Tässä vielä yksi linkki aiemmin käsiteltyyn kiinnostavaan aiheeseen.
http://victorian.fortunecity.com/christy/32/frnjtr.html
http://victorian.fortunecity.com/christy/32/frnjtr.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vielä aprikoin sitä, että kouluissa muka höpötettäisiin, että ruotsalaiset toivat "sivistyksen". Kyllä minulle opetettiin, että palautimme oman kulttuurimme perimätiedosta ja rakensimme oman suomenkielisen sivistyksen 1800-luvulla - jahka Ruotsista oli päästy eroon.
Mitäpä pilteille nykyisin kerrotaan? Suomen lasten historiassa (2005) kerrotaan laajasta järjestymisestä muinaisaikana:
"Rautakauden lopulla sisämaan hämäläiset olivat vaurasta väkeä, jonka alue ulottui Suomenlahdelta Pohjanlahteen. Paitsi omilla maillaan hämäläiset metsästivät pohjoisilla eräalueillaan ja keräsivät Lappia myöten saamelaisilta turkisveroja."
"Hämäläisten suurin kauppakaupunki Vanaja (--) mainitaan arabialaisen maantieteilijän al-Idrisin kuvauksissa nimellä Tbst eli Tavast eli Häme. Kaupunki lienee perustettu vuoden 800 paikkeilla. (--) Kaivausten perusteella tiedetään, että kaupungissa oli muuri, paljon hirsirakennuksia ja siellä työpajoja. Siellä oli myös kiveyksiä, kalmisto ja mahdollisesti oma satama. Asukkaita on todennäköisesti ollut noin 1000. Vihollisten hyökkäysten varalta kaupunkilaisilla oli pieni linna samalla kumpareella, jossa nyt on Hämeenlinna.
Vanajan kaupunki välitti kauppaa Sisä-Suomeen ja sen kautta kulkivat eränkäynnillä kootut turkikset maailmalle. Niillä vaihdettiin suolaa, metalliaihioita, aseita ja koruja, siemeniä ja eräitä ylellisyystuotteita. Novgorodilaiset tuhosivat Vanajan kaupungin vuonna 1311."
"Vanajan kaupungista johti Aurajoen suulle Hämeen härkätie (--) Muita hämäläisten käyttämiä satamia olivat Porvoo ja Turun koroinen."
"Linnavuoria tunnetaan Suomesta lähes 100. Hämeessä tärkeimpiä vesistöjä reunusti 16 hirsilinnaa."
Suomen lasten historia mainitsee Erikin "ristiretken" 1155 ja myös sen, ettei se tuonut kristinuskoa Suomeen, koska ristinmuotoisia koruja oli Suomessa käytetty jo satoja vuosia ennen tätä "ristiretkeä". Kirja kertoo, että suomalaiset hävisivät taistelun ja heidät pakotettiin kasteelle. Ilmeisesti ortodoksinen ja katolinen kirkko siinä pohjimmiltaan yhteen ottivat (Karjalahan jäi vielä vuosisadoiksi ortodoksisen kirkon piiriin).
mokoma aihe ohitettiin kyllä hyvin nopeasti, tosin niistä ei kaikkea muista. Vaikka tuokin on edistystä, tuon kun laittaa kirjaan niin eiköhän jää oppikirjan sivu vajaaksi?
Ja seuraava sivu, olkaa hyvät...
tuttu saitti ja tähän haluaisin uskoa minäkin. Aina mahdollista että joku osa tästä legendasta on totta....
Itseasiassa historia on täynnä tulkintoja ja tarkoitushakuisia tarinoita, jopa suoranaisia valheita.
Ei siinä mitään, tehdään mekin "oma historiamme" kuten ovat tehneet lukemattomat sukupolvet ja kansat ennen meitä.
Tyttökuningasta eli pohjan akkaa.
ei poikaa.ei kuningasta minkäänlaista. Tarujahan voi kertoa. Se on eri juttu kuin historia.