Miehistä apua

Miss Bravatar

Ajelen Fiat Brava 1.8 vm-96. Oiskohan muutaman päivän palanut käsijarruvalo ja tänä iltana töihin ajaessa huomasin kauhukseni; ei jarruja ollenkaan. Selvisin äsken kotiin ja isäni tutki taskulampun valossa, jarrunestettä ei yhtään. Noin kuukausi sitten oli sama juttu, käsijarrun valo paloi. Silloin auttoi jarrunesteen laitto, jarruissa ei tuntunut olevan vikaa.Missä vika kun neste katoaa ja mitenhän arvokas remontti Deltassa odottaa??

5

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiatjeps

      usko vaan kun ihan ystävän neuvon annan ethän mene siihen puljuun

      mistä tahansa saat halvemmalla ja parempaa palvelua

      sadan vihaa inhoa ja itkua sisältävän kommentin rinnalla voi kuulla yhen positiivisen palautteen

      vastaus kysymykseesi: n. 3-4 kertaa kalliimpi kuin muualla

    • alfani

      autostasi on luultavammin joku jarruputkista rikkoutunu tai jonkin jarrun mäntä vuotaa, osat näiden vikojen korjaukseen on aikas edullisia. älä hyvä tyttö vie fiiuas deltaan korjattavaksi siellä huolto/korjaus laskutetaan kullan markkina hinnoilla. mikä tahansa autopaja kykenee korjaamaan jarrusi 3-4kertaa halvemmalla kuin delta ja osatkin maksavat murto-osan deltaan verrattuna.

      • Miss Bravatar

        En vie Deltaan...yhden yön nukuttuani tilasin jo ajan nyt aamulla AS-huoltoon ja sain ajan jo keskiviikko aamuun! On tullut vanhalle autolle hintaa jo muutenkin, kun pari vuotta sitten jouduin asennuttamaan uuden turvatyynyn rikki menneen tilalle Deltassa. Teki vanhaa rahaa kymppitonnin. Katsastusmieheltäkin kävin armoa anomassa, josko ois voinu korjata niin, että ois turvatyynyn poistanut kokonaan, mutta armoa ei anonut. Nyt ajatellen olis kannattanut vaihtaa silloin jo autoa.


      • autosi käy
        Miss Bravatar kirjoitti:

        En vie Deltaan...yhden yön nukuttuani tilasin jo ajan nyt aamulla AS-huoltoon ja sain ajan jo keskiviikko aamuun! On tullut vanhalle autolle hintaa jo muutenkin, kun pari vuotta sitten jouduin asennuttamaan uuden turvatyynyn rikki menneen tilalle Deltassa. Teki vanhaa rahaa kymppitonnin. Katsastusmieheltäkin kävin armoa anomassa, josko ois voinu korjata niin, että ois turvatyynyn poistanut kokonaan, mutta armoa ei anonut. Nyt ajatellen olis kannattanut vaihtaa silloin jo autoa.

        sitä enemmän siellä alkaa kilkkeitä olla vaihtokunnossa. Uusi auto on uusi, hetken aikaa mutta sellaista kulkinetta ei ole tehtykään ettei siihen vikaa tule. Jos itse ei autolleen osaa/pysty tekemään mitään, ehkä se tuoreempi auto on parempi. Sen vanhemman auton huolto/korjauskulut vain siirtyy siihen uuden auton pääoma- sekä hankintakuluihin.

        Sinänsä katsastusmies teki oikein. Hän tekee työtään ja tarkastaa että autosi on siinä kunnossa kuin päättäjät ovat viisaudessaan päättäneet. Hän ei ole päättävässä asemassa tämän asian suhteen. Jos hän olisi merkinnyt tarkastuskorttiin jotain muuta kuin todellisuudessa oli, olisi hän syyllistynyt "virkavirheeseen". Vrt. poliisi. Näyttää siltä että poliisi tekee päätöksen kirjoittaa sakko. Poliisi ei sitä päätöstä tee vaan se päätös on tehty jo aiemmin.


    • myös kertoo jarrunestesäiliön vajeen.

      Vuoto voi olla pääjarrusylinterissä, putkissa, letkuissa, jarrumännässä/-issä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1488
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      22
      1292
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      121
      1175
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe