Eihän niitä määrättömasti tarvitse ollakkaan,mutta omien pitkäaikaisten kokemusten perusteella mm. Saksassa riittää hyviä käytettyjä kohtuuhinnoin meille suomalaisille käyttöautontarvitsijoille.
Ja vaikka Saksa onkin meihin nähden köyhä maa,uskoisin niiden vaihtavan autojaan uusiin jatkossakin.
Käytettyjä ei ole määrättömästi
3
516
Vastaukset
- ajaa loputtomiin!
Ruosteenestoa pohjaan, öljyä vaihteistoon ja koneeseen ja hups, auto kestää pari vuosikymmentä, ehkä satakin vuotta!
Mitäs siihen uuden auton myyjä sanot, kun rajallinen määrä käytettyjä kuitenkin kulkee rajattoman kauan?
Otetaan esimerkkiä Kuubasta. Heillä on 50 vuotta ollut tuontisäännöstely kuten meilläkin: autovero keksittiin tosin täällä jo vuotta ennen Castron kumousta. Sille luvataan ainakin 50 vuotta lisää. Siis vallankumoukselle, joka on sama kuin kurjuus. Olkoon autoverokin vielä 50 vuotta, emmekä lannistu, koska ei Raúlkaan.
Eli pidetään mekin omat 50 vuoden aikana ostetut veroautot vielä toiset 50 v, jookos? Jos vanha Chevy tai Buick kulkee 50 vuoden jälkeen, miksei nykyaikainen Volkkari sinkkipellein? Ja timantit ovat ikuisia, varsinkin Mitsubishi! Muistutetaan myös siitä, että jokaisesta uudesta autosta tulee käytetty, kun sillä ajaa sen ensimmäisen kilometrin. Jo seuraavana päivänä auto on käytetty, ja näin ollen tehtaat suoltavat "määrättömästi" käytettyjä autoja.
Lisäksi toinen nimimerkki on myös oikeassa. Kyse on myös siitä, millaisia käytettyjä on. Kun nyt on saatu uusia ja vähäpäästöisiä, ei ole taas kiirettä vaihtamaan.
Lisäksi EU:n sisämarkkinat suoltavat käytettyjä keskuksesta periferiaan loputtomaan tahtiin ja kilpailukykyiseen hintaan, verotkin mukaanluettuna.
Näin ollen Puputin logiikka on hauska uudenvuoden joukki. Etteivät olisi kauppiaat tyhjentelemässä varastoja konkurssien tai fuusioiden alta, tai ennakoimassa väistämätöntä autoveron alennusta tai poistoa. Kun sanotaan "osta vielä kun ehdit", saadaan sopivaa psykologista nostetta ale-aikaan.- tuontiauton omistava
Vain hulluimmat suomalaiset hakevat käytettyjä autoja Saksasta. Meillä Suomessa pidetään parasta mahdollista huolta suomi auton omistajasta. AKE, valtion virkailijat, puputti, pörhö sekä osa kansanedustajista vahvistettuna virkamiehillä pitää parhaiten puolta siitä että näitä saksan tuonteja ei pääse rumentamaan teitämme. Tulevaisuus näyttää huolestuttavalta. EUn virkakoneisto on puuttunut kaupallisten esteiden poistoihin kuten maahantulo katsastukseen ja muihin kaupallisiin esteisiin. Toivokaamme että tämä veronmaksajien ponsoroima suomi auto systeemi, voi hyvin pitkälle tulevaisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1103647Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192722Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1212291Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62203Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81944- 361596
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581056Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36960Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 73934Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä48878