yöllä klo 00:25 "Mohikaani vai ekivaari, 'kummat'in, jo toiselle sivulle siirtyvässä avauksessa, "On vain yksi henki" otsikon alla mm. näin:
>>>"On vain yksi henki, joka voi pelastaa, ja se on PYHÄ HENKI, ja se Henki taas yhtyy siihen sanomaan, joka koroittaa Jeesusta Kriststa, ja Golgatan veren voimaa syntisen pelastumiseksi.
* Mitkään ihmisviisauden henget ei voi ketään pelastaa.
* Jos nyt otat ja luet ekivaarin Raamatun lainauksia, vaikka kuinka paljon, mikä niistä on se sanoma, joka johtaa syntisen Jeesuksen luokse?">"* Päinvastoin ekivaari vimmatusti haluaa kumota koko evankeliumin Raamatunlause litanioillaan, asettaa Jumalan sanan vastakkain keskenään sotimaan itseään vastaan.
* Jos kuka vähänkin tajuaa, miksi olen vastustamassa ekivaarin "eksytysevankeliumia" tajuaa tämän mieletteömän ristiriitaisuuden, jota hän tuo tänne palstalle."
>>>"On vain yksi henki, joka voi pelastaa, ja se on PYHÄ HENKI, ja se Henki taas yhtyy siihen sanomaan, joka koroittaa Jeesusta Kriststa, ja Golgatan veren voimaa syntisen pelastumiseksi.
* Mitkään ihmisviisauden henget ei voi ketään pelastaa.
* Jos nyt otat ja luet ekivaarin Raamatun lainauksia, vaikka kuinka paljon, mikä niistä on se sanoma, joka johtaa syntisen Jeesuksen luokse?">"* Päinvastoin ekivaari vimmatusti haluaa kumota koko evankeliumin Raamatunlause litanioillaan, asettaa Jumalan sanan vastakkain keskenään sotimaan itseään vastaan.
* Jos kuka vähänkin tajuaa, miksi olen vastustamassa ekivaarin "eksytysevankeliumia" tajuaa tämän mieletteömän ristiriitaisuuden, jota hän tuo tänne palstalle."
Vastaukset 25
Vanhimmat
suoraan? tarkoitatko tuolla selityksellä että jeesus on syntynyt joosefin spermasta?
tietää, kun on käskenyt apostolien sillä tavalla opettaa. Ei se ole ekivaarin keksimää eikä opettamaa!
Lihan puolesta Raamattu opettaa sekä VT;n että UT;n puolella, että Jumala valitsi Jeesuksen lihan puolesta "veljiesi joukosta" ja "veljiensä keskuudesta" [5.Moos.18:15,18; Apt. 3:22; 7:37], eikä taivaasta niin kuin "pyhyyden hengen" mukaan Jumalan tahdosta syntyneen Kristuksen!
Jumalan tarkoituksen kukin voi ajatella ja päätellä omassa sydämessään!
se on Ekivaarin harhaopin perusta. Hänen mukaansa Jeesus oli Joosefin poika eikä "niin kuin luultiin, Joosefin poika". Raamattuhan yksiselitteisesti kertoo, ettei Joosef yhtynyt Mariaan ennenkuin Jeesus oli syntynyt ja toisaalta kertoo, että Maria sikisi Pyhästä Hengestä. Jeesus on Jumalan Poika ja ihmiseksi alennustilaan tultuaankin Jumalasta syntynyt.
Jos tietäisin missä helluntaiseurakunnassa Ekivaari on niin lähettäisin hänen kirjoituksensa seurakunnan vanhimmille, jotta hänet erotettaisiin seurakunnasta harhaoppisena.
Kysynkin tässä Ekivaarilta mihin seurakuntaan hän kuuluu. Itse olen Vantaan vapaaseurakunnan jäsen. Olenkohan oikeassa, kun "profetoin", että Ekivaari ei kerro seurakuntansa jäsenyyttä? Nimittäin jos kertoo niin hänet varmasti erotetaan.
Mutta Jeesus on Jumalasta syntynyt ja on "yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, totisesti". Raamattu kieltää palvomasta ketään muuta Jumalana kuin Jahvea (JHVH), mutta Jeesus otti vastaan palvonnan ja yhä Häntä palvotaan.
Eksyttäjät harvoin kertovat sen, mutta jos koet olevasi oikeassa ja oppiesi takana niin ehkä kerrot sen.
tunnusta lahkon uskonnollispoliittista opetusta, niin hänet voidaan toki erottaa maallisesta ja ihmisten perustamasta järjestöstä pois. Sehän on kirjoitettuna jo rekisteröidyn järjestön hyväksymissä säännöissä.
Mutta Jumalasta eikä totuudesta häntä ei voi erottaa yksikään järjestö taikka ihminen. Siihen et pysty sinä jukka.finland eikä mikään uskonnollinen lahko. Ymmärrätkö?
Jos saan tietää mihin seurakuntaan Ekivaari kuuluu niin hänet aivan varmasti erotetaan seurakunnasta. Siksi hän ei tule kertomaan seurakuntaa, mihin kuuluu.
kuulu Helluntaiseurakuntaan. Niin olen asian ymmärtänyt.
pala palalta tutkii niin selviää että hän on tarkkaan miettinyt harhaoppinsa. Jeesuksen neitseestä syntyminen täytyy kyseenalaistaa. Kyllä ekivaari on miettinyt mitä tarkoittaa ”joka kieltää jeesuksen lihaan tulleeksi” siis joku persoona tuli niin sanottuun lihakoteloon. Sehän tarkoittaa ”immanuel jumala meidän kanssamme” ja kun luetaan muukin selvät todisteet. Hän on esim. jumala kaiken luoja.
kokeilla. En halua henkilökohtaisia tietojani julkiseksi, mutta voit lähettää valituksesi kirjoituksistani seurakuntamme saarnaajalle:
Ari Niemi:
Hyväksyn hänelle kerrottavaksi vain kaikki suorat lainaukset kirjoituksistani, en muokattua tietoa!
Suomi24;lle lähettämäni lähes kaikki kirjoitukseni ovat luettavissa tämän foorumin laajahaulla, kun hakuehdoksi kirjaa
Helluntailaisuus ja kirjoittajaksi "ekivaari".
valhehenkiset eksyttäjät, oikein haluaa esitellä itsensä ja seurakuntansa.
No - narsistsuus on vakava luonnehäiriö, siitä on mainio artikkeli alempana: 'Ekivaarin ERIKOINEN oppi'/miukumauku, jonka kirjoittaja on ihan oikein tuonut tänne osoittamaan näitä kahta palstahäirikköä
vastata kysyjän pyyntöön. jukka.f. kysyi ja minä vastasin hänelle. Jumalan siunausta sinullekin!
[email protected], eikä [email protected], vai meneekö molemmilla?
ja voi ymmärrys hoi!
Minähän juuri selitin, että ihmisten perustaman järjestön, tässä tapauksessa "seurakunnan" jäsenyydestä voidaan erottaa jäsen. Ja perustelu erottamiselle useimmiten löytyy maallisen rekisteröidyn järjestön säännöistä. Ymmärrätkö?
Lisäksi sanoin, että vaikka ihminen toisen ihmisten tekemällä päätöksellä eroitetaan nk. seurakunnasta, niin nuo ihmiset eivät voi erottaa häntä Jumalasta? Ymmärrätkö?
Siis on aivan sama mitä joku marttakerhoon verrattava maallisesti rekisteröity seurakunta touhuaa. Ei sillä ole merkitystä.
se on c;llä eikä k;lla. Arille vastatessani koneeni muistaa sen aina oikein ja ilman virheitä!
P.S.
Minulla on ollut tässä paljon muutakin tekemistä kuin netti, ja kiireessä aina pyrkii tulemaan virheitä. Pyydän anteeksi —
se olisi minulle yksi uusi iloni aihe:
Luukas 6
22 "Autuaita olette te, kun ihmiset vihaavat teitä ja erottavat teidät yhteydestään ja herjaavat teitä ja pyyhkivät pois teidän nimenne ikäänkuin jonkin pahan-Ihmisen Pojan tähden.
23 Iloitkaa sinä päivänä, riemuun ratketkaa; sillä katso, teidän palkkanne on suuri taivaassa; sillä näin tekivät heidän isänsä profeetoille".
hyvin Paavalin toteamus.
2. Tim.3:8-17
8 Ja niinkuin Jannes ja Jambres vastustivat Moosesta, niin nuokin vastustavat totuutta, nuo mieleltään turmeltuneet ihmiset, jotka eivät uskonkoetuksissa kestä.
9 Mutta he eivät pitemmälle edisty, sillä heidän mielettömyytensä on käyvä ilmeiseksi kaikille, niinkuin noidenkin mielettömyys kävi ilmi.
10 Mutta sinä olet seurannut minun opetustani, vaellustani, aivoitustani, uskoani, pitkämielisyyttäni, rakkauttani, kärsivällisyyttäni,
11 vainoissa ja kärsimyksissä, samanlaisissa kuin minun osakseni tuli Antiokiassa, Ikonionissa ja Lystrassa. Mimmoisia vainoja olenkaan kärsinyt, ja kaikista Herra on minut pelastanut!
12 Ja kaikki, jotka tahtovat elää jumalisesti Kristuksessa Jeesuksessa, joutuvat vainottaviksi.
13 Mutta pahat ihmiset ja petturit menevät yhä pitemmälle pahuudessa, eksyttäen ja eksyen.
14 Mutta pysy sinä siinä, minkä olet oppinut ja mistä olet varma, koska tiedät, keiltä olet sen oppinut,
15 ja koska jo lapsuudestasi saakka tunnet pyhät kirjoitukset, jotka voivat tehdä sinut viisaaksi, niin että pelastut uskon kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
16 Jokainen kirjoitus, joka on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta, on myös hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi, kasvatukseksi vanhurskaudessa,
17 että Jumalan ihminen olisi täydellinen, kaikkiin hyviin tekoihin valmistunut.
Paavali opetti näin:
"...ja Hän (Jeesus) on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen"
Mieti mielessäsi koska olet koko sydämestäsi ylistänyt Jeesusta Hänen jumalallisen persoonansa tunnustaen. Mieti tarkkaan ja tutkistele sisintäsi.
Lainaamasi sana todistaa muuten alkutesteissä sekä Sinua että Ekivaaria vastaan. Ja taitaa todistaa ihan suomalaisessakin käännöksessä.
keskustelun aihetta. Aina olet haastamassa kränää ja kinaa toisten kanssa.
Jos et pysty, älä suotta yritä, vaan suksi suolle täältä!
käyttänyt jumala-sanaa samassa tarkoituksessa kuin mitä Jeesus opetti ihmisiä jumalaksi sanomiisesta:
Johannes 10
34 "Jeesus vastasi heille: »Eikö teidän laissanne ole kirjoitettuna: 'Minä sanoin: te olette jumalia'?
35 Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli-ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin - »"
Jeesuksella niin kuin meilläkin on Jumalalta saatua kirkkautta, minkä vuoksi Jumala itse kutsuu heitä Jumaliksi. Tämä ilmenee myös Heprealaiskirjeen 1:8,9 jakeissa, joka on lainattu Psalmin 45:7,8 jakeista, jotka kuuluvat:
Psalmit 45
(45:7) "Sinun valtaistuimesi on niin kuin Jumalan, se pysyy ikuisesti, sinun valtikkasi on oikeuden valtikka. [2. Sam. 7:16 ]
7 (45:8) Sinä rakastat oikeutta ja vihaat vääryyttä. Sen tähden Jumala, sinun Jumalasi, on nostanut sinut veljiesi joukosta ja voidellut sinut riemun öljyllä".
