Oman rasvan käyttö

Onko kukaan ollut toimenpiteessä, jossa ryppyjä (tässä siis otsan pystyrypyt) täytetään potilaan omalla rasvalla. Tätä toimenpidettä suoritetaan ainakin Eiran sairaalassa.

Lääkärisuosituksia?
Missähän hinnoissa tällaiset toimenpiteet suunnilleen ovat?

Tulosten pitäisi olla pysyviä, kun omaa rasvaa käytetään.
3542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläni on sama ongelma ja olen myös miettinyt oman rasvan käyttöä. Olen kuitenkin päätynyt botoxiin, joka todella auttaa, mutta tietysti vain tilapäisesti. Omaan sibeliukseeni on myös ruiskutettu Restylanea, jonka vaikutus oli mitätön. Luulen, että oman rasvan käyttö tuolla alueella ei kannata, sillä rypistelylihakset ovat niin voimakkaat, että pystyjuonne "ajaa" ruiskutetun rasvan pois tieltään ja jatkaa syvenemistään. Botox sen sijaan rentouttaa lihakset, etkä pysty enää rypistelemään, jolloin jo muodostuneet uurteetkin siliävät ihan todella. Botox täytyy vain uusia ja toivoa, että lopulta rypistelylihakset surkastuisivat ja lakkaisivat toimimasta, kuten monelle onnekkaalle on käynytkin.

Äänestä

maksaa n. 1000 euroa ja se imetään paikallispuudutuksessa joten aika kivuliaita puudutuspiikkejä vedellään kroppaan sitä ennen. Itse rasvansirto ei sitten puudutuksen jälkeen enää satu. Omasta rasvasta jää ehkä 30 & jäljelle jos hyvin käy, minulle on laitettu mm huuliin 3 kertaa omaa rasvaa ja aina on ohentuneet tietyn ajan kuluessa. Olen kuullut myös väitteen, että puudutusaine on myrkkyä rasvasoluille, mutta pelkän Sibeliusrypyn täytön vuoksi ei kannata nukuttaakaan. Joten olen siinä samaa mieltä toisen vastajan kanssa että Botox toimii parhaiten. Valitse ruiskuttaja huolella, tuloksissa on eroa (kestossa ja ainakin jos koko otsa käsitellään niin tuloksessakin).

Äänestä

Ainakin KL:ssa uusi rasvanimujärjestelmä, jossa rasvasoluja voidaan käyttää täytteenä. En ole varma voidaanko Sibbeä täyttää. Jotenkin sellanen luulo, ettei auta. Koska siinähän lihakset tekee sen "kurtistuksen" Luulen, että Botoxilla paras tulos. Tämä on minun mielipide, enkä voi vannoa, että olen oikeassa. Luulen kuitenkin niin. Kannattaa kysyä, voihan asia olla niinkin.Katso googlella kyseisten paikkojen hinnat antaa hyvää osviittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sibeliusryppyihin kirjoitti:

Onko kukaan ollut toimenpiteessä, jossa ryppyjä (tässä siis otsan pystyrypyt) täytetään potilaan omalla rasvalla. Tätä toimenpidettä suoritetaan ainakin Eiran sairaalassa.

Lääkärisuosituksia?
Missähän hinnoissa tällaiset toimenpiteet suunnilleen ovat?

Tulosten pitäisi olla pysyviä, kun omaa rasvaa käytetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu