edullista. Kaksi viisuria pois sekä yhden ikenen sisällä olevan hampaan poisto. Hinta oli vajaat 55 euroa. Soitin yksityiselle ja kyselin vastaavaa hintaa, olin pudota tuolilta, omaa maksettavaa jäisi n.275 euroa eli siitä jo kelakorvaus olisi otettu pois. Olen kyllä erittäin tyytyväinen että menin julkiselle poistoihin, eikä tarvitse jatkossakaan miettiä minne menen hoitoon :))
Kävin julkisella
tänään ja olipa
4428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
julkisella ,,,terveyskeskuslääkäriä ja miten sinne saa aikoja,,kuulin että kestää....
Esimerkiksi Helsingissä ja muissakin maan suurimmissa kaupungeisssa joutuu jonottamaan julkisen sektorin hammaslääkärin hoitoon noin VUODEN eli 12 kuukautta. Kuka jaksaa jonottaa?
Minä ainakin menen yksityiselle, jonne pääsen alle 2 viikossa, tarvittaessa nopeamminkin.
Ole hyvä ja kannata vaan. Eihän siinä mitään.Jos työssä voisin vielä käydä, palkallani olisi varaa kannattaa. Tai siis en kannattaisi vaan käyttäisin.
Emmekä ole samanarvoisessa asemassa kaikissa kunnissa julkisen suhteenkaan. Omassani pääsee ei-kiireelliseen tarkastukseen 3 kk:ssa ja kun sinne menee saa tarvittavat hoidot,arvioinnit tai sensellaiset peräkanaa muutaman viikon välein.
Siis julkeat valehdella kirkkain silmin, että kävit julkisella hammaslääkärillä, joka mukamas poisti (samalla kertaa?) 3 hammasta hintaan 55€..
Ei ole totta!!!! Mistä tuollaisen hinnan keksit?
Minulta poistettiin 8viikkoa sitten yksi
viisaudenhammas, siis 1 (yksi hammas) ja se
maksoi yli 80€.
Samalla kertaa ei edes poisteta useita hampaita! Ei ainakaan terveitä viisureita.
Jälkihoitoa on turha odottaa kunnallisella:
itse kärsin tuskien helvetistä jo 8.:a viikkoa
ja leikannut hammaslääkäri kieltäytyy kirjoittamasta lääkkeitä.
Näin Turussa.