Heprealaiskirjeen 1:8 jakeeseen tuo sama kohta on väärennetty räikeästi, että Jeesuksesta
tulisi Jumala:
Hepr. 1
8 "Mutta Pojastaan hän sanoo: -- Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka". [1:8,9: Ps. 45:7,8]
Kun vain tarkkailet UT;n puolelle lainattuja VT;n jakeita, niin Sinäkin menetät luottamuksesi Raamatun suomentajien rehellisyyteen ja ammattitaitoon!
ketään vääntämään verbejä eikä alkutekstejä. Hän ilmoitti olevansa Jumalan Poika, ja samaa todisti Hänen Isänsä Jumala.
Minä tunnustan Jeesuksen Jumalan Pojaksi ja Herraksi, jossa asuu jumaluuden täyteys. Ja se sama täyteys asuu minussakin, koska Hän sellaisen on antanut ja todistanut. Silti kumpikaan meistä ei ole Isä eikä Jumala.
Kol.2:8-10
8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
9 Sillä hänessä asuu JUMALUUDEN KOKO TÄYTEYS ruumiillisesti,
10 ja TE OLETTE TÄYTETYT HÄNESSÄ, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
Lisäksi Hänellä oli jumalan muoto, ja Hän oli jumalan kaltainen, muttei sittenkään itse Isä Jumala!
Fil.2:5-6
5 Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,
6 joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen,
apostolit korostivat mielen samanlaisuutta Jeesuksen Kristuksen kanssa, eikä lihallista muotoa, niin kuin Mohikaani vaatii.
Mutta hengellinen muoto, ei kiinnosta lihallisia ihmisiä;
Fil.2:5-6
5 "Olkoon teillä SE MIELI, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,
6 joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen",
Jes. 53:2
"Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet".
* Summittainen Raamatun lauseiden lainailu on tosi helppoa, ja niitä voi poimia ihan miten vaan, niikuin sinä teet.* Mikä on siis se oppi, jolla ohjaat syntiset ja ahdistetut ihmiset Jeesuksen luo, mikä noista litanioistasi johtaa Jeesuksen luo, Ihmisen Pojan luo parannettaaksi ja saamaan syntinsä anteeksi, uudestisyntymään ja täyttymään Pyhällä Hengellä.
* Missä sinun opetuksestasi löytyy tämä evankeliumi? Minä en ole sitä sitä löytänyt, epämäärinen sekoistus Raamatunlauseita, siinä ei ole evankliumin sanomaa, jota Jeesus ja Paavali ja apostolit Julsiti ja jätti sen meille myös sellaisena.
* Sanan julistus,esm. kun Pietari saarnasi ensimmäisen helluntaipäivänä.
* Ensin oli tehtävä parannus, uskomalla Jeesukseen sai syntinsä anteeksi, ja kun sitten Sanan saarnan kautta uudestisyntyi, tuli ottaa kaste upottamalla, ja myös jokainen sai Pyhän Hengen kasteen, ja puhuivat kielillä.
* Tämä lyhyesti apostolien julistuksesta, he saarnasivat Jeesusta Kristusta syntien anteksiantajana ja pelastajana ja Pyhällä Hengellä kastajana.
* Ja Paavali varsinkin opetti, että Jeesus tulee noutamaan seurkuntansa maanpäältä, ja tempaa sen yläilmoihin, ja niin seurakunta saa olla aina ja iankaikkisesti Herran luona.
* Miten sinun Raamattu viidakostasi löytyy vastaava apostolinen pelastus oppi ja opetus? Minä en ole sitä löytänyt, mutta tuon yllä kirjoittamani evankeliumin kyllä löytää jokainen Raamatustaan, jos pelastua tahtoo?
* Jos tahtoo pelastua, täytyy tulla Jeesuksen luo, kohdata Hänet henkilökohtaisesti,, saada sisäisnen yhteys Häneen, pelastus on henkilökohtainen tapaaminen Jeesusken kanssa, se ei ole Raamatun jakeiden lukemsita kirjasta tai uolkoa opittuna.
* Jos haluaa pelastua, voi pelastua vaikka ei olisi ikinä Raamattua edes avannut! Kun vaan nöyrryt jeesusken edessä, jos tiedät, että Jeesus on olemassa ja kuollut sinun puoestasi, ja uskot siihen, että Jeesus on Jumalan Poika, niin sinä pelastut. Tähän tietoon perustuu mahdollisuus tulla uskoon ja tuntemaaan elävä Jeesus.
* kaikki tuo Raamatun jakeiden toistelu esm. täällä, ei edistä ketän sen vuoksi löytämän Jeesusta pelastajanaan.
* Joku Sanan kohta sieltä voi olla se Sana, joka saa hakeutumaan Jeesuksen luo, mutta itsessään tuo Raamatun lauseiden massiivinen toistelu ei sitä mahdollisuutta anna, vaikka oppisi kaiken tiedon, mutta puuttuisi Rakkaus.
* Ja juuri rakkaus Jeesuksessa on se pelastava Sana. Muuten kaikki on vain ja ainoastaan kirjanta, ja se on kuin helisevää tiukujen helinää, ja se voi vain kuolettaa Hengen ja elävän sanan Jeesuksesta.
Evankeliumin ilo löytyy juuri siitä kun uskoo Jumalan TAHTOON että "Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että KAIKKIEN IHMISTEN KAIKKIALLA ON TEHTÄVÄ PARANNUS" [Ap.t. 17:30] sillä JUMALA TAHTOO kaikkien ihmisten pelastuvan ja totuuden tuntemiseen tulevan, [1. Tim.2:4, NOVUM]
Kaiken lisäksi minulle tuottaa suurta iloa JUMALAN LUPAUKSET, että
Ps. 115:3
"Meidän Jumalamme on taivaissa; MITÄ IKINÄ HÄN TAHTOO, SEN HÄN TEKEE."
Ps. 135:6
"Kaiken, mitä Herra tahtoo, hän tekee, sekä taivaassa että maassa, merissä ja kaikissa "syvyyksissä;
2. Kor. 1:20
20 "Sillä niin monta kuin Jumalan lupausta on, kaikki ne ovat hänessä »on»; sentähden tulee hänen kauttaan myös niiden »amen», Jumalalle kunniaksi meidän kauttamme".
Luukas 6
22 "Autuaita olette te, kun ihmiset vihaavat teitä ja erottavat teidät yhteydestään ja herjaavat teitä ja pyyhkivät pois teidän nimenne ikäänkuin jonkin pahan-Ihmisen Pojan tähden.
23 Iloitkaa sinä päivänä, riemuun ratketkaa; sillä katso, teidän palkkanne on suuri taivaassa; sillä näin tekivät heidän isänsä profeetoille".
Löytyihän niitä, Sinun, Mohikaani, kysymiä ilon aiheita, mutta tästä tulisi ylipitkä stoori, jos kaikki yrittäisin kertoa. Näiden samojen asioiden uskominen Sinulle lienee mahdotonta, koska näiden jakeiden tähden minua pidetään harhaoppisena ja vaaditaan erotettavaksi seurakunnastani.
Kol. 2:14
"ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin".
edes Raamatun jakeitakaan. No nyt minä ymmärrän kuinka syvällä eksytyksessä sinä harhailet.
Tulehan veli-Mohikaani sieltä ja tunnusta suullasi Jeesus Jumalan Pojaksi ja Herraksi, niin voit vielä pelastua. Kyllä me veli-Ekivaarin kanssa todistetaan sinulle totuuden sanaa, niin sinäkin saat Pyhän Hengen niinkuin mekin.
sen enempää kuin Jeesustakaan,vaan jatkaa ihmis-oppien palvomista.Juuri sitä mitä Jeesuskin tarkoitti,kun oli maan päällä 2000 vuotta sitten.