Numerossa Herodeksen tarinan. Tämä Heodes jota syytetään Lasten murhasta. ei pidä Historioitsioiden mukaan paikkaansa. Herodes oli tapattanut jopa 3 omaa poikaansa Ja vaimonsa. mutta pikkulasten murha käskyä ei löydy mistään kirjoituksista, elikä historiasta. Tottakin on historiass. Madot olivat levinneet sukupuoli elimiin, josta ne levisit yäympäri ruumiin. Herodes oli kuollut henkisesti sairaana, Ehud Netzerin mukaan. Hän on suorittanut paljon Arkeologisia kaivauksia ja Herodeksen hautakin on löytynyt. Siis virallisten lähteiden mukaan, Herodeksen alulle panemaa panemaa lasten murhaa ei ole löydetty, Joten historian mukaa tämä lasten murha on kirjoittajien keksimä valtti Kristin uskon leviämisen suhteen. Uskoahan pitää olla paljon jos uskoo ei historian todistuksiin.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suurin osa ja uskoakseni kaikki mitä kirjoitit perustuu Josefus Flaviuksen kirjoituksiin (Juutalaissodat) ja jota voidaan pitää melko tarkkana ja totuuteen pyrkivänä kirjoituksena. Se ei kuitenkaan ole täydellinen kertomus Herodeksenkaan koko elämästä. National Geography kertoo Herodeksesta oikeastaan vaan pelkkää Josefusta lainaten. Raamattu kertoo lisää, yhtä luotettavasti!
lainaavat. Eivät kai sentään mielikuvituksestaan keksi mieleisiä tarinoita.Mistä lähteistä ovat nämä poikalasten murhat lähteneet. Olis hyvä saada tällekin tiedolle alkuperäis lähteen nimi
Osaan en ota kantaa mutta sen verran kysyn että onko hunnien hyökkäyksestä kaivauksissa löytynyt pitäviä todisteita ja että kansainvaellus johtui siitä. Tämä on nyt vain maallikon uteliaisuutta joka ei ole mikään yliopistoja käynyt.
Monia muita Raamattuun liittyviä asioita on ajateltu ensin tarinaksi, mutta onkin osoittautunut sitten todeksi.
Tuo todisteesi ei kylläkään ole mikään tieteellinen fakta.