Venäjän ja Ukrainan

Mitä niiden välillä oikein on? voisko joku kertoo lyhyesti
5384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ongelma on varmasti lähinnä Ukrainan sisäpolitiikassa. Se on täysin sekaisin:

Ukrainassa on valtavasti puolueita - kymmeniä sen vaalijärjestelmän takia. Maan perustuslaki ja vaalijärjestelmä on pitkälti kopioitu Ranskasta, jossa myös on paljon puolueita ja jossa presidentillä on paljon toimeenpanovaltaa hallituksen ohi Ukrainan tavoin.

Poliittisesti Ukrainassa valtaa pitävät Itä-Ukrainan Viktor Janukovitshin johtama Alueiden puolue; Etelä-Ukrainaa johtaa lähinnä pääministeri Julia Timoshenkon ryhmittymä; Länsi-Ukrainassa taas kannatusta saa presidentti Viktor Jushtshenkon "Meidän Ukraina".

Ukraina ei ole todellakaan mikään yhtenäisvaltio, vaan siellä historia ja perinne erottaa näitä alueita. Länsi-Ukraina on ollut Puolan hallinnassa. Ja sitten Puolan jakojen myötä se joutui Itävallan keisarikunnalle, sitten Saksan keisarikunnalle vuonna 1918 samanaikaisesti Suomen kanssa Brest-Litovskin rauhansopimuksessa!

Lopulta vuosina 1941-44 Ukrainasta ja varsinkin Länsi-Ukrainasta, tuli myös kansallissosialistisen Saksan tärkeä liittolainen johdossaan Mannerheiminkin läheinen ystävä ja tsaarin kasakkahetmanni Pavel Skoropadski...

Kun näitä historiallisia lähtökohtia seuraa niin voi kuvitella ne ristiriidat, mitkä jäytävät nyky-Ukrainaa kun vaalitkin ovat taas tänä vuonna edessä. Ja juuri nuo kolme ryhmittymää oligarkkeineen taistelevat kynsin ja hampain vallasta maassa.

Venäjä tietysti tuntee myötätuntoa Itä-Ukrainan Janukovitshia kohtaan, ja entiset natsivaltiot sekä itäblokin maat Puolan ja Ruotsin johdolla tukevat taas Jushtshenkon valta-asemia.

Vaaligallupit näyttävät kuitenkin, että Jushtshenkolla ei ole vaaleissa 5%:n kannatuksella minkäänlaisia mahdollisuuksia.

Tässä jotakin lyhyesti jotakin taustaa, mutta aihehan olisi oikein tutkimuksen arvoinen Suomessakin, koska meillä Ukrainasta ei todellakaan tiedetä yhtään mitään.

Äänestä
  • Näinhän esim. Englannissa arvellaan.
    Timoshenko kerää pisteet kotiin matkaamalla Moskovaan ja tulee sieltä sopimus matkassaan.

    Äänestä

  • Grustnij kirjoitti:

    Näinhän esim. Englannissa arvellaan.
    Timoshenko kerää pisteet kotiin matkaamalla Moskovaan ja tulee sieltä sopimus matkassaan.

    Kun tutkiskelin kansainvälisen lehdistön plastoja osuin yhteen haastatteluun, joka sopivasti täydentää alustajan esitksiä.

    Niiden mukaan halua rapakunnossa oleva Ukraina pelata itsensä taas Euroopan kartalle ja mahdollisesti puristaa itselleen lisää EU-rahoja. Koko neuvotteluprosessi on ollut farssi ja itse asiassa lähes valmis neuvottelutulos romautetiin sillä, että ukrainan valtuuskunta lopetti vähän ennen lopullista sopimuksen pääsy kaiken keskustelun, pakkasi kampensa ja palasi kotiin.

    Neuvottelujen tuloshan on jo etukäteen ollut tiedossa ja viimeklsi vertailtiin koko "kapina" lasten hiekkalaatikkoriitoihin, joissa kumpikin osapuoli tietää kenen hiekkalapiosta on kyse.

    Ukrainan menettelyt ovat juuri sellaista politiista epäkypsyyttä, samanlaista kuin aiemmin Puolan ja nyt menossa olevan Tschekinmaan puheenjohtajakauden aikana tule paljastumaan sielläkin.

    Äänestä

  • Grustnij kirjoitti:

    Näinhän esim. Englannissa arvellaan.
    Timoshenko kerää pisteet kotiin matkaamalla Moskovaan ja tulee sieltä sopimus matkassaan.

    Pääjohtaja Miller on asiasta keskustellut hallituksen pääministeri Putinin kanssa ja varapääjohtaja A. Medvedev puolestaan on kierrellyt Eurooppaa, Tshekissä ja Saksassa - ja sitten Pariisissa.

    Medvedevin pyynnöstä EU lähetti asiantuntijaryhmän tukimaan Kiovan ja Naftogasin oligarkkien touhuja, ja kyllä sielläkin pudisteltiin päätä.

    Briteillä ei ole näissä kuvioissa osaa eikä arpaa. Venäjällä ei toistaiseksi Milibandiin ja muihin NeoConsien liittolaisiin ja Justhenkon kiimaisiin Nato-homppeleihin edes luoteta. Ruotsin Carl Bildt sai jopa porttikiellon Venäjälle!

    Jos vaivautuisit edes vähän seuraamaan aikaasi ja lukemaan, kun ei sieltä tyhjästä päästä mitään löydy, ellei tietoa ensin etsi kirjallisuudesta ja lehdistöstä, esimerkiksi tässä varsin tuore uutinen Wall Streetiltä:

    "Russian Gas Supplies Tighten Further as Clash With Ukraine Worsens:

    http://online.wsj.com/article/SB123123299518656871.html

    Äänestä

Ukraina oli velannut Venäjälle 2,4mlrd.dollaria vuodesta 2008 kaasusta,Ukraina on maksanu vain 1,5mlrd..eli velka on vielä jäljellä aika paljon.Ja Ukraina ei allekirjoitanut uutta sopimusta vuodelle 2009.Venäjä on katkaistanut kaasun myynti ukrainalle..ei maksa-ei myydä kaasua,eikö näin pitäi mennä!?Ja kun Venäjä on katkaistanut kaasun tuonti Ukrainalle,Ukraina rupesi ottaman kaasua sitä putkesta joka mene euroopa...
Se kaikki on politikka..se ei mitenkä merkitse että Venäjän kansa ei tykkä Ukrainalaisesta..se on ku veli ja sisko. ))))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaasukiista kirjoitti:

Mitä niiden välillä oikein on? voisko joku kertoo lyhyesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu