Tuusulaan ja varsinkin Lahelaan on muuttanut joukko pohjoisen nunnukoita, joilla on aikaisemmin ollut naapuri 15 kilometrin päässä joen yläjuoksulla. Nämä nunnukat ovat tottuneet menemään poliisille tekemään rikosilmoitusta, kun jokea pitkin on tullut lastunkappaleita omaan rantaan.
Kysyisinkin, että onko ainoa tapa tutustua uuteen naapuriin soittaa tai käydä poliisin luona tekemässä rikosilmoitusta mitä mielikuvituksellisimmista syistä?
Mielestäni oikea tapa olisi käydä tervehtimässä ja
keskustelemassa asioista rajanaapurin kanssa.
Kysyisinkin, että onko ainoa tapa tutustua uuteen naapuriin soittaa tai käydä poliisin luona tekemässä rikosilmoitusta mitä mielikuvituksellisimmista syistä?
Mielestäni oikea tapa olisi käydä tervehtimässä ja
keskustelemassa asioista rajanaapurin kanssa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Nunnukat elivät pitkälti metsästyksellä ja kalastuksella sekä keräilyllä vielä 1980-luvun keskivaiheilta alkaneen suuren nousukauden aikaan. Nunnukoiden taloudellinen asema parani heidän siirryttyään kansaneläkelaitoksen asiakkaiksi nousukautta seuranneina lamavuosina. Tämä "kulta-aika" päättyi kuitenkin ns. leikkauslistoihin, joilla sosiaalietuuksia, heikosta valtiontalouden tilasta johtuen, leikattiin.
Nunnukan mukaan yksityisyyden rajat ovat median kaupallistumisen myötä kadonneet siinä määrin, että ainoa keino niiden löytämiseksi on käräjöinti.
Nunnukoilla onkin oma käsitys yksityisyydestä ja sen suojasta.
Alkuperäisasukkaan yksityisyyttä saa rikkoa vaikka käskemällä poliisin soittelemaan aamupäivästä ikkunalla olevan lelun vuoksi. Häiritsee nunnukan yksityisyyttä. Meidän yksityisyyttä ei poliisin yhteydenotto mitenkään riko.
tietysti lelun tutkimiseksi nunnukoiden on pitänyt tulla omalta tontiltaan meidän tontille tutkimaan lähemmin asiaa, mikä ei tietysti myöskään voi meidän yksityisyyttä häiritä.
kyse ei siis ole aidoista nunnukoista vaan jostain Oulun korkeudelta tulleista tapauksista (kertokaa, jos tiedätte, mikä on oikea nimitys). Aidot nunnukat eivät tiettävästi ole noin pikkusieluisia, näin minulle kerrottiin.
Oululaiset elivät pitkälti metsästyksellä ja kalastuksella sekä keräilyllä vielä 1980-luvun keskivaiheilta alkaneen suuren nousukauden aikaan. Oululaisten taloudellinen asema parani heidän siirryttyään kansaneläkelaitoksen asiakkaiksi nousukautta seuranneina lamavuosina. Tämä "kulta-aika" päättyi kuitenkin ns. leikkauslistoihin, joilla sosiaalietuuksia, heikosta valtiontalouden tilasta johtuen, leikattiin.
Oululaisten mukaan yksityisyyden rajat ovat median kaupallistumisen myötä kadonneet siinä määrin, että ainoa keino niiden löytämiseksi on käräjöinti.
savolaisia. Pohjois-pohjanmaa kuuluu tähän uteliaiden huippuluokkaan.
kuitenkin aina ala-arvoisempia
aina pyytää paikalle
poliisin välityksellä. Varsinkin, jos aiotaan asua naapuruksina muutama vuosikymmen.
oikein urakalla...
oma elämä!
Meillähän on täällä sangen vilkas seuraelämä jo nyt. Tervetuloa joukkoon sankkaan.
kenties pissattamassa koiraa portinpieleen ja katselemassa ikkunoista sisään ja kuuntelemassa, josko joku puhuisi jotain eteenpäin kerrottavaa?
Seuraelämää tai elämän seurantaa lähinnä saa näköjään joka päivä ihan tahtomattaan.
Miksi enää vaivautua ulos nyt kun markkinoille on tullut laite, jolla voi helposti harjoittaa kuuntelua ilman koiran ulkoilutusta.
Brandon Spy Ear -laitteeseen laitetaan SIM-kortti. Laite asetetaan paikkaan, jota halutaan kuunnella. Tämän jälkeen soitetaan laitteen numeroon, ja kännykällä voidaan kuunnella mitä ääniä laitteen läheisyydessä kuuluu. Hintaa vitkuttimella on 85 euroa.
Mikäli esiintyy sellaista vainoharhaisuutta, että tarvitsee salakuuntelulaitteen, kannattanee hankkia myös laite, jolla voi tarkkailla ettei itseä salakuunnella. Hinnat erikseen pyydettäessä.
onko mistä saatavilla moisia nerokkaita laitteita? Sitten tietysti pitää laittaa valvontakamerat liiketunnistimella.
Miksei naapuriinsa voisi tutustua vanhalla kunnon tavalla eli tervehtimällä ja vaikka viemällä naistenpäiväkukka tai kutsumalla heidät kahville/drinkille?
Tulisi yhteiskunnalle halvemmaksi ja itsellekin mukavammaksi kuin poliisien tai muiden esim. kuuntelu/katselulaitteiden käyttö tai rotukoiran osto pissityskaveriksi.
Kannattaa kokeilla!
En sitten tiedä, kuinka paljon tämä neuvosi jaksaa huvittaa tosi hädän sattuessa. Nyt kuitenkin naurattaa kyllä.
Aina välillä meistä jokaisesta tuntuu joskus siltä, että joku vakoilee jokaista tehtyä liikettä. Mikäli epäilys ei anna rauhaa ja haluat varmistua helposti, että jokaista liikettäsi ei seurata vakoilulaitteilla, niin kannattaa hankkia turvaksi mukana kannettava antivakoilulaite.
“All in One Professional Counter Surveillance Device” on noin kilon painoinen, vähän isompaan käsilaukkuun mukaan mahtuva vakoilulaitteiden tunnistamista varten suunniteltu laite. Laitteen avulla voidaan tarvittaessa skannata tila piilotettujen videokameroiden, kuuntelumikrofonien, puhelimen kuuntelulaitteiden, sekä laser-audiokuuntelulaitteiden varalta. Lisäksi laitteen avulla voidaan etsiä kätkettyjä GPS-seurantalaitteita vaikkapa kulkuneuvoista.
Sen varalta, että kuuntelulaitteita löytyy, voidaan laitteen kaapata radiosignaali, ja kuunnella, millaista äänisignaalia vakoilulaitteiden asentaja kuuntelee.
eikö poliisien kutsuminen paikalle jo kerro vakavasta vakoiluepäilystä? Naapuri silloin on varmaan tietoisesti laittanut vakoilulaitteen esille näkyviin juuri poliisiin turvautuneiden yksityisyydensuojan rikkomiseksi. Mikään muu lähestymistapa ei tällöin auta kuin rikosilmoituksen teko. :) LOL
poliiseilla ei lähiaikoina ole ollut MITÄÄN muuta tekemistä
Niin, näille veijareille on ominaista joko yhden ainoan harhaluulon tai toisiinsa liittyvien, tavallisesti jatkuvien ja joskus elinikäisten harhaluulojen kehittyminen.
Harhaluulojen sisältö on hyvin vaihteleva. Usein ne ovat vainoavia ja ne voivat koskea myös oikeudellisia asioita tai mustasukkaisuutta tai voivat ilmentyä vakuuttuneisuutena siitä, että henkilön keho on epämuodostunut tai, että muut ajattelevat henkilön haisevan tai olevan homoseksuaali.
Kuvittelu alkaa yleensä keski-iässä, mutta joskus, erityisesti kun on kyse uskomuksesta kehon epämuodostuneisuudesta, varhaisessa aikuisiässä. Harhaluulojen sisältö ja niiden puhkeaminen ovat usein yhteydessä henkilön elämäntilanteeseen.
Suosittelemme lämpimästi tuotevalikoimaamme tutustumista rauhan saamiseksi sielulle.