Sanoit, "jokin minua vaivaa tuossa ennustuksessa."
Itse ajattelin samoin 1970 luvulla seuraavanlaisesta ennustuksesta!
1948 40=1988 1988-7vuotta= 1981.
Näyttääkö jotenkin tutulta ?
Sinua vaivaa ; 1948 80=2028 2028-7 vuotta=2021.
Nuo ennustukset ovat harhauskoa,kerron miten tuo 7 vuotta on harha!
Tuo yksi vuosiviikko otetaan Danielin kirjan 9:27. kohdasta täysin virheellisesti ja tuon ennustuksen laatija ei ole tuntenut tai on tahallaan tulkinnut omiin tarkoituksiinsa tuota jaetta !
Dan.9:27."Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi,ja puoleksi sitä viikkoa hän on lakkauttava teuras-ja ruokauhrin.
Ja temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka,kun turmion tuoja joutuu turmioon."
BIBLIA sanoo;
Dan,9:27. "Mutta hän vahvistaa liiton yhdessä viikossa;ja puolesta viikosta lakkauttaa uhrin ja ruoka-uhrin; ja siipien tykönä seisoo hävityksen julmuus ja on aina täydelliseen häviöön asti vuotava hävitysten yli."
Tuo jae kertoo Syyrian kuninkaan Antiokhos neljännen ajasta hallitsi n,175-164 eaa.
Harha ennustelijat tulkitsevat sen Jeesus Nasaretilaiseen niistä mainitsitkin Leo Mellerin hän oli jo 1970 luvulla harhoinensa liikkeellä ja vauhti senkun näkyy jatkuvan .
Siis haluan sanoa sinulle olen perehtynyt Danielin kirjaan ja se ei kerro nykyajasta mitään eikä sen avulla voi oikeasti ennustaa!
Itse ajattelin samoin 1970 luvulla seuraavanlaisesta ennustuksesta!
1948 40=1988 1988-7vuotta= 1981.
Näyttääkö jotenkin tutulta ?
Sinua vaivaa ; 1948 80=2028 2028-7 vuotta=2021.
Nuo ennustukset ovat harhauskoa,kerron miten tuo 7 vuotta on harha!
Tuo yksi vuosiviikko otetaan Danielin kirjan 9:27. kohdasta täysin virheellisesti ja tuon ennustuksen laatija ei ole tuntenut tai on tahallaan tulkinnut omiin tarkoituksiinsa tuota jaetta !
Dan.9:27."Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi,ja puoleksi sitä viikkoa hän on lakkauttava teuras-ja ruokauhrin.
Ja temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka,kun turmion tuoja joutuu turmioon."
BIBLIA sanoo;
Dan,9:27. "Mutta hän vahvistaa liiton yhdessä viikossa;ja puolesta viikosta lakkauttaa uhrin ja ruoka-uhrin; ja siipien tykönä seisoo hävityksen julmuus ja on aina täydelliseen häviöön asti vuotava hävitysten yli."
Tuo jae kertoo Syyrian kuninkaan Antiokhos neljännen ajasta hallitsi n,175-164 eaa.
Harha ennustelijat tulkitsevat sen Jeesus Nasaretilaiseen niistä mainitsitkin Leo Mellerin hän oli jo 1970 luvulla harhoinensa liikkeellä ja vauhti senkun näkyy jatkuvan .
Siis haluan sanoa sinulle olen perehtynyt Danielin kirjaan ja se ei kerro nykyajasta mitään eikä sen avulla voi oikeasti ennustaa!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sinä se vaan uskot johinkin Makkabilaiskirjoihin, joita oli kirjoittanut tiettyyn pappissukuun kuuluvia henkilöitä, ja joilla oli tiettyjä valtapoliittisia tarkoitusperiä.
Itse asiassa toisin kuin perinteisesti on ajateltu, uskonnollisten reformien takana ei niinkään ollut valtiovalta ja kuningas Antiokhos itse, vaan aloitteet uudistuksiin tulivat juutalaisilta itseltään. Uudistusten lähde ja niiden tärkeimpiä toimeenpanijoita olivat hellenisoituneet Jerusalemin ylipapit. Tälle ajatukselle löytyykin tukea esim. seuraavista teksteistä:
1. Makk. 1: 11 Noihin aikoihin Israelissa alkoi esiintyä miehiä, jotka eivät piitanneet Jumalan laista, ja he saivat houkutelluksi monia puolelleen. He sanoivat ihmisille: "Meidän pitää tehdä liitto ympärillämme asuvien kansojen kanssa. Sen jälkeen, kun eristäydyimme niistä, olemme kokeneet monia onnettomuuksia." 12 Tällainen puhe oli ihmisten mieleen.
2. Makk. 4:10 Kun Jason sai kuninkaalta myöntävän vastauksen ja näin kykeni ottamaan vallan käsiinsä, hän ryhtyi heti kreikkalaistamaan maanmiestensä elintapoja. [..] 12 Hän rakennutti urheilukoulun tieten tahtoen aivan temppelivuoren alapuolelle, ja nuorukaisten parhaimmisto joutui pitämään päässään kreikkalaismallista hattua. 13 Näin Jason, joka ei ollut oikea ylipappi, ylitti julkeudessaan ja jumalattomuudessaan kaikki rajat ja vei kreikkalaisuuden ja vieraat tavat jopa niin pitkälle, 14 etteivät papitkaan enää välittäneet alttaripalveluksen toimittamisesta. He eivät pitäneet arvossa temppeliä eivätkä piitanneet uhreista, vaan heti kun urheilukoulun kumistimen ääni kuului, he kiiruhtivat ottamaan osansa lain kieltämistä tarvikkeista, joita siellä jaettiin.
Näin ollen Danielin kirjan ennustuksilla ei ole mitään tekemistä Makkabilaispappien aikakauden kanssa. Raamattuun ko. viitaukset on laitettu tiettyjen ateistipiirien vaikutuksesta, jotta alkuperäinen Raamatun sanoma saataisiin tuntumaan epäluotettavalta.
Makkabialaiskirjoja !
Ja vain aivan hiuksen hienosti viet asian vierestä,niinkuin "Pyhän Hengen" eksytyksessä olevan kuuluukin viedä ettei viestisi lukija sitä huomaisi.
LUKEKAA MAKKABIALAISKIRJATKIN !
>>>Näin ollen Danielin kirjan ennustuksilla ei ole mitään tekemistä Makkabilaispappien aikakauden kanssa. Raamattuun ko. viitaukset on laitettu tiettyjen ateistipiirien vaikutuksesta, jotta alkuperäinen Raamatun sanoma saataisiin tuntumaan epäluotettavalta.>>>
Tuo ylläoleva on se valheesi!
Olenhan sitä kertonut mitä Raamatun V.T. n, kirjoitusten mukaan asian ymmärrän "Danielin unet" tulkinnaksi olen sen nimittänyt ,ettei se sekottuisi muihin tulkintoihin.
Asastani olen varma, enkä edes nyt lähde kommentoimaan Makkabialaiskirjoja, kaikki kiinnostuneet lukekoot sieltä itse ja muutamassa viikossa luettuaan he tietävät paremmin ,kuin minä.
Muistakaa verrata lukemaanne tutkittuun historiaan (Ei uskonto hörhöjen selityksiin!)
Makkabialaiskirjojen aika on Syyrian Seleukidi kuninkaiden ajanlaskua .
Alkaa Seleukos nikanorista, 0 = 312 eaa.
Antiokhos IV Epifanes, alkuperäiseltä nimeltään Mithradates, oli Syyrian Seleukidi-sukuinen hallitsija vuosina 175 - 164 eaa.
Se, että ko. Epifanes oli noin 11 vuotta Syyrian hallitsija ei mitenkään liity siihen, että Danielin kirjan mukaan Antikiristuksen valtakausi Jerusalemissa kestää 7 vuotta !
Itse asiassa Juutalais-kapinan johtoon nousivat veljekset, jotka saivat lisänimekseen Makkabi.Makkabilaissotien seurauksena ylintä valtaa Palestiinassa käytti Jerusalemin ylimmäinen pappi, joka polveutui Makkabien suvusta. Makkabit hallisivat n. 100 vuotta. Näin ollen Makkabit kirjoittivat itsestään oman ylistävän historiansa ja yhdistivät Danielin kirjan ennustukset itseensä niin että Juutalaisille/kansalaisille muodostuisi sellainen käsitys että Makkabit olivat Jumalan lähettämä pappissuku.
Vääntää!
Makkabialaiskirjoissa Antiokus !
>>>Se, että ko. Epifanes oli noin 11 vuotta Syyrian hallitsija ei mitenkään liity siihen, että Danielin kirjan mukaan Antikiristuksen valtakausi Jerusalemissa kestää 7 vuotta !>>>
KESTI n, 7 vuotta Anntiokhos Nneljänne Epifaneen vainon akakausi.
Vuonna 167 ekr. Zeuksen Temppeli pystytettin Jerusalemiin ja jo vuonna 164 ekr. Makkabit olivat rakentaneet uuden oman Temppelinsä Jerusalemiin. Miten tästä saadaan 7 vuotta Epifaneksen aikakautta?
Serubbabelin temppeli valmistui n, 516 eaa.
Zeus Jumaman palvontaan se ottivat n, 169-167 eaa.
Ja juutalaiset viettävät sen temppelin käyttöönoton juhlaa ja Emmauksessa saavuttamansa voiton kunniaksi HANUKKAJUHLAA ( tänävuonna verisesti)n,165 eaa.
Mutta laskunase Oniaksen viraltapamo ja Menelaus murhasi hänet. Ja se ajnkohta jolloin Jason pääsi ylipapin virkaan.( voin ne katsoa myöh. muist. panoista.)
Ns. Makkabilaiskapina oli vuosina 166 ekr.- 165 ekr. ja silloin myös Antiokhos valtasi Jerusalemin ja vuonna 164 ekr. Antiokhos jo kuoli.
http://wapedia.mobi/fi/Antiokhos_IV_Epifanes
Et sinä pysty muuttamaan historian kulkua vai väittämällä omiasi.
Sinä et saa Epifanesia hallisemaan Jerusalemia seitsemän vuoden ajan (ahdistuksen aika) vaikka sinä miten paljon tahansa yrität sitä tällä palstalla väittämällä väittää.
>>>Ns. Makkabilaiskapina oli vuosina 166 ekr.- 165 ekr. ja silloin myös Antiokhos valtasi Jerusalemin ja ,,>>>
Jos tuo lause on tismalleen oikein niin annan sinulle yhden pisteen ,neulan löytämisestä heinäsuovasta jolla yrität pistää! Huom!neulalla voi tehdä muutakin.
>>>Et sinä pysty muuttamaan historian kulkua vai väittämällä omiasi.>>> Tästä etpääse pistejaolle koska tiedän että olet väärässä,omiani en väitä!
>>>Sinä et saa Epifanesia hallisemaan Jerusalemia seitsemän vuoden ajan (ahdistuksen aika) vaikka sinä miten paljon tahansa yrität sitä tällä palstalla väittämällä väittää. >>>
Jos tuo väittämä olisi totta,voisi heittää koko "Danielin unet" tulkinnan tuhannen tulkinnan joukkoon. n, 7 vuotta riittää = yksi vuosiviikko.
Mainitsen vielä Syyrian kuningas Antiokhos neljäs Epifanes hallitsi n,175 eaa. - n, 164 eaa.
Ja laskutoimituksella sain hallitsemosajaksi n,11 vuotta.
Aika lähelle menee jos ja jos?
Hän olisi saanut valan juutalaisiin;
171 eaa.= 1
170 eaa.= 2
169 eaa.= 3
168 eaa.= 4
167 eaa.= 5
166 eaa.= 6
165 eaa.= 7
164 eaa.
Mielestäni mikään virhe ei ole /- 1 vuosi
Hyvin väärennetty vai ?
Dan.9:27. kertoo tuosta ajasta !
En tiedä mitähän kirjoja sinä olet oikein lukenut. Esim. 1. Makkabilais kirjan 1. luku 54. säe kertoo näin..
54
Viidentenätoista päivänä kislev-kuuta vuonna145 he pystyttivät "hävityksen kauhistuksen" alttarille, ja kaikkialle Juudan kaupunkeihin he rakensivat uhrikukkuloita,..
ja sitä ennen Antiokhos tuli Jerusalemiin..
1. Makkabi 1:20
20
Kun Antiokus oli voittanut Egyptin, niin hän kääntyi takaisin vuonna143 ja lähti Israelia ja Jerusalemia vastaan, johdossaan vahva sotajoukko.
..ja lopulta Jerusalem vapautuu..
1. Makkib 4. luku jakeet 52-57
52 Mutta yhdeksännen kuukauden kahdentenakymmenentenä viidentenä päivänä, se on kislev-kuussa, vuonna 148, he nousivat varhain aamulla 53 ja uhrasivat, niinkuin laki sääti, uhrin uudella polttouhrialttarilla, jonka he olivat tehneet. 54 Samaan vuodenaikaan, samana päivänä, jona pakanat olivat sen saastuttaneet, se nyt uudelleen vihittiin kiitosvirsillä, kitarain, kannelten ja kymbaalien soitolla. 55 Ja kaikki kansa lankesi kasvoilleen, ja he kumartaen rukoilivat kohottaen kiitoksensa taivaan puoleen, joka oli antanut heidän niin hyvin onnistua. 56 Ja he viettivät alttarin vihkimisjuhlaa kahdeksan päivää ja toivat polttouhreja riemuiten ja uhrasivat kiitos- ja ylistysuhreja. 57 Ja he kaunistivat temppelin etusivun kultaisilla seppeleillä ja pienillä kivillä ja uusivat portit ja kammiot ja tekivät niihin ovet. 58 Silloin oli kansalla ylen suuri ilo, sillä pakanain tuottama häväistys oli poistettu.
..siis..Makkabilaiskirjat selvästi kertovat että Antiokhos hyökkää Israeliin vuonna 143 ja jo vuonna 148 Isralilaiset uhraavat jo omalla uhrikukkulallaan..elikkä ei Makkabilaiskirjat kerro mistään "seitsemän vuoden ahdistuksen ajasta"..
http://www.taivastie.com/raamattu/kirja_1makk.php
Nuo vuosiluvut meneen mielestäni;
143 = n, 169 eaa.
145 = n, 167 eaa.
148 = n, 164 eaa.
ja se yhdenvuosiviikon loppupuoli oli sitä ankarimman vainonaikaa jolloin Jerusalemin Serubbabelin temppelissä uhrasivat ZEUS Jumalalle n, 3,5 vuoden ajan.
Sinä pyörit vain ympyrää ja lyöt jatkuvasti päätäsi seinään - missä on se seitsemän vuoden ahdistuksen aika, jota Daniel muka ennustaa..
Miksi nämä Makkaabilaiskirjat eivät ole saaneet kiistatonta pyhän kirjan asemaa? Selitys on se, ettei juutalaisuuden piirissä suinkaan yksimielisesti hyväksytty kaikkia makkabilaisten toimia, ei varsinkaan sitä, että Joonatan ja hänen veljensä ottivat itselleen ylimmäisen papin arvon ja että myöhemmin Simonin pojanpoika Aristobulos otti lisäksi itselleen kuninkaanarvon. Näiden ns. hasmonealaisten pappiskuninkaiden myöhempi historia, joka tunnetaan Josefuksen Juutalaishistoriasta (lähteenä Herodes Suuren hovihistorioitsija Nikolaos Damaskolainen), ei enää olekaan suurimmalta osaltaan mitenkään rakentavaa laatua. Alunperin kaikki ns. 'hurskaat eli hashidit' olivat asettuneet kannattamaan Juudas Makkabilaista, mutta jo Joonatanin aikana (n. 150 eKr) niin sanotut essealaiset (aram. hassajja, 'hurskaat') erosivat omaksi ryhmäkseen. Makkabilaisen Simonin pojan Johannes Hyrkanoksen aikana (135-lO4 eKr.) myös farisealaiset, joiden perinne tuli määrääväksi myöhemmässä juutalaisuudessa, sanoutuivat irti hasmonealaisista, ja ristiriidat kärjistyivät suorastaan verisiksi hänen poikansa Aleksanteri Jannaioksen aikana (103-76 eKr.). Saddukealaiset taas kannattivat tai vastustivat hasmonealaisia sen mukaan, mistä päin tuuli kulloinkin puhalsi. Nämä ristiriidat vaikuttivat sen, että kertomuksilla makkabilaisista oli uskonnollista ja rakentavaa käyttöä lähinnä vain kauempana näistä erimielisyyksistä asuvilla hellenistijuutalaisilla. Meille nämä Makkabilaiskirjat ovat periytyneet Aleksandrian juutalaisten pyhien kirjojen kokoelmasta.
Olet siirtynyt,jo siihen aikaan jolloin Syyrian Seleukidi kuninkaiden aika on päättynyt.
>>>Makkabilaisen Simonin pojan Johannes Hyrkanoksen aikana (135-lO4 eKr.) !>>>
Siihen mennessä ( Jota et ymmärrä)oli Danielin kirjan neljännenkin pedon kaikien kuninkaiden aika ohi!
Ja Makkabienvalta oli juutalaisten keskuudessa.
n, 143 eaa. - n, 63 eaa.
Tuossa mainitset Essealaiset he juuri erkanivat omaksi uskonnolliseksi ryhmäkseen ,ja heidän opeistaan Jeesus Nasaretilainen oli saanut suuren vaikituksen.
Mutta Danielin kirja suunnillen päättyy siihen mistä Makkabialaiskirjat alkavat . Aivan vähän mutta riittävästi kertovat samoista asioista.
135 eaa. = n, 177 Syyrian Seleukidien ajanlaskua!
Tässä se juuri sinun ongelmasi onkin. Sinä julistat näiden ns. hasmonealaisten pappiskuninkaiden kirjoittamma omaa historian tulkintaa,joita vain pieni osa juutalaisistakin pitää todenmukaisena. Makkabilaiset kirjoittivat satavuoisen hallintokautensa historian ja perustelivat toimiaan Danielin kirja ennustuksilla..saadakseen jälkikäteisen hyväksynnnän sille "terrorismille" mitä he harrastivat tavllisia kansalaisia kohtaan. Vähän samalla tavalla kuin nyky-Iranissa johtaja/papisto väittää että se on vain länsimaista propakandaa että "holokausti" eli noin 6 miljoonan juutalaiseten joukkoteurastaminen muka tapahtui toisen maailman sodan aikana.
on tänä päivänä ymmärrettävissä.
>>>Tässä se juuri sinun ongelmasi onkin. Sinä julistat näiden ns. hasmonealaisten pappiskuninkaiden kirjoittamma omaa historian tulkintaa,joita vain pieni osa juutalaisistakin pitää todenmukaisena. Makkabilaiset kirjoittivat satavuoisen hallintokautensa historian ja perustelivat toimiaan Danielin kirja>>>
En ole pikkumainen ja tuon ylläolevan hyväksyn , ongelman ole ratkaissut.
Kuten olet varmaankin huomannut ,en kirjoituksissani hae millekkään terrorismille oikeutusta ja holokaust on todelisuutta tietoisuudessa ollut jo ennen Danielin kirjan salaisuuden tutkimisen aloittamista ja se on niitä asioita, joka ei ole muuttuneet ajattelussani elämän varrella monille asioille on on täytynyt etsiä uudelaisia selityksiä.
Joten mielestäni ei Makkabialaiskirjoja tulisi piilitella ,eikä niiden sanomaa salata ,totuus tulee kuitenkin esille ja on tullutkin !
Ja minä sen tuon esille "Danielin unet" tulkinnan avulla.
Sinäkään et enää pysty väittämään Danielin kirjaa ja Makkabialaiskirjoja tämän jälkeen taitavaksi väärennökseksi?
Lisään tähän, kaiken ovat ihmiset kirjoittaneet Jumalat ei sanaakaan !
Juuri noin..sinä kierrät ja kaarrat sitä vastausta että Makabilaiskirjat eivät anna minkkäänlaista todistetta siitä että "seitsemän vuoden ahdistuksen" aika olisi ollut Epifanesin aiheuttama ja näin ollen muka Danielin kirjassa Epifanesista ennustettuna..
Ei Makkabilaiskirjoja tarvitse piilotella..mutta ei myöskään korostaa niitä jotenkin autenttisina historiallisina lähteinä, jotka kumoavat muut historialliset lähteet - sinä juuri teet tätä yksipuolista kumoamista!
Ja sitä paitsi ne sinun mainitsemasi "Danielin unet" eivät myöskään ole autenttisia..sillä Danielin kirjan lisäyksissä oleva kertomus kauniista ja hurskaasta vaimosta, Susannasta, ei liity mitenkään Danielin kirjan muuhun aihepiiriin, ja lienee alkuaan kirjoitettu kreikankiellä. Toinen lisäys on 'Beel ja lohikäärme', jossa on kaksi erillistä kertomusta, joissa kummassakin Daniel vaikuttaa epäjumalanpalveluksen hävittämiseksi Babylonissa. Ne ovat täysin legendaarisia. Kolmas lisäys on Asariaan rukous ja kolmen miehen kiitosvirsi tulessa. Ne ovat laajennuksia Danielin kirjan kolmannen luvun tekstiin. Kolmen miehen kiitosvirrestä on mukaeltu virsikirjan virsi 'Herraa hyvää kiittäkää'.
Esittämäni tulkinta Danielin kirjasta,kaikkia Kristittyjen tulkitoja vastaan.
Kristityt kertovat,Danielin kirjan avulla voi ennustaa nykyisyyttä ja tulevaisuutta,eikä sen ennustukset ole vielä toteutuneet.
Ja lähes kaikki ennustuskirjallisuus heillä pohjautuu jollakin tavalla Danielin kirjaan.
Danielin unet tulkinta kertoo että Danielin kirjan avulla ei voi ennustaa nykyisyytä eikä tulevaisuutta ,vaan kaikki siinä kirjoitetut asiat ovat jo tapahtuneet ennen Makkabialaisajan alkua.
Sitä voi tutkia kuinka on ?
Kerrotaa MM. Dan.9:27."Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi",,,
Ylipappi Onias oli saanut väistyä ja Jaason oli nyt Ylipappina Jerusalemissa mutta hän ei ollut juutalaisille mieleen Syyrian kuninkaan Antiokhos neljännen Epifaneen asetettua hellenistisen Jasonin virkaansa.
(Etsi historiasta pitääkö paikkansa.)
Samaan aikan sijoittuu;
2.Makk.5:11."kun tieto siitä,mitä oli tapahtunut saapui kuninkaalle,luuli hän,että Juudea,,,,"
( kertoo myös Antiokhos neljännestä Epifaneesta.)
On selvääkin selvempi että tuossa kerrotaan Syyrian kuninkaasta .( eikä Jeesus Nasaretilaisesta niinkuin Kristityt ovat 2000 vuotta väittäneet Dan.9:27.)
Vai vielä sakset tulisi antaa jotta voisitte Raamattua leikata!?