VINKKEJÄ SÄÄSTÄVÄISEMPÄÄN ELÄMÄÄN?

Rahallinen tilanteeni muuttuu nyt tammikuun jälkeen radikaalisti,jotain kaipaisin vinkkejä arkipäivän säästämiseen,mistä tinkiä- ja mihin panostaa,jotta saisin elintason pidettyä kuitenkin miellyttävänä eikä hermoja raastavana kituutuksena. Kertokaa siis tavoista säästää! esim. käyttekö kirpputoreilla,ostattatteko halvempia kodintarvikkeita yms. kiitos vastauksista etukäteen!
121774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Käytettävissä olevasta rahamäärästä riippumatta olemme muijan kanssa eläneet omaa elämäämme.

Välittämättä mainoksista tai kuvitelluista muiden mielipiteistä.

Mitä TODELLA tarvitsen?
Mitkä ovat vaihtoehdot?
Tarvitsenko sen tänään vai voinko siirtää?
Ostanko useammin sekundaa vai kerralla pitempi-ikäistä kalliimpaa?

Oletko selvillä kulujakaumastasi?

Kestokulutushyödykkeen hankinnassa älä osta "turhia" ominaisuuksia!

Suunnittelu, hintalappujen ja yksikköhintojen seuranta lienee kaikille itsestään selvää!
Samoin kirpparin käyttö, tarvittaessa.

Meillä luottokortin maksuaikaominaisuuden kyttö on sopiva kontrolli.
Impulssiostoksia ei tule tehdyksi lainkaan.
Kun kaikki mahdollinen maksetaan kortilla on korttilasku itsessään selvitys kulujakaumasta.

Alkuun pidin päivittäin kirjaa
- ravinto
- nautintoaineet
- harrastukset
- huvittelu
- asumisen oheiskulut, puhelin, TV, lehdet, vakuutukset jne.
-

Tärkeintä on kysyä itseltään: Tarvitsenko minä tuota TODELLA?
Mitä seuraa jos en hanki sitä?

Koskee joka ainoaa maitotölkkiä, oluttuoppia, teatterikäyntiä, paistinpannun ostoa yms.

Äänestä
  • Kirpparin käyttö tänä päivänä kyllä pakkaa olemaan aika kallista hupia, kun siellä touhuavat rahajobbarit, jotka muualta ostavat halvat pois ja sitten myyvät kalliilla eteenpäin.

    Onhan noita toki halpojakin, mutta hakea saa sitten.

    TV, lehdet, vakuutukset karsiutunevat ensimmäisenä. Oluttuopit ja teatterikäynnit taas taitavat olla lähinnä hyväosaisten vitsikäs heitto köyhien suuntaan.

    Äänestä

  • "Tärkeintä on kysyä itseltään: Tarvitsenko minä tuota TODELLA?
    Mitä seuraa jos en hanki sitä?"

    Tässä on totuus.

    Äänestä

silloin tulee säästettyä.
Kerran viikossa käyn kaupassa. Leivon itse ja pakastin on täynnä kalaa ja riistaa marjoja ja sieniä.
Olen luonteeltani erakko ja viihdyn virtuaalimaailmassa.

Äänestä

-Jätä tv-lupa, maksamatta. Kuka pässi maksaa järjettömiä summia mainoksista ja uusinnoista?
-Varasta rikkaalta aina kun voit, älä kuitenkaan jää kiinni.
-Tee ruoka itse alusta loppuun, näin säästät paljon.
-Jos alkoholia on pakko juoda, tee se itse (n. 10e 35l 21% juomaa).
-Jos hamppu maistuu, kasvata se itse.
-Jos luottotiedot on vielä kunnossa, jätä vipit ja muut kusetuslainat ottamatta.
-Elä ihannoi nykyaikaista pinnallista ja kapitalistista paskakulttuuria, vaan yritä käyttää omaa järkeä. Ostat siis vain tarvittavan.
-Jätä teatteri ja tuopit niille, kellä siihen on varaa.

Peace.

Äänestä
  • TV-lupaa ja varastamista lukun ottamatta olen samoilla linjoilla.

    Noita ohjeitasi yleisemmin nouda ttaen menisi hommat hulinaksi ja niidenkin nautinta loppuisi.

    Juomapuolta täsmennän kohdallani siten että janoni tyydyttämiseen valmistin kotiviiniä sekä mustista viinimarjoista (sain kerätä ilnaisesksi) että kuivatuista luumuista.

    Valmistin uuteolutta, vahvuus 7 - 8%.

    Keitin pontikkaa sekä peruna- että melassimäskistä.
    30l keittopönttö, 3kW uppovastus, 800mm kolonni.

    Ponun kustannukset ilman sähköä ja vettä noin 3,5E/litra, keskivahvuus 2:sti lasketulla noin 75%.
    Melassiponu puolet tuosta mutta ikävän makuista.

    Harrastus tuki tehokkasti sosiaalista elämääni!

    Äänestä

- Osta halpaa ruokaa ja tee sitä paljon kerralla.
- Jos poltat tai juot niin älä tee sitä enään niin useasti, tai vähennä.
- Tyydy niihin kodinkoneisiin jotka toimivat, ja jos on pakko ostaa niin käytettynä sitten.
- Ylimääräisistä mukavuuksista on valitettavasti luovuttava, tai niitä pitää vähentää (esim leffassa käynti, lätkämatsit, konsertit jne..)
- Suunnittele rahankäyttösi, se on TODELLA tärkeää ettei joudu nälkää näkemään.
- Sopeudu tilanteeseen ja yritä olla huumorintajuinen...asiat aina meneeparemmaksi...

Itse olen elänyt ainakin viimeiset 5 vuotta köyhänä. En ole ikinä tienannut yli 800e enempää/kk. Asun yksin vuokra-yksiössä ja elämä on välillä aika nihkeää, mutta yllättäen myös köyhyyteen voi sopeutua.
Muistan ikuisesti yhden viikon kun oli laskut maksamatta, ei yhtään ruokaa, ei tupakkaa, rahaa 15c, ei kahvia, paskaset vaatteet päällä...siis täysin tyhjän päällä. Se oli niin absurdi tilanne että en voinut muuta kuin nauraa. Mutta hengissä ollaan edelleen :)

Äänestä

1) Ruoka ja juomat tulee ostettua suht. entiseen tapaan
- Lähinnä "Slow Food" ruokaa (noin 30 min valmistus)
- Valmisruokatuotteet jäävät kaupan hyllylle
- Kaupasta lähinnä raaka-aineet (riisi, jauhot, lihaa, maitoa, ...)

2) Vaatehankinnat (lähes) kokonaan jäihin
- Uudet vaatteet kerran 8-10 vuodessa tai
- Vanhojen mentäessä käyttökelvottomiksi

3) Asumiskulujen karsiminen
- Sähkön vähentäminen ja vaihtaminen esim. pörssisidonnaiseen
- Veden kulutuksen vähentäminen
- Lämmitys noin 21 asteeseen
- Aurinkopaneelien yms. harkinta
- Pienviljelyn aloittaminen (< 100 neliötä riittää aluksi)
- ...

4) Ylimääräinen kulutus saneeraukseen
- TV:n, lehtien, ... tarpeellisuus?
- Auton tms. tarpeellisuus?
- Panostaminen laatuun jatkuvan shoppailun sijaan

Äänestä

Miten säästät rahaa vuodella 2009?

http://www.eroakirkosta.fi/kirkollisvero
Verolaskuri
Veroprosenttisi on 1,25 %. Kirkollisveroa maksat 110,48 € vuodessa.

http://www.tv-maksu.fi/index/tietoa/hinnat.html
Irtisanottu Tv lupa 224,30 €/ vuodessa

Jokin aikakausi lehti 58 €/ vuosi

Aamulehden tilaus 244 €/ vuosi

Eroa vähemmän tärkeistä maksullisista jäsenyyksistä (urheilu harrastus ja vapaa-aika) 20-60 €/ vuosi.

Eli eläkkeestäni syntyy säästöä n. 472 €/vuosi tuo on yli 24/osan vuosi tulostani, eli yli puolen kuukauden tulon…
Säästön aikaan saa NETTIYHTEYS joka on 19,80€/kk on 237,6 € / vuosi...
mutta tuo ei ole pelkää menoa siinä säästyy puhelinlaskuissa joka minulla
(soitetut puhelut 7.9.2005 jälkeen 31,48 tuntia) hoida jutut tietokoneella....

Äänestä

Minä köyhdyin sairastuttuani muutama vuosi sitten ja tilanne oli ensimmäisen vuoden ajan valtava shokki. Olin suorastaan paniikissa kun mietin asioita, jota en pysty hankkimaan enää koskaan mm. joitakin kodintarvikkeita.
Niin neuvoisinkin, ettet huolehtisi liikaa pitkäntähtäimen asioita.

Kaupassa kannattaa käydä niin harvoin kuin mahdollista, näin heräteostot jäävät pois. Mikäli mahdollista ruokaostoksille mennessä, kannattaa mennä kauppaan ovesta, joka vie suoraan elintarvikeosastolle eli jättää menemättä kulutushyödykeosastojen läpi.

Itse en käy edes näyteikkunaostoksilla, etten näe mitä ihania asioita on tarjolla. Olenkin huomannut, että markkinoille on tullut paljon tavaroita, jollaisia en ole tiennyt edes olevan tai olen unohtanut niiden olemassa olon.

Ostosten teon lykkääminen, on hyvä keino. Kun huomaan tarvitsevani jotain, en osta sitä heti. Usein sitten käykin niin, että viikon parin jälkeen en edes "tarvitse" koko asiaa.

Äänestä

Jos asut paikkakunnalla, jossa on mahdollisuus käyttää kaupan tarjouksia hyväksi, tee niin. Niissä säästän melkein eniten. Olen kiertänyt läheisen ostoskeskuksen ja hieman pidemmällä olevan kauppakeskuksen käyttämäni päivittäistuotteet läpi ja näin löytänyt edullisimmat.

Esim. pesu- ja puhdistusaineissa ja saippuoissa on melkoisen suuri hintahaitari, jopa euroja/tuote. Isompi pakkaus on yleensä edullisin ja siksi ostan esim. laadukasta suomalaista nestesaippuaa 3l muovipönikän, jonka saan lähes samalla hinnalla kuin pienen käsisaippuatötsän. Näissä tuotteissa meillä päin on halvimmat hinnat Saiturissa ja Tokmannilla. Eli kirjoita muistitilista, johon merkitset eri kauppojen hinnat tuotteista, joita käytät.

Elintarvikkeista esim. juusto on hintava, joten kannattaa katsoa, mistä saa halvimmalla. Isomman palan kilohinta saattaa olla merkittävästi jopa euroja vähemmän kuin pienemmän palan kilohinta. Katso, niin hämmästyt. Katso aina hyllystä eri tuotevaihtoehdot ja kilohinnat. Brandissä maksaa nimekkyys.

Valmista ateriat mieluimmin itse ja isompia määriä, pakasta loput sopiviin annoksiin. Keitot ja laatikot usein paranevat, mitä isompi määrä. Kahvia on säännöllisin väliajoin tarjouksena kaksi pakettin annoksina. Osta silloin muutaman viikon satsi.

Käytä kirjastoa, voit käydä lukemassa siellä päivän lehdet varsinkin aikakausilehdet. Myös nettiä voit käyttää siellä.

Huolla vaatteita, harjaa ja tuuleta, pysyvät hyväkuntoisina. Osta aleaikoina laadukkaita harkiten ja toisten asusteiden kanssa yhteensopivia.

Kodinkoneet: Meillä on täällä Hesassa mm. työttömien kirpputori, jossa myydään kierrätettyjä, huollettuja kodinkoneita edullisesti ja niille annetaan joksikin ajaksi takuuja. Työttömät huoltaa ja korjaa ne työpajassa.

Äänestä
  • Tässä vielä Marttaliiton sivut. Muistelen, että täällä oli hyviä vinkkejä:
    http://www.martat.fi/#

    Martat ovat tehneet Penninvenyttäjän keittokirjan, jossa on helppoja ja edullisia ruokavinkkejä.

    Lainasin sen kerran kirjastossa. Siitä on apua, varsinkin jos ei ole mikään ruoanlaittoihme ja puuttuu mieleikuvitusta. Siinä oli myös lueteltu perustarpeet, jotka kannattaa pitää kaapissa, jotta saa nopeasti valmistettua perusaruoan ettei tarvitse joka hippusta aina kaupasta kantaa. Helpottaa ruoanvalmistusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eksyksissä ollaan kirjoitti:

Rahallinen tilanteeni muuttuu nyt tammikuun jälkeen radikaalisti,jotain kaipaisin vinkkejä arkipäivän säästämiseen,mistä tinkiä- ja mihin panostaa,jotta saisin elintason pidettyä kuitenkin miellyttävänä eikä hermoja raastavana kituutuksena. Kertokaa siis tavoista säästää! esim. käyttekö kirpputoreilla,ostattatteko halvempia kodintarvikkeita yms. kiitos vastauksista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu