Nummisten työväen-talolla piti olla Toivosen puhetilaisuus, joulu aaton-aattona 1931.
Sinne kuitenkin ehti miesjoukko tuhoamaan ovet, ikkunat ja lämpökaminat. Erikoista oli se, että joukkoa johti suojeluskunta pukuinen mies?
Tietysti sinne tuli nimismieskin, myöhässä ja tekiät jäi tuntemattomaksi? (Ote kansed.Martta Salmela-Järvisen kirjasta SDP)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Toivosen piti pitää puhe myös Ohkolan työväentalolla, mutta sen esti hurja joukko.
Toivosen piti oikein valalla vannoa, ettei koskaan pyri sinne puhetta pitämään!
Vaikeneminen valttia, ihmisoikeusmaassa.
Kansalaissodan aikoihin, joku ampui osuuskaupan (Perhelän)myymälän hoitajaa jalkaan?
Nyt voisi ilmottautua, seuraamuksitta!
Lähde: Mooses Luode kirjasta.
mul on tuvan seinäl isäpapan pystykorva perkele! Pitääkö tässä ryhtyä kapinaliikettä nostamaan??
Pelkäätkö deaktivoitu versiota?
... on Keski-Suomessa.
Mäntsälän historian kirjaan kyseisistä tapahtumista?
Ohkolan työväentalolla, kun se piiritettiin ja ammuskelu alkoi 1932.
Puhe koski, tai piti koskea kansalais oikeuksista, kun se keskeytyi. (Manninen ei sitä mainitse)
On muistettava, että 1935 kommunistit syrjäytettiin eduskunnasta, poikkeuslailla ja Sosiaalidemokraattejakin painostettiin.
historiallisesti, vain oma takeinen käytössä, jos sitäkään.
Harjootellaan vaan vanhaan malliin, novan varoilla !
Mietin sitä aikanaan ja pitkään sitä maksaneena ?
No, syyhän oli lopuksi yksinkertainen, kun ei sitä varsikaan isännät maksaneet ja ei perimiseenkään uskaltaneet ryhtyä. Koirarekisteri oli muistaakseni kunnantalolla ja tessujen nimetkin.
Olisiko rekisteri tallenettu historiana ?
mänttäläinen on paikallista murretta - jotkut käyttävät myös muotoa mänttäläläinen. Jos yhtään tuntee paikallista kieltä niin metsä on mettä, peruna potikka... Mäntsälä seura julkaisi joskus 1970/80-luvulla mäntsälän-tuusulanmurteella kirjoitettuja paikallishistoriaan liittyviä muisteluita. Etsii käsiinsä kirjastosta ja kommentoi vasta sitten...
Rakennuslupa vapautus kepu isänillä, kuin koiravero aikanaan.
Se on sitä kansalaissodan jälkimaininkia.
Työväentalot oli ennen sivistyksen ja ruumiin kulttuurin kehtoja, mutta sekään ei isännille sopinut. Suomessa lopetettiin monta urheilureuraa pakolla ja perustelematta. Ostin kerran kirpputorilta Hirvensalon ympäriajon 1-pokaalin, jonka alkuperäis-seura lopetiin montakertaa.
Kun kodinhoitoapua harjoitettiin Mäntsälässä, niin eivät ehtineet avustamaan perheitä synnytys tapaksissakaan, sillä hyväosaiset kuin liikennöitsiät piti heitä suursiivouksissaan. Nyt on selvinnyt , että maataloissa teetettiin lomittajankin hommia, pakottamalla! Kokemusta 1969-70.
Herätkää,,,,ketä kiinnostaa 100 vuotta vanhat asiat ketä ampu Mäntsälässä tai Ohkolassa polveen ketä ? Oliko se Late, tai Sepi..hui nyt menee jännäksi.
Ai ketäkö kiinnostaa vanhat tiedot, ei ilmeisesti arvosteliaa.
He jotka tietoja väistävät ja vähättelevät, niin kuitenkin rehvastelevat perättömilläkin!
Ne jotka ei tunne historiaansa, ei tunne nykyisyyttäkään.
On teillä ajankohtaiset huolet. 2012 menossa , kertoo kyllä paljon Mäntsäläisistä, koko tupajumi kylä jäänyt kehityksessä tuonne niin hurjaan ja jännittävään Mäntsälän kapina aikaan.
Sivistystä köyhille, pidettiin vaarallisena akiteeraamisena.
Oikeistolla oli aivot, jotka piti riittää vasemmistollekin.
Oliko Mäntsälässä sini-mustapaitoja, joita oli Viron vallankaappauksessa mukana, 1935 Joulukuussa. Tämän vallankaappauksen tarkoituksena oli syjäyttää presitentti ja suunitella Suomenlahden pohjukka sukjettavaksi, Pietarin laivastolta, kuin 1918. Tämä kuitenkin paljastui Neuvostoliitolle ja varmasti vaikutti talvisota neuvotteluihin. Tämäkin Lapuanliikkeen jatko, on historiaamme piilotettu.
Ei se kuulkaas kovinkaan piilossa ole, tuolla toisella paikallisella lehdellä oli teemanumero Mäntsälän kapinaan liittyen.. kannattaa lukaista
Uutinen 2012, kun kuntavaalissa kepu menetti 3 paikka, tämä lapsiperheiden vainoojat ,1960-86 luvulla. Näpäys historiaan.
Lapsena kuuntelin salaa, mummun kertoessa juorukavereilleen. Kuinka ollessaan ohkolan kartanossa töissä vei perunakellariin jollekin piilossa olijalle ruokaa ja vettä. Mummuni oli punainen, näin muistan . Koko elämänsä teki toisille työtä.