Uusi presidentti Obama lupaa lopettaa USA:n harjoittamat kidutukset ja huolehtia siitä, että USA noudattaa Geneven sopimusta. Samalla Obama tulee todistaneeksi edeltäjäänsä vastaan, tuomiten Bushin tämän hallinnon harjoittamista kidutuksista ja kansainvälisten lakien rikkomuksista.
Mielenkiintoista nähdä, jääkö Obaman puheet sanahelinäksi, vai pystyykö hän toteuttamaan lupauksensa. Guantanamon vankejahan on tarjottu jo ympäri maailmaa, Suomessakin on todettu, että nämä vangit saisivat täällä turvapaikanhakijan aseman, koska he ovat olleet vangittuna ja kidutettuna syyttöminä vuosia, mitään näyttöä heidän syyllisyydestään mihinkään ei ole esitetty, eikä näin ollen myöskään järjestetty heille mahdollisuutta puolueettomaan oikeudenkäyntiin länsimaisten sivistysvaltioiden tapaan.
Kaiken tämän jälkeen olisi vähintäänkin kohtuullista, että syyttöminä ja vailla oikeuden päätöstä vangitut ja kidutetut saisivat USA:lta huimat korvaukset kärsimyksistään ja USA:n hallinnon johtomiehet ylintä johtoa myöden asetettaisiin vastuuseen kansainvälisten lakien ja ihmisoikeusrikkomuksista, kuten kidutuksista.
Mielenkiintoista nähdä, jääkö Obaman puheet sanahelinäksi, vai pystyykö hän toteuttamaan lupauksensa. Guantanamon vankejahan on tarjottu jo ympäri maailmaa, Suomessakin on todettu, että nämä vangit saisivat täällä turvapaikanhakijan aseman, koska he ovat olleet vangittuna ja kidutettuna syyttöminä vuosia, mitään näyttöä heidän syyllisyydestään mihinkään ei ole esitetty, eikä näin ollen myöskään järjestetty heille mahdollisuutta puolueettomaan oikeudenkäyntiin länsimaisten sivistysvaltioiden tapaan.
Kaiken tämän jälkeen olisi vähintäänkin kohtuullista, että syyttöminä ja vailla oikeuden päätöstä vangitut ja kidutetut saisivat USA:lta huimat korvaukset kärsimyksistään ja USA:n hallinnon johtomiehet ylintä johtoa myöden asetettaisiin vastuuseen kansainvälisten lakien ja ihmisoikeusrikkomuksista, kuten kidutuksista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No, miksi näitä syyttömiä ei sitten kukaan huoli? Kanada on ilmoittanut jo aikoja sitten, ettei ota yhtään heistä. Viimeksi australia katsoi, ettei asia kuulu heille.
Miksi opa itse ei halua heistä huolta pitää?
Opa on varmaan jatkumo usalle, en näe häntä pelastajana kuten moni muu näkee.
Minusta vankeja voisi tarjota venäjälle tai p-koreaan. Eikö? No ei sitten mutta mitä suomi niillä tekee?
Hoitakoot opa omat vankinsa ja antakoot turvapaikan ja elatuksen.
Bushin porukka ne sinne telkesi. Obama joutuu siivoamaan vain hänen joukkionsa touhuja.
Aivan oikein että USA pitää vankinsa itse ja muistavat siitä kiitollisina Bushin hallintoa.
Älkööt jumala opa kuitenkaan siivotko vankejaan muihin maihin vaan hoitakoot ne itse, vaarattomat sivarit.
En tiedä, tokko ymmärrys riittää mutta quantnamon lopetus ei ole kuin mediaele, tarkoitettu kaikkein tyhmimmille, todellisille ääliöille.
USA on jo nyt niin paljon edellä muita, ettei kilpailijoita oikein ole. Neuvos... Venäjästäkään ei ole kuin matkijaksi, ja kopioijaksi tieteellisissä ja sotilaalisissa yms. asioissa...
Mitä taas vankeihin tulee venäläistä menetttelytavasta ei pidä mallia ottaa, ammuttiinhan kaikki vihollisen vangitsemat upseerit kansanpettureina heti kun ne olipalautettu ÄitiVenäjälle! Ja sama meno jatkuu.
Jos itämaista tulee terroristi länteen, on kohtuutonta vaatia länsimaista oikeuskäytäntöä. Nehän ovat kasvatettu ja koulunsa käyneet itämaisissa opistoissa ja ymmärtävät vain Islamilaista kuria!
Vai vielä korvauksia!
Mihin lie pistetäisi; omat eivät huoli, tai tappavat, ja vieraat vieroksuvat ja sulkevat rajat?
Uusi vankileirien saaristo perustettava Etelämantereelle, mitä kukaan ei omista?
Jäähdyttelypaikka KUUMILLE KALLEILLE!
Mitkä teroristit? Miksei heitä ole viety puolueettomaan oikeuteen. Jutussa taisi käydä niin ettei useimpia vastaan ole mitään todisteita.
Afganistaniin on palautettu pari taksikuskia,sattuivat vain sopivasti paikalle,kun puuttui muutama terroristi.Albania maksettiin sijottamaan uiguureja
Kolmen vuoden vankeuden ja tiukkojen "kuulustelujen" kuluttua todettiin heidän olevan sattumalta paikalle osuneita.
Noin toimii "tehokas tiedustelupalvelu".
Irakin kuuluisat vankilasekoilut ovat vielä pahempia. Kertovat vain totuuden "sivistysvaltiosta USA",siitäkin vain sen mikä on salailuyrityksistä huolimatta tullut ilmi.
Mikä lie puolueeton oikeus?
Stalinin mukaan jos tapetusta sadasta (100)
epäilystä ja pidätetystä kaksi (2) on ollut "kansanvihollisia", on teko ollut "Isänmaallinen".
Pitää katsoa missä liikkuu, ettei joudu sattumalta pidätetyksi.
Mijoonaväestössä on aina paskasakkia, olipa maa mikä tahansa, toisissa enemmän toisissa vähemmän ,ja Venäjällä SITÄ (paskaväkeä) on todella paljon!
Riittää Saimaan saaristoihinkin, mutta ei vangeiksi!
Obama on nyt kuitenkin kanssasi toista mieltä ja lupaa lopettaa USA:n harjoittamat kidutukset ja muut julmuudet.
Jokin asia sen Guantanamoon valinnan on aiheuttanut ja onhan niitä pitkällisten tutkimusten perusteella sitten vapautettukin. Jos Guantanamon lakkauttamisen jälkeen tapahtuu "WTC-iskuja", niin kukaan lakkauttamista puolustava humanisti ei kyllä ota niistä vastuuta.
Jokainen Guantanamon asukki on jollakin tavoin kyetty linkittämään tunnettuihin terroristeihin ja tarkemman tutkinnan taustalla saattaa olle myös erityisosaaminen, jota terroristit voisivat käyttää hyödyksi. Terroristeillakin on tavoitteita joidenkin ihmisten suhteen.
Riippuu miten asioita punnitset.
Melko heppoiset kriteerit on olleet jos syyksi riittää taksin ajaminen tai läpikulkumatka.
Mitä erityisosaamista on taksin kuljetus ja matkustaminen?.
Punnitse miten tahansa ja kerro miksei noita "saattaa olla"luuloja ole näytetty toteen?
Käviköhän jutussa niin että virheet huomattin heti,niitä ei vain haluttu myöntää. Leiristä vapautettujen mukaan näin tapahtui.
Jos taksilla ajaminen tai läpikulku olisi kriteeri vangitsemiseen, niin missä tapahtuu karsinta, ettei kaikkia taksinkuljettajia ja läpikulkijoita vangita?
Jospa se syy vangitsemiseen löytyykin jostain taustatutkimuksesta jota ei ole vaan kerrottu kaikelle kansalle.
Yhdysvallat olisi näille vangeille sopiva turvapaikka, jollei heitä muualle huolita.