ihme juttu

Nykyäänhän coupeksi kutsutaan kaksiovista sedania, kuten esimerkiksi bemarin kolmos-sarjan coupea.

Vielä 80-luvulla kaksiovinen sedani oli bemarin 3-sarjassakin hinnat alkaen malli, tarkoitan e30 mallisarjaa. Sama homma oli myös 70-80 luvun coroillassakin, ja monissa muissa sen ajan autoissa. Pitääkö kaksi ovista ke20 tai ke70 corollaakin kutsua myös coupeksi nykyajan mittapuiden mukaan?

Nykyään nämä kaksioviset sedanit eli "coupet", maksavat vain huomattavasti enemmän kuin perusmallit, vaikka aikoinaan asiat olivat täysin päinvastoin kun nämä kaksioviset "sedan-coupet" olivat hinnat alkaen malleja.
5693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jotenkin niinku ihan turhan tuntuinen malli koko 1sarjan "coupe". No ostajat päättää, jos idiootteja riittää, ni mikäsd siinä.

Äänestä

Ei 3-ovinen ole Coupe, esim. Corolla DX 3-ovinen on todellakin hinnat alkaen malli mutta Coupe Corolla ei sitä ollut silloinkaan. Coupe on yleensä paremmalla/tehokkaammalla moottorilla, alustalla jne. Esim. Levinin konetta ei niihin perhemalleihin edes saanut.

Äänestä

Natkunaurettavia kaikki teinihenkiset coupet ja sportit kuten VW Scirocco, FR-Leon, kaksioviset bemarit sun muut. Ahtaita ja epämukavia, ja arvo tippuu vauhdilla. Ja käytettynä ostaja saa olla varma että edellinen kuski on revittänyt sikana.

Äänestä
  • nepparilippis tuulipukukansan takia Suomesta puuttuvat kaikki vähänkään erikoisemmat autot, edes kaksiovisia ei ole olemassakaan. Sitähän ei koskaan tiedä, mitä työkaverit, naapurit ja siskonmies sanoo, jos ei ostakaan farmari golfia tai viisiovista corollaa. Mitään sellaista merkkiä tai mallia, jota ei ole työpaikan kahvikopissa yhteisesti hyväksytty, ei voi villeimmissäkään kuvitelmissa edes haaveilla. Ainostaan myyntitilaston top vitosesta voi auton valita.

    Äänestä

  • tällaisen kirjoitti:

    nepparilippis tuulipukukansan takia Suomesta puuttuvat kaikki vähänkään erikoisemmat autot, edes kaksiovisia ei ole olemassakaan. Sitähän ei koskaan tiedä, mitä työkaverit, naapurit ja siskonmies sanoo, jos ei ostakaan farmari golfia tai viisiovista corollaa. Mitään sellaista merkkiä tai mallia, jota ei ole työpaikan kahvikopissa yhteisesti hyväksytty, ei voi villeimmissäkään kuvitelmissa edes haaveilla. Ainostaan myyntitilaston top vitosesta voi auton valita.

    Ostettuani erään urheiluautoa muistuttavan ajopelin, kiiri työpaikallani huhu, että olin seonnut, lapsellinen tai muuten hullu. Jokainen tiesi, miten epäkäytännöllisen auton olin ostanut. Kerrankin meillä puhuttiin autoista!
    Ne toiset kun lastaavat sen listahitin täyteen kuin sillirasian ja ajavat joka viikonloppu mökille. Sitten se lasti puretaan ja sunnuntai-iltana, työleirin jälkeen, taas lastataan. Ei siinäkään ole mitään järkeä! Vuokraisivat pakettiauton, niin tulisi halvemmaksi. Minulla ei ole edes mökkiä ja jos ostan huonekaluja, liikkeestä tuodaan ne veloituksetta perille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


coupe mallit kirjoitti:

Nykyäänhän coupeksi kutsutaan kaksiovista sedania, kuten esimerkiksi bemarin kolmos-sarjan coupea.

Vielä 80-luvulla kaksiovinen sedani oli bemarin 3-sarjassakin hinnat alkaen malli, tarkoitan e30 mallisarjaa. Sama homma oli myös 70-80 luvun coroillassakin, ja monissa muissa sen ajan autoissa. Pitääkö kaksi ovista ke20 tai ke70 corollaakin kutsua myös coupeksi nykyajan mittapuiden mukaan?

Nykyään nämä kaksioviset sedanit eli "coupet", maksavat vain huomattavasti enemmän kuin perusmallit, vaikka aikoinaan asiat olivat täysin päinvastoin kun nämä kaksioviset "sedan-coupet" olivat hinnat alkaen malleja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu