Ehkäisyhormonien aloittamisen (nuvaringin) jälkeen päänsärkyni ovat muuttuneet sellaisiksi toispuoleisiksi... Kun siis ennen tunsin ne kummallakin puolella ohimoa, nyt se on aina vaan jompi kumpi puoli, eikä ihan helpolla mene ohi. Onko muilla kokemusta päänsärkyjen muuttumisesta? Ei kai sille tarvitse tehdä mitään, eihän se vaarallista ole? Haittavaikutuksinahan luokitellaan kumminkin päänsäryt niin ehkä hormonien aiheuttamina ne voivat olla erilaisia kuin normaalisti?
Nuvaring+uudenlaiset päänsäryt
toispuoleinen
1197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse olen juuri lopettanut NuvaRingin käytön päänsärkyjen ja mielialavaihtelujen (sekä veritulppariskin yms.) vuoksi. Oma gynekologini kehotti olemaan tarkkana päänsäryn kanssa ja reagoimaan muutoksiin. En osaa sanoa kuinka Sinun tulisi menetellä, mutta suosittelisin, että kysyisit neuvoa asiantuntijalta mikäli muutos aiempaan on huomattava ja kivut kovia. Kaikkea hyvää! :)