Hyandai Trajet?

Millaisia kokemuksia on Hyandai Trajetista?

Autoon pitäisi mahtua 3 turvaistuinta ja mamman mielestä kohta neljä turvaistuinta ja lastenvaunut...

Joku Grand voyager tietysti mutta hinta on aivan liian kova...
4417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pikkubussi vaikka matkailuautoksi rekisteröity (pieni vero), ei lopu tila, mukava laittaa penskat istuimiin ja apumies pääsee vaikka kesken matkan takapenkeille tuomariksi (jos ei edessä kolmea paikkaa)

Äänestä

meillä kolme lasta ja juuri ostettu Hyundai Trajet.Koeajettuamme montaa tila-autoa päädyimme Trajettiin sen parhaimman istiunjärjestyksen takia ,siis kolme täysin toisistaan riippumatonta penkkiä keskirivillä ja kaksi toisistaan riippumatonta penkkiä takana.jokaisen penkin saa siis pois yksitellen ja kaikille penkeille mahtuu turvaistuin ja kaikissa penkeissä kolmipistevyöt.hinta kohdallaan ja varusteet riittävät norm.tarpeisiin ihan hyvin.
nyt ajettu noin 5tkm hyvin mennyt ja kaikki toimii myös lämmityslaite riittää ja eihän se vaihteensiirtokaan niin jähmeää ole ollut,vaikka nytkin pakkasta ollut lähes 20 astetta.
ainoa miinus mielestäni on sisustan hiemen liian vaalea sävy ainakin lapsiperheen käyttöön,muuten todella tyytyväisiä valintaamme.    

Äänestä

Trajet pakkasella

   ...toimii hienosti!

Myönnän, että olin hieman epäluuloinen talviominaisuuksista, vaikka sainkin ennen ostoa vosikkakuskin kertomuksista käsityksen mainiosta talviautosta.

Nyt on ajeltu 2-l bensa Trajetilla lyhyttä ja pitkää matkaa lukemissa -30 - -35, ja no problem. Kun on sähkölämppärissä pari tuntia, lähtee tosi nöyrästi käyntiin eikä ulvo, kurise, korise ja tutise kuten esim. ooppelimme (joka ei aivan huono talviauto ole ollut sekään tietyin varauksin). Samoin vaihteisto ja hallintalaitteet toimii lähes yhtä herkästi kuin normaalilla kelillä. Lämmityslaitteessakin riittää puhtia, ja penkkien verhoilu on melko mukava: jotenkin pienentää pakkasen puremia takalistoon takapenkilläkin...

Eilen huitaistiin kahdessa osuudessa 600 km, eikä häiriöitä (pakkasta hurjimmillaan 34!). Toisella pirssillämme sotkin edellisenä päivänä samoissa lukemissa saman verran: kaasu hirtti 3 kertaa, käynnistykset lämmpäristäkin hirveää meteliä, vaihteisto todella tahmea ym.

Kyllä seuraavalla kerralla starttaan pakkasiin Hyundailla, jos vaimolta joutaa!    

Äänestä
  • Kokemus 34-asteen pakkasesta on muutaman vuoden takaa.Ei tänä talvena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perheellinen kirjoitti:

Millaisia kokemuksia on Hyandai Trajetista?

Autoon pitäisi mahtua 3 turvaistuinta ja mamman mielestä kohta neljä turvaistuinta ja lastenvaunut...

Joku Grand voyager tietysti mutta hinta on aivan liian kova...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu