en ymmärrä miten saksa onnistui häviämään sodan,kun sillä oli kaikki mahdollisuudet voittaa.ranska vallattu 6 viikossa ja nl 2 viikossa polvillaan,ilman jenkkien kuorma-auto sun muuta apua emme olisi jokapäivä lukemassa lehdistä sodista sun muusta kun olisi vaan 1 merkittävä valtio saksa.
saksan olisi pitänyt voittaa
ubermann
4302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Samanaikaisesti sekä Neuvostoliittoa että Yhdysvaltoja vastaan sotiminen saattoi vaikuttaa sodan lopputulokseen?
Olihan Saksalla terävää militääritekniikkaa, mutta ei sitä parasta kalustoa kuitenkaan ollut niin paljon.
Hitlerillä oli onnea, mutta hän teki myös onnettomia päätöksiä. Hän puuttui asioihin jotka olisi ollut parasta jättää alan asiantuntijoille.
Olla liikaa ja turha. Usa:n lentokoneilla saatiin aikaan lopputulos. Kysy vaikka saksalaisilta. Saksassa oli semmoinen systeemi, että vailla koulutusta pääsi ylenemään helposti everstiksi. Muissa maissa saattoi siviiliammatiltaan korkeasti koulutetusta tulla helpommin upseeri. Tämmöiset käytännön fakki-idiootit osaavat asiansa taktisesti, mutta suuret linjat eivät hahmotu hevosmiehille ja paimenpojille lukuun ottamatta Pärmiä.
Pitää myös pystyä hallitsemaan.
Kolmen rintaman sota USA:a,Iso-Britanniaa ja Neuvostoliittoa vastaan altavastaajana ei ole helppo tilanne.Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että ilman Italian "liittolaisuutta" Saksa olisi selviytynyt sodasta voittajana.