Mailmanloppu ei oo kovin totta

Maa ilma

Mailman loppua on ennustettu 400 kertaa ja ei oo vaan tullu niin miks pitäis nyt tulla ?!!
Kaikkeen sitä uskotaa

9

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törppökö oot

      kelaa nyt ku maailma on ollu olemas jo miljardei vuosii ja ihmisii tuhansii vuosii, nii luuletsä et tää tulevaisuus on jotenki turvattu. MIKÄÄN ei kestä ikuisesti, miksi siis ihmiset. Maailmanlopul ainaki mä tarkotan sitä ku ihmiset kuolee sukupuuttoon tai maailma tuhoutuu. Ja ihan tässä pessimistisesti uskon et ei täs ihmisii enää kovin montaa sukupolvee tääl liiku koska koko ajan vaa maailmaa tuhotaa enemmän, ei tällänen meno voi kauaa enää jatkuu... ^^

      • sera30

        sukupuuttoon joka tapauksessa! Jokainen laji kuolee sukupuuttoon jossain vaiheessa... Ihminen ei pysy kovin kauan koska se on heikko. Tarvitsemme runsaasti energiaa jotta pystymme ylläpitämään elintoimintojamme, tarvitsemme runsaasti vettä ja happea, olemme hyvin herkkiä lämpötilan muutoksiin ja nykyään ravinnon laatun suhteen. Elimistömme pystyy varastoimaan suhteellisen vähän energiaa, tarvitsemme paljon valoa. On vielä paljon muitakin tekijää, miksi ihminen lajina ei säilyy pitkään. Näiden kaikkien lisäksi ihmisellä on aivot, se on hyvä ja huono asia. Hyvä, koska voimme muokata ympäristön meille sopivaksi, huono puoli on se että joskus käytämme aivojamme väärin, esim. maailmanlopun odottamiseen.

        Sanoit että ihminen on kauan ollut täällä. Maan planeetan elämän verrattuna muutama tuhat vuotta on kuin pisara meressä, eli elämä ihmismuodossa on ollut täällä hyvin, hyvin vähän. Ja jos vielä ajatelemme että teknologinen kehitys on alkanut muutama sata vuotta sitten, ymmärtämme kuinka mitättömän vähän tiedämme (vaikka nyt jotkut ajattelevat tietävänsä melkein kaikki).

        Ihminen on aina halunnut tietää kaiken. Siitä johtuu myös meidän kuolemanpelko -> kun me emme tiedä jostain asiasta se ahdistaa ja me joko keksimme selitys tai pelkäämme. Ennen aikaa ihmisolento on ajatellut että maa ei ole pyöreä tai että salama on Jumalten rangaistus. Tiesitko, että jos olisit syntynyt ja kasvanut metsässä, eristettynä yhteiskunnasta ja sen keräämistä tiedoista, olisit aivan samalla kehittymisen tasolla vuonna 2009, kun joku ihminen oli 3000 vuotta sitten? ja niin olisin minäkin. Olisit pelkänyt ja keksinyt jumalia (selitys).

        Ihminen tietää että maapallo on pyöreä ja mikä salamat ovat -> se on tutkinut ja selvittänyt sekä löytänyt oikean selityksen ilmiöille. Kehotan Sinua ja muita maailmanloppuun uskovia hankkimaan tietoja. Mutta haluaisin muistuttaa ettei internetistä ei aina löydy sitä oikeaa tietoa. Tässä informaatiomaailmassa pitää ensiksi oppia erottamaan oikeaa ja väärää informaatio toisistaan.

        Toivon kovasti, ettei mielenterveytenne häirinny ja lopetatte maailmanlopun odottamista ja sen sijaan hankitte tietoja.

        Ja mitähän ihminen enintään pelkää? Kuolemaa. Vaikka se on kaikista luonollisin asia, kuten myös ainoa varma asia tässä maailmassa.


      • Caine

        Entä sitten vaikka tuleekin tai ei tule? Ketä se hetkauttaa? Elämä loppuu tai ei lopu, mitä sille voit tehdä? Turha siis pingottaa sellaisesta. Itketään sitä loppua sitten, jos se tulee.


    • JehowasWitness

      PORTTO POLTETAAN TULESSA (Ilm.17)

      Ilmestyskijassa "peto (NL) ja ne kymmenen sarvea (EU) polttavat porton (valtiokirkko) tulessa (eli tuhoavat sen)"

      Vuosi 1914 Aloitti maailmanlopun. Silloin alkoi viimeisen sangen hirvittävän pedon hallintokausi. Sylloin syntyi NL, tuo yhdestoista erilainen (ateistinen) petovalta.

      Porton polttaminen tulessa on tapahtuma josta löytyy dokumenttia alla olevalta videolta, ja se alkaa kohdassa 0:49

      http://www.youtube.com/watch?v=q2rWW-782l8

    • ei näin

      eiköhän tämä maailmanlopun ennustus oo yhtä varma ku suomi24:n horoskoopitkin. hatusta vedetty koko juttu. elekee hyvät ihmiset uskoko kaikkee mitä tv:stä tulee vai onko tämä suomenkansa jonku sarjan kädestä syöjiä.
      JA KETÄ KIINNOSTAA KOKO MAAILMANLOPUN HUPATUS!

      • uskoo, mitä

        tahtoo... Mutta tosi on, että monia kiinnostaa. Ei nämä viestit tänne itsekseen ilmesty.


      • ulla 3
        uskoo, mitä kirjoitti:

        tahtoo... Mutta tosi on, että monia kiinnostaa. Ei nämä viestit tänne itsekseen ilmesty.

        ENSIKSI sanon tää on jo toinen maailmanlopun puhumis palsta johon kerron että maailmanloppu tulee silloin vähintään kun aurinko posahtaa.ei luulisi tulevan aijemmin hahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


    • arogarewoiga

      ei maailman loppuu oo!!!!! uskokaa ei oo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hemmetin tyhmät!!!!!!!!!!!

    • alfaalfa

      Niin ennustukset monet sadat näyttäisivät kaikki menneen pieleen. Tosin on yksi poikkeus. Maya-intiaanit ennustivat, että tulee valkoinen jumal-ihminen ja tuhoaa Amerikan intiaanit. Niin sitten kävi, että konqistatorit tulivat ja tuhosivat ja ottivat Amerikan haltuunsa.

      Maya-intiaanit ovat siis onnistuneet sata prosenttisesti tähän asti ennustuksissaan. Yksi ennustus ja yksi osuma. Saa nähdä jatkuuko heillä 100 prosentin osumatodennäköisyys jatkossakin?

      (Okei, myönnän, että tämä on huono vitsi. Kyllä Mayat varmasti ovat ennustaneet muutakin kuin valkoisten tulon Amerikkaan. Onhan heillä oma horroskooppijärjestelmä myös. Tosiasia on, että esitän tällaisia vitsejä kun en Jeshuan takia pelkää maailmanloppua tosissaan. Ei siinä kellään pitäisi olla paljoa pelättävää raamatun mukaan jos kaikki menee.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      81
      1973
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      104
      1698
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1286
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      666
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe