vielä ehtii!

Lähimmäiset, ystävät!

Kutsumme teitä mielenosoitukseen keskiviikkona 7.1.2009 kello 17.00 alkaen.

Kokoonnumme Kiasmalla, Postitalon edessä. Emme halua vain katsoa hiljaa itseksemme, kun Israelin joukot saartoivat Gazan kaupungin, sulkivat kaupunkiin johtavat tiet ja jakoivat Gazan kaistaleen kahtia.Arvioiden mukaan koko hyökkäyksessä on kuollut liki 500 palestiinalaista, joista noin sata on siviilejä. Loukkaantuneita yli viikon kestäneissä iskuissa on noin 2 500.

Palestiinalaisten ihmisoikeudet ovat olleet suuressa vaarassa jo kuuden vuosikymmenen ajan. Palestiinalaisten veljiemme, siskojemme rauhallisen elämän mahdollisuudet ovat viimeistään nyt tuhotut!

Haluammehan jokainen taata, huolehtia palestiinalaisten tukena sen, että he saavat ihmisoikeutensa, elämisenmahdollisuut ensa omassa maassaan. Heillä on nälkä, heillä on jano, heidän lastensa kärsimys syventyy hetki hetkeltä, minuutti minuutilta!
He saavat syödäkseen vihaa ja tykkitulta, he saavat juodakseen likavettä pommien tuhoamista kaivoista, he saavat vaatteikseen savuavien raunioiden, heidän kotiensa savuvaipat!

Me emme halua pahaa kostettavan pahalla, uskomme kansojen, naapurusten väliseen rakkauteen, sillä viha synnyttää vain uutta vihaa.
Pyydämme, vetoamme teihin, antakaamme palestiinalaisille osoituksemme tuestamme heille, antakaamme rakkauttamme kärsiviä veljiämme, siskojamme kohtaan!

Pyydämme: Auta meitä auttamaan!

Osallistukaamme sankoin joukoin ilmaisemaan tukemme Palestiinan kansalle keskiviikkona!

Rauhaa, rauhaa, rauhaa Palestiinaan, rauhaa, rauhaa, rauhaa päälle maan!


Palestiinan solidaarisuusryhmä ryhmään kuuluvat mm. seuraavat järjestöt, muitakin on mukana:

Pysäyttäkää sota-verkosto
Rauhanpuolustajat
Sosialistiliitto
Arabikasojen ystävyysseura
Palestiina solidaarisuusverkosto
Palestiinalaisten siirtokuntayhdistys
Pand - Taiteilijat rauhan puolesta

11

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi Israelin ystävä

      EU:kin on sitä mieltä, että Hamas on terroristijärjestö.

    • karvatonalapää

      Hamasia?

      • -karvapää-

        multikulttuuria, jossa kaikki voisivat elää sulassa sovussa, kunhan Israelin kansa muuttaisi pois...


      • kyllä kannatan.


      • uskoa.
        karvapää kirjoitti:

        kyllä kannatan.

        Olet siis pro-terroristi?


    • Folio Mulder

      Opettavat poikalapsensa sotimaan ja vihaamaan pienenä jo. Siitäpä sitten lähteä rauhaa rakentamaan.

    • kyllä aikanaan

      Mutta siihen ei taida kommareiden marssit vaikuttaa.

      Loppuu sitten kun Israel katsoo antaneensa riittävästi kurinpalautusta naisten ja lasten seasta ammuskeleville pelkuriterroristeille.

      • eivät kumarra israelia.


      • Israelin armeija
        karvapää kirjoitti:

        eivät kumarra israelia.

        Ei ole tekemässä maailman juutalaisvihaajille osoitettua pr-työtä. Haluavat vain turvata alueensa noilta raketteja siviilien seasta siviileihin ampuvilta pelkuriterroristeilta.

        Ensi yönä taas...onnea terroristien metsästykseen!


    • Voivoi..

      Täten ilmoitan, etten osallistu roskamarsseille!

    • Ilmeisesti tarjoat tietoomme samalla sen sekasortoisen nihilistijoukon, jonka pääperiaatteena on Israelin valtion hävittäminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      186
      5847
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      150
      5624
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      227
      4190
    4. 224
      3458
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3294
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3200
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      6
      2177
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      180
      1951
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1934
    Aihe