Uskonnonopettajani

Käyn siis peruskoulun päättöluokkaa ja on uskontotunnilla silloin tällöin tullut ihmeteltyä uuden uskonnonopettajan juttuja; yrittää etsiä yhtäläisyyksiä ateismista ja kristinuskosta väliltä. Hänen mielestään myös uskontejen sietämättömyys itsessään on jo uskonto.

Olisi ihan kiva että itse uskonnonopettaja tietäisi käsitteen "uskonto" merkityksen.
3143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä meidänkin uskonnopettaja väitti, että satanistit ja wiccat ovat saatananpalvojia.

Äänestä

Eivät monetkaan uskonnonopettjat ole itse tulleet henkilökohtaisesti uskoon. Silloin heidän on vaikea rehdä eroa usko ja uskonnon välillä. Siinä on todella yhtä suuri ero kuin yöllä ja päivällä. Vesitetty vain opittu kristinusko on vain uskonto uskontojen joukossa. Monet tällaiset kristityt tunnustavatkin, että he ovat jotenkin uskonnollisia, uskon on lapsuuden kodin perintöä, he kunnioittavat kristillisiä arvoja, jotkut ovat hyvin lakihenkisiä - he harjoittavat tiettyä uskontoa. Se ei ole elämää vaan pelkkää uskonnon harjoittamista! itsekinheiluvat sinne ja tänne. Tietysti uskontoa opettaessa tulee olla puolueeton ja tarkastelle asioita työnsä puolesta ukopuolelta ja voihan se olla vakaumuksellisellekin vaikeaa olla sortumatta saarnaamaan.

Äänestä

Ateismissa USKOTAAN että Jumalaa ei ole olemassa. Lisäksi tähän ilmiöön liittyy suuri joukko tätä ajatusta kannattavia ihmisiä, jotka sitten yhdessä muodostavat uskonnollisen yhteisön jne.jne.jne.
Ei uskonnosta tarvitse heti ajatella,että uskonnossa pitäisi uskoa jonkun olemassaoloon :) (panteismi, kunfutselaisuus, taolaisuus...).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaduntallaaja kirjoitti:

Käyn siis peruskoulun päättöluokkaa ja on uskontotunnilla silloin tällöin tullut ihmeteltyä uuden uskonnonopettajan juttuja; yrittää etsiä yhtäläisyyksiä ateismista ja kristinuskosta väliltä. Hänen mielestään myös uskontejen sietämättömyys itsessään on jo uskonto.

Olisi ihan kiva että itse uskonnonopettaja tietäisi käsitteen "uskonto" merkityksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu