Santiago de Compostela!

Onko kukaan teistä tehnyt pyhiinvaellusreissua tuonne Pyhän Jaakon tien maisemiin tai harkinnut joskus kävelevänsä sen joko kokonaan (n. 744 km)tai osittain?
13634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Olen lukenut paljon kirjoja tuosta matkasta. Yksi parhaimmista on tämä:

http://www.ultra-lehti.com/kirjat/arv-kristillisten.html

Siinä tuodaan esiin tuon matkan symbolis-esoteerinen luonne, joka alkaa kotiseutujen kutsumustilasta edeten aina Ranskan vehreän luonnon läpi Pyreneiden vuoriston raskaaseen synnintuntoon, jonka jälkeen seuraa tuliperäisen alueen tulikaste eli synninpäästö ja vihdoin Pohjois-Espanjan virvoittavien merituulten vesikaste ja vanhurskautus. Compostelaan pääsy vuorostaan kuvaa pyhitystä.

Äänestä
  • Tuota kirjaa en ole itse lukenut. Ainoastaan Paolo Coelhon "Pyhiinvaelluksen", joka kertoi tuosta Santiago de Compostelan matkasta. Netistä olen kyllä erilaisia kirjoituksia asian tiimoilta lukenut. Coelhon kirjan kautta minussa heräsi innostus kokea tuo matka itse ... nähdä se kaikki omin silmin. Saa nähdä, toteutuuko matka koskaan ...

    Äänestä

  • persona-non-grata kirjoitti:

    Tuota kirjaa en ole itse lukenut. Ainoastaan Paolo Coelhon "Pyhiinvaelluksen", joka kertoi tuosta Santiago de Compostelan matkasta. Netistä olen kyllä erilaisia kirjoituksia asian tiimoilta lukenut. Coelhon kirjan kautta minussa heräsi innostus kokea tuo matka itse ... nähdä se kaikki omin silmin. Saa nähdä, toteutuuko matka koskaan ...

    ...kuten tuo Mohikaanikin totesi (joskus järkeä sekin puhuu), voi tuon matkan vaiheet suorittaa myös ihan omassa psykologisessa sielunmaailmassakin...;o)

    Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    ...kuten tuo Mohikaanikin totesi (joskus järkeä sekin puhuu), voi tuon matkan vaiheet suorittaa myös ihan omassa psykologisessa sielunmaailmassakin...;o)

    Nyt minä lähden nukkumaan ja toivottelen näin hyvät yöt vielä valveilla oleville palstan lukijoille tasapuolisesti!

    Äänestä

  • persona-non-grata kirjoitti:

    Nyt minä lähden nukkumaan ja toivottelen näin hyvät yöt vielä valveilla oleville palstan lukijoille tasapuolisesti!

    ...varmaan mennä nukkumaan....

    /..\
     O

    Äänestä

vaikka kävelist sieltä vielä takaisinkin, yhtä syntisenä kuin sinne talsit, yhtä syntisenä sieltä takaisinkin taaperrat, väsyneempänä vaan kuin sinne menessä.
* Pyhiinvaellusmatka tehdään Golgatalle, polvistut siihen paikkaan missä olet, ei tarvitse kävellä ollenkaan, ei askeltakaan, silti se pyhä matka, jos tunnustat syntisyytesi, uskot, että Jeesus on Jumalan Poika, ja on kuollut ristillä puolestasi, sinä pelastut, Jeesus antaa sinulle elävän uskon, uudestisynnyt Jeesuksen uskosta, saat suntea Hänet sisäisesti, olet matkalla taivaaseen, todelliselle pyhiin vaellusmatkalle, kohti iankaikkista elämää Jeesuksen luona.

Äänestä
  • ...kaiken mailman toiviomatkoja Jerusalemiin ja sinne päin ja siel sit hurmoxis sätkyttelette parhaas tappaaxes...:O

    Äänestä

  • tarvitse mennä merta edemmäs kalaan :)...

    Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    ...kaiken mailman toiviomatkoja Jerusalemiin ja sinne päin ja siel sit hurmoxis sätkyttelette parhaas tappaaxes...:O

    juuriahan tuossa alempana Eroe sitä pohti, kun ovat kalliimpia kuin monet muut jäsjestetyt matkat.
    * Eikä en ole pyhiinvaellusmatkoja, että sen perusteella jotenkin pyhittyis ta muuten taivaantie kulku kevenis, turisti matakat ei ole uskonnollisesa mielessä tehtyjä "pyhiä" matkoja!

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    juuriahan tuossa alempana Eroe sitä pohti, kun ovat kalliimpia kuin monet muut jäsjestetyt matkat.
    * Eikä en ole pyhiinvaellusmatkoja, että sen perusteella jotenkin pyhittyis ta muuten taivaantie kulku kevenis, turisti matakat ei ole uskonnollisesa mielessä tehtyjä "pyhiä" matkoja!

    ...siel niitäkii mukana jotka messuaa ja mekastaa Raamatun kans ja sillee...:O

    Äänestä

Ei, mutta nimimerkit tode ja to... ovat kyllä kulkeneet vanhan suomalaisen pyhiinvaellusreitin Turusta Hattulaan Hämeen härkätietä pitkin. Sellaistakin harrastetaan (helluntai-)kirkollisissa piireissä.

Äänestä
  • yhdistyvät laajaan eurooppalaiseen pyhiinvaellusreitistöön. Joitakin omia tuttavianikin ovat kävelleet tuon saman reitin -Turusta Hattulaan- muutamia vuosia sitten.

    Millaisia sisäisiä kokemuksia se antoi sinulle?
    Onko matkan päätarkoitus yleensä maallinen vai hengellinen ja miten ne voi erottaa toisistaan?

    Äänestä

Hei!
Olen itsekin mietiskellyt parisen vuotta samaista matkaa Santiago de Compostelaan. Nyt sen sitten aion toteuttaa ystäväni kanssa tänä syksynä. Uskon,että siitä tulee elämäni hienoimpia matkoja. Henkisesti olen siihen jo valmistautunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


persona-non-grata kirjoitti:

Onko kukaan teistä tehnyt pyhiinvaellusreissua tuonne Pyhän Jaakon tien maisemiin tai harkinnut joskus kävelevänsä sen joko kokonaan (n. 744 km)tai osittain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu