Minun ei tarvitse laskea joka lanttia, enkä taatusti ole yhtään naapuriani onnellisempi.
Yksin tässä nytkin naputtelen olemattomia tänne ja katson tv:stä tylsiä elokuvia.
Päässä viiraa enkä saa nukuttua.
Vaimo läksi vielä rikkaamman matkaan ja vei lapsenikin.
Vaihtaisin koska tahansa normaaliin köyhäänkin perhe-elämään, sillä tämä ei ole oikeaa elämää!
Opiskelkaa, menkää töihin ja naimisiin sekä muistakaa pitää huolta toisistanne, niin sitten joskus tajuatte, että kuinka onnellisia te oikein olettekaan!
Ei niin makeaa
5
1307
Vastaukset
- gjgjhgjhg
Kolmekymmentä vuotta nuoremmat naiset ovat kiinnostuneita seksistä, mieluiten ilman ehkäisyä. Tavaroita voi ostaa ja töitä tehdä ihan sen mukaan miten huvittaa.
Tämä on omasta suhtautumisesta kiinni, ei saa ottaa elämää liian vakavasti. Ja naisille on annettava mahdollisuus parantaa elintasoaan, alunperin siipeilemään pyrkivästä voi saada hyvän vaimon.- ap..............
Tietysti on helpompi vaikka liikkua paikasta toiseen kun voi ottaa taksin tai ostaa vaikka uuden auton.
Monet väittävät, että vastoinkäymisten määrä on vakio.
Siinä saattaa olla perää, sillä liian helppo elämä tuntuu särkevän ihmisen, aloittaen pään sisältä.
Meillä särkyi ensin ehkä vaimon ajatusmaailma, sillä hänelle ei riittänyt enää mikään.
Kaikkeen kyllästynyt vaimo ei ole se helpoin elämänkumppani.
Eron jälkeen elämä alkaa kuin tyhjästä, eikä millään oikeastaan enää ole merkitystä.
Kaikki on nähty ja koettu, ja ainoa millä on merkitystä, ovat lapset.
Minulla on uusi, loistava suhde itseäni varakkaampaan naiseen, ja elämme hyvin vaatimatonta elämää.
Emme tarvitse mitään uutta, mutta jotain on tehtävä, että aika kuluisi ja täytyy myöntää, että tähän "vaatimattomaan" elämään kuluu n. duunarin palkan verran euroja.
Se siis riittäisi, mutta on pakko myöntää, että onhan se helpottava tunne, kun tietää, että ei ole tili tyhjä joka ostoksen jälkeen. - Mies--25
ap.............. kirjoitti:
Tietysti on helpompi vaikka liikkua paikasta toiseen kun voi ottaa taksin tai ostaa vaikka uuden auton.
Monet väittävät, että vastoinkäymisten määrä on vakio.
Siinä saattaa olla perää, sillä liian helppo elämä tuntuu särkevän ihmisen, aloittaen pään sisältä.
Meillä särkyi ensin ehkä vaimon ajatusmaailma, sillä hänelle ei riittänyt enää mikään.
Kaikkeen kyllästynyt vaimo ei ole se helpoin elämänkumppani.
Eron jälkeen elämä alkaa kuin tyhjästä, eikä millään oikeastaan enää ole merkitystä.
Kaikki on nähty ja koettu, ja ainoa millä on merkitystä, ovat lapset.
Minulla on uusi, loistava suhde itseäni varakkaampaan naiseen, ja elämme hyvin vaatimatonta elämää.
Emme tarvitse mitään uutta, mutta jotain on tehtävä, että aika kuluisi ja täytyy myöntää, että tähän "vaatimattomaan" elämään kuluu n. duunarin palkan verran euroja.
Se siis riittäisi, mutta on pakko myöntää, että onhan se helpottava tunne, kun tietää, että ei ole tili tyhjä joka ostoksen jälkeen.Itse vietän suht. köyhää elämää ~1000€ nettoansioilla ja onhan tämä vain sieltä ja syvältä, varsinkin nyt kun lomautus uhkaa ja säästöjä ei juuri ole. Niitä olisi jos olisi mistä säästää, mutta ei tahdo onnistua näillä tuloilla vaikka tingin jo aika paljosta elämässäni. Osakkeita oli, mutta lopulta suurin osa niistä oli pakko myydä että saa hätävaraa tilille. Tappiolla ei onneksi sentään tarvinnut myydä, ja siksi nyt myinkin, ettei vaan käy niin että arvo putoaa pohjiin juuri silloin kun niitä rahoja tarvitsee. Kun nyt ei vaan tarvitsisi.
Saatan olla ihan pikkuisen kateellinen varallisuudesta, vaan en katkera. Eli olisihan se mukavaa jos oman tilin saldo olisi edes 5-numeroinen, mutta eipä nyt satu olemaan. Vielä. Vaatii nyt vähän ponnisteluita mutta sittenhän ponnistellaan. Osittain oma moka kun nuorempana oli niin huoleton ettei ymmärtänyt säästää, joten eipä tässä montaa syntipukkia ole.
Ja eipä sillä että tämä köyhyys olisi tuonut onnellisuuttakaan mukanaan. Puuduttavaa tämä lähinnä on kun ei ole varaa oikein mitään tehdä. Varmasti on vikaa tietysti myös omassa asenteessa, koska muuten on onni kuitenkin ollut monessa asiassa paikalla missä sitä on tarvittu. Ja no, onhan tässä elämässä ainakin jotain tavoiteltavaa vielä.
Ei muutakuin hyvää alkavaa vuotta. Aloittakaa vaikka jokin uusi harrastus. Hoitakaa ruumista ja mieltä. Laakereilleen ei pidä jäädä lepäämään oli rahaa tai ei.
- meikäläinen tässä
Niin et maininnut että oletko "miljönääri"
mutta muuten vaikuttaa surkealta luuserin kirjoittelulta. Provoa.
Jos aidosti olisit varakas, niin on omaa surkeuttasi jos et muuta tekemistä keksi.
Etkä ole se onnellisempi tai että vaimo lähti.- Mies--25
Ei se toisaalta ihan niinkään toimi. Joko nappaa tai ei nappaa. Suurimmalta osin sitä kai itsekin eläisi tylsyydessä olisi rahatilanne mikä hyvänsä. Rahaa pitäisi loppujenlopuksi olla aivan helvetisti että voisi viettää merkittävästi makeampaa elämää, joten minusta miljonäärinä olo ei vielä automaattisesti tarkoita sen ihmeellisempää elämää jos haluaa myös pysyä varakkaana. Takaahan se tietysti jo hyvät vuosiansiot osinkojen ja korkojen muodossa, mutta en minä vielä esimerkiksi yhden miljoonan omaisuudella töistä vielä pois jäisi. Kaksi tai kolme niin sitten asia olisi jo eri.
Ja sitten jos rahaa on niin paljon että kaiken voit tehdä mitä haluat.. Mitä teet sen jälkeen kun olet tehnyt jo kaiken?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2285400Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,564740Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk23549Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2873291Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699193275Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1823189- 732830
- 632047
- 901996
- 291991