Katainen haluaa suomeen lisää pakolaisia

Hannes___123

Jyrki Katainen ulkomaisen työvoiman tarpeesta (1,8milj/11v)

http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s&feature=channel_page

Q: Onko Kokoomus Kataisen linjan takana tässä asiassa?

Mihin ammateihin tarvitaa 1.8 miljoonaa uutta TYÖNTEKIJÄÄ seuraavien 11 v aikana (keskimäärin liki 170 000 /v TYÖPERÄISTÄmaahanmuutajaa Suomeen)

Jos avataan Suomen rajat niin yhtä työikästä ja työtätekevää tulijaa kohden tulee viisi henkilöä siivellä jotka yhteiskunnan täytyy elättää, kouluttaa ja järjestää terveydenhuoltopalvelut, asunnut jne

Lisäksi suurin osa pakolaisstatuksella tulijoista on kouluttamattomia ja jopa lukutaidottomia (esim. Somaliassa 60% väestöstä ei osaa lukea tai kirjoittaa)

4

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taida olla

      kokoomus kokonaan Kataisen takana maahanmuuttoasioissa. Johan se tuli esiin Helsingