Lukekaa Kauppalehden uutisia

Rahat vietiin ja uutta perustetaan. Jäi vissiin elekevaroja vielä kuppaamatta.
1129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Wall Streetillä pankkiiri Madoff (mad = f. mielipuoli) huijasi sijoittajilta hedge -rahastollaan 50 miljardia dollaria, miljoonia myös suomalaisilta eläkerahastoilta.

- Viisikymmentä miljardia! Pikkusia ovat nämä meidän 'veijarit' suureen maailmaan verrattuna.

Ja Frankfurtissa meklarit, ns. shorttauksella, lyhyeksi myynnillä, aiheuttivat satojen miljoonien tappiot menestyneelle ulmilaiselle teollisuusmiehelle Adolf Mercklelle, joka astui kotitalonsa lähetyvillä junan eteen - ja kuoli!

http://www.besternews.com/article/Bester News - Business/German billionaire commits suicide after VW losses/?ref=bis

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hedge-rahasto kirjoitti:

Rahat vietiin ja uutta perustetaan. Jäi vissiin elekevaroja vielä kuppaamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu