Mieliala-ja unilääkkeet+

Syön Suprium 50 Mg milelialalääkettä sekä Ketipinor 25 mg uneen, yleensä 2 tab. iltaisin. Olen huomannut jälkojen väsymysken aamuisin. Se on aika kiusallista. Joskus käytän illalla myös pameja, mutta niiden määrä on hyvin vähäinen. 1 -2 mg illalla. Voisiko jälkojeni väsymys liittyä lääkkeisiini? Onhan tuo olo muutenkin aavistuksen nuutunut, ei sillai pirteä. Kuin ehkä ilman mitään lääkkeitä. Lääkärini on ne määrännyt tarpeeseen, siksi syön. Koetan vähetnää annostusta koko ajan, lopettaakseni vähän ajan kuluttua. Unilääkkeet menee kyllä tarpeesee. Ilman niitä en oikein nuku.
4556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jalat alta.

Äänestä

tullut esiin.
Käytössäsi on kaksi neuroleptiä, Suprium on neurolepti, samoin Ketipinor. Eli Ketipinor ei ole todellakaan mikään unilääke vaikka sitä nykyisin aika herkästi määrätään unettomuuteen.
Vaivasi on aika yleinen neuroleptien sivuvaikutus.

Äänestä
  • Ketipinor 25 mg on unilääkkeeni. Kyllä se minulla 2 tabletilla nukuttaa, yleensä. Ei aina. Siis juuri näistä kahdesta lääkkeestä jalkojani särkee ja ne ovat väsyneen tuntuiset? Tänään tosin ei ole. Näiden lääkkeiden sivuvaikutus. En kyllä menisi kehumaan mielialalääkkeni tehoa. Itse asiassa en juuri huomaa muutosta. Vähentelen anostusta, kun ei se kahdella 50 mg aamuisella ja yhdellä päivätabletillakaan mitään tuonut. Voisiko sen jättää pois? Luin paperista, että ovat jotain skitsofrenikoille tarkoitettu. Olenkohan siis sellainen, en tunnusta! En vaan saa nukutuksi!

    Äänestä

Voiko näistä mainitsemistani lääkkeistä kumpikaan viedä vatsan löysälle? Minulla on nyt varmaan kolmatta viikkoa vatsa sekaisin. Olo myös sen mukainen. Ihmisen hyvinvointihan riippuu pitkälti vatsan toiminnasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jalkojen väsymys? kirjoitti:

Syön Suprium 50 Mg milelialalääkettä sekä Ketipinor 25 mg uneen, yleensä 2 tab. iltaisin. Olen huomannut jälkojen väsymysken aamuisin. Se on aika kiusallista. Joskus käytän illalla myös pameja, mutta niiden määrä on hyvin vähäinen. 1 -2 mg illalla. Voisiko jälkojeni väsymys liittyä lääkkeisiini? Onhan tuo olo muutenkin aavistuksen nuutunut, ei sillai pirteä. Kuin ehkä ilman mitään lääkkeitä. Lääkärini on ne määrännyt tarpeeseen, siksi syön. Koetan vähetnää annostusta koko ajan, lopettaakseni vähän ajan kuluttua. Unilääkkeet menee kyllä tarpeesee. Ilman niitä en oikein nuku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu