ja saavat osakseen tässä elämässä kirouksen. Se on keppi ja porkkana, joka tässä maailmassa tepsii ja antisemitisteille on varattuna keppiä.
Israelin vihaajat joutuvat
helvettiin...
9293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
porkkana on?
vihaa? Joidenkin siellä asuvien ihmisten teot eivät vain kestä päivänvaloa ja niitä saa ja pitääkin paheksua. Suurin osa juutalaisista on kelpo ihmisiä, joista ei ole mitään pahaa sanottavaa. Se ei ole antisemitismiä.
Yhtälailla muiden valtioiden kansalaisten pahat teot ovat tuomittavia.
"Einstein: Jumalaan uskominen on lapsellista
13.5.2008 22:21
Raamattukin on vain kokoelma alkukantaisia legendoja, suhteellisuusteorian isä muotoilee kirjeessään.
Einsteinin kirje huutokaupataan torstaina. (EPA)
Bloomsburyn huutokauppakamari myy torstaina ainutlaatuisen kirjeen, jonka Albert Einstein kirjoitti saksalaisfilosofi Eric Gutkindille vuonna 1954.
Uutistoimisto AFP:n mukaan suhteellisuusteorian isä kuvailee kirjeessään uskontoa lapselliseksi taikauskoksi.
- Sana Jumala merkitsee minulle ainoastaan ilmausta ihmisen heikkoudesta. Raamattu on kokoelma kunnioitettavia mutta alkukantaisia legendoja, jotka ovat samalla melkoisen lapsellisia, hän tykittää.
Kirjeen sisältö on mullistava, sillä Einstein on aikaisemmin tunnettu kaunopuheisista uskonnon määrittelyistään, kuten "Tiede ilman uskontoa on rampa; uskonto ilman tiedettä sokea."
Einstein kieltäytyy kirjeessään myös pitämästä juutalaisia Jumalan valittuna kansana.
- Heillä ei ole mitään erityisominaisuuksia muihin ihmisiin nähden. Minulle juutalainen uskonto on kuten kaikki muutkin: lapsellisten taikauskojen ruumiillistuma, itsekin juutalainen Einstein kirjoittaa.
IL"
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805137648885_ul.shtml
Einstein ei ole Juutalaisuuden esikuva. Jeesus Kristus kyllä on. Tutustu Raamatun kirjoituksiin.
.. http://video.google.com/videoplay?docid=-7810993921354002750
Kysy tuolla juutalaisuuspalstalla, onko Jeesus heille esikuva, niin saat kieltävän vastauksen.
Ai että uuden uskonnon oikeen kehitit itexes! :D
sellaiseen paikkaan joutuu kukaan, jota ei ole edes olemassakaan.
Ehkä se yrittää vuokrata helvetin jotakin nurkkaa oman uskontosa käyttöön...:D