http://www.taloussanomat.fi/raha/2009/01/10/ruoan-hinta-nousee-taas/2009645/139?pos=6
Nyt kaikki me kuluttajat järjestäytymään ja mukaan ruokahintavertailuun säästämään rahaa.
http://kauppakori.plaza.fi/
Nyt kaikki me kuluttajat järjestäytymään ja mukaan ruokahintavertailuun säästämään rahaa.
http://kauppakori.plaza.fi/
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jep. Markkinatalous ei toimi enää, tuotanto ja jakelu on parin firman käsissä ja ne eivät enää kilpaile keskenään.
Suomen elintarvikekauppaa määräilevät pääasiassa kolme ketjua K-kauppa,S marketja Eka.Minimanit kin on investoineet viimevuosina kalliisiin kiinteistöihin ja hinta näkyy kuluttajien kukkarossa.Omaa luokkaansa on myös varkauksien lisääntyminen ja suomalaisen perirehellisyyden murentuminen.niiden ihmisten määrä jotka varastavat nälkäänsä on lisääntynyt ja sitä ei koeta enää niin häpeällisenä kuin täystyöllisyyden parempina aikoina.Vakuutusyhtiöt muodostavat oman kartellinsa ja niiden välillä ei ole oikeastaan kilpailua ollenkaan koska se ei näy hinnoissa millään lailla puhumattakaan asiakaspalvelusta,koska suomessa on niin suuri määrä pakollisia vakuutuksia ettei niistä pääse ohi yksikään yrittäjä vaikka vakuutusyhtiöt käyttäytyvät sikamaisesti .Itselläni kävi äskettäin niin että eläkemaksu jonka olin kuukausi sitten maksanut tuli perintätoimiston laskuna kotiin uudelleen maksettavaksi.Noista perintäautomaateista on tullut pysyvä käytäntö meidän vakuutusyhtiöille jotka olettavat kaikkien kansalaisten olevan välinpitämättömiä maksajia vaikka vielä on niitäkin jotka maksavat laskunsa ilman kolmenmarkan miehiä.Ruuan hinta ei tule muutoinkaan putoamaan koska perustuotannosta siirtyy kaupunkeihin laiskottelemaan aina vaan enmmän väkeä ja samaan aikaan suuret investoinnit on vielä maksamatta.Ainoa mahdollisuus nostaa elämisen tasoa on ottaa kuokka käteen ja ruveta kompensoimaan omalla tuotannolla sitä mikä kaupassa on jo liian kallista.Perunamaat kuntoon ens kesäksi ja porkkanat ym.
maataloustuotanto vähenee koko ajan Suomessa. Mielestäni on vaarallista, että tällä tavoin maailmanlaajuiset ruoan hinnanheilahtelut tulevat sellaisenaan myös tänne. On vaarallista että esim jos maitoa tuodaan ruotsista ja käykin niin, että maito loppuu sieltä ja maailmalta ylipäänsä. Meijeriala ei voisi tässä vaiheessa ostaa edes kalliimpaa Suomalaista. Mutta tosiasia on se, että kuluttaja äänestää millaista ruokaa on tarjolla. Siksi yhteisöllisyys kannattaa.
Polttoaineiden hinta on laskenut rajusti, mutta se ei muka vaikuta kuljetuskustannuksiin. Eikö olisi oikeutettua sama kehitys myös toisin päin kaikissa tuotteissa joita polttoainekustannuset ovat nostaneet ylöspäin?
kuka vetää välistä ja minne. Mutta näin siis tukkuportaan mukaan.
Ongelman todellista suuruutta ei ymmärretä tai se halutaan painaa taka-alalle.Nytkin lainakorot laskevat ja investointien takaisnmasu pitäisi helpottua mutta nuo suunnitelmat on tehty kasvun ideologian kaudella ja kun ihmisten ostovoima pienenee ei tuostakaan ole helpotusta.Se ettei olla ymmärretty perustuotantoa myös vientivalttina on käsittämätöntä hölmöyttä.Lihan ja maitotuotteen sekä viljan kysyntä ei tule ikinä loppumaan vaan on kysymys kenellä on varaa ostaa.Rikkaat öljyvaltiot ja paremmin hoidetut miljardikulttuurit pystyvät aina ostamaan tavaraa mutta utopiassa eläneet teollisuusvaltiot voivat ajautua suur köyhyyteen
Maito, perunat, jauhot, ryynit, keräkaali, kauden hedelmät, hiiva, leivinjauhe, sokeri, kuivatut herneet, sikanautajauheliha, tarjouskirjolohi (sitä voi saada pitkälti alle 10 euron kilohinnan, perunajauho, kuivatut hedelmät (niistä, sokerista ja perunajauhoista voi tehdä kiisseleitä ihan itse!) eivät ole kalliita.
Tonnikala jo on vähän tyyristä.
Ruoka kannattaa valmistaa itse.
Meidän kylällä selväsi nähtävissä. K-kaupias yritää pyristellä vastaa, tarjoamalla ns. tarjouksia, ruokaa ,joka huomenna menee roskiin.
Kaikki on hinnoissa jo. Kuka on tyhmä? Hallitus vai kansa.
Nuo arvonlisäverot tuli jo kuukausia sitten hintoihin. Vai ettekö huomanneet mitään?