E-pillerien lopettaminen

Olen 21-vuotias ja syönyt e-pillereitä viitisen vuotta. Aluksi käytin Diana Novellia ja nyt syön Yasminea. Olen päättänyt kumminkin lopettaa ne, koska pelkään pitkäaikaisesta käytöstä aiheutuvia haittavaikutuksia.

Kysymys kuuluukin saanko todennäköisesti sitkeän aknen, kun lopetan pillerit? Haluaisin kuulla nimenomaan kokemuksia ihon muutoksista. Millainen iho sinulla oli ennen pillereitä ja lopettamisen jälkeen? Mitä merkkiä olet käyttänyt?

Ennen pillereitä itselläni oli t-alueella jonkin verran epäpuhtauksia, mutta olihan pahimmassa iässä ihon kunnon kannalta.

Vaikuttaisi, että kaikki lopettajat ovat saaneet sitkeän aknen :(
3357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pelkäät pitkäaikaisesta käytöstä aiheutuvia sivuvaikutuksia? Sellaisia ei olekaan eli pelkäät olematonta. Aika huono syy lopettaa pillerit. Varsinkin kun olet syönyt vasta 5 vuotta niitä ja se on lyhyt aika.

ps. Diane Nova, ei Novelli

Äänestä
  • Lopetin e-pillereiden käytön lokakuun alussa (Yasmin 7-8 vuotta). Ennen pillereiden käyttöön ottoa minulla oli jatkuvasti finnejä ja pelkäsin ongelman palaavan lopettamisen myötä. Niin kävikin, mutta ei onneksi kovin pahana. Enemmän häiritsee nyt se, että olen lihonut lopettamisen myötä useamman kilon (en ole mielestäni muuttanut ruokavaliotani mitenkään). Lisäksi kuukautiseni jäivät kokonaan pois, mitä osasin kyllä odottaakin.

    Äänestä

Lopetin itse Diane Novat noin puoli vuotta sitten. Olin syönyt niitä 6 vuotta. Muutaman kuukauden päästä iho huononi ja olin jo epätoivoissani. Mutta pikkuhiljaa se on parantunut. Suosittelen lopettamista. Olen jälkikäteen huomannut miten paljon pillerit vaikuttivat mielialaan. Ihokin on nyt ok ja olo muutenkin paljon virkeämpi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


akne... kirjoitti:

Olen 21-vuotias ja syönyt e-pillereitä viitisen vuotta. Aluksi käytin Diana Novellia ja nyt syön Yasminea. Olen päättänyt kumminkin lopettaa ne, koska pelkään pitkäaikaisesta käytöstä aiheutuvia haittavaikutuksia.

Kysymys kuuluukin saanko todennäköisesti sitkeän aknen, kun lopetan pillerit? Haluaisin kuulla nimenomaan kokemuksia ihon muutoksista. Millainen iho sinulla oli ennen pillereitä ja lopettamisen jälkeen? Mitä merkkiä olet käyttänyt?

Ennen pillereitä itselläni oli t-alueella jonkin verran epäpuhtauksia, mutta olihan pahimmassa iässä ihon kunnon kannalta.

Vaikuttaisi, että kaikki lopettajat ovat saaneet sitkeän aknen :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu