Entä, jos sellaista jumalaa ei olekaan olemassakaan millaisena ateistit sen haluavat nähdä kiviä nostelemassa ja kahlitsemassa ihmisiä väkivalloin orjikseen? Entä jos Jumala ei olekaan ihmisiä ilahduttava temppumaakari, sateentekijä tai joulupukki, joka tulisi ja olisi ihmisten itsensä löydettävissä omilla tutkimusmenetelmillään?
Entä jos todellinen Jumala on suurempi kuin ihmisen kyky päätellä?
Entä, jos Jumala onkin sellainen kuin Hänet raamatusta lukemalla voidaan oppia tuntemaan? Ja on löydettävissä raamatun mukaisesti kuulemalla ja lukemalla sanaa ja tekemällä Hänen tahtonsa?
Kaikkivaltias, suvereeni ja itsensä Sanansa kautta ihmisille ilmaiseva Jumala?
Entä jos todellinen Jumala on suurempi kuin ihmisen kyky päätellä?
Entä, jos Jumala onkin sellainen kuin Hänet raamatusta lukemalla voidaan oppia tuntemaan? Ja on löydettävissä raamatun mukaisesti kuulemalla ja lukemalla sanaa ja tekemällä Hänen tahtonsa?
Kaikkivaltias, suvereeni ja itsensä Sanansa kautta ihmisille ilmaiseva Jumala?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Valtava universuminkokoinen olento joka on äärimmäisen kiinostunnut yhden kivenmurun pinnalla elävien mitättömien olentojen sukupuolielimien päällysteistä?
näin on
Jos jumala on ihmisen tavoittamattomissa millän keinoin, ei se oe silloin uskovaisenkaan tavoitettavissa. Raamattu on ihmisen kirjoittama, jos lähdetän siitä että se on jumalan sanaa, silloin tämä jumala ottaa ihmisiin yhteyttä kirjoituksen muodossa. Silloin joka ikinen kysymys jonka olemme täällä esittäneet, on validi tuon jumalan määrittelyssä.
Päätelmäni; jos jumala on ihmisen ymmärtämättömissä ja tavoittamattomissa, se lukee mukaan myös uskovan ihmisen jolla ei siis ole uskoonsa yhä vieläkään mitään muuta perustetta kuin toiveajattelunsa.
***
Kauheasti sulla on nuita josseja tuossa. Mitäs jos koko jumalaa nyt vaan ei ole olemassa?
Entä jos luomistaan esinahkoista merkin tekevä,kakkoja maahan kaivattava,poikansa itselleen uhraava jumala onkin pelkkä meemi?
Ei taida oikein mennä jakeluun. Ei ateisteilla ole mitään käsitystä siitä, millainen jumala on! Ei ole, koska he eivät usko jumalaan, ei hyvään eikä pahaan sellaiseen. Ihan sama mitä raamatussa tai jossain muualla kirjoitetaan. Ateisti ei usko sellaiseen eikä muunlaiseen.
Siis sellainen kaikkitietävä ja kaikkivaltias jumala, joka ei osaa tehdä mitään oikein vaan töppäilee joka asiassa ja joka joutuu jatkuvasti korjailemaan ja paikkailemaan omia töppäyksiään, kuten sen paholaisen luomisen ja jonka korjailut johtavat vielä suurempiin töppäyksiin ja joka rakastaa ihmisiä niin paljon että tappaa koko ihmiskunnan kahteen kertaan ja haluaisi siis niin kovasti pelastaa ihan kaikki ihmiset mutta ei vaan millään pysty vaikka on kaikkivaltias ja on itse säätänyt nämä pelastuksen ehdot ja voisi kaikkivaltiaana säätää ihan millaiset ehdot tahansa mutta ei halua ja lopuksi joutuu vielä itse uhraamaan itsensä verisesti itselleen jotta voisi korjata omat töppäyksensä ja siitä muille määräämänsä rangaistukset ja silti mikään ei auta vaan miljardeja ihmisiä pitää silti kiduttaa armotta ja ikuisesti helvetissä?
Siis töppäilevä, onneton tumpelo ja ei-mitään-valtaa omaava surkea sadistinen joukkomurhaaja ja kiduttajajumala. Sorry vaan, mutta ei kiitos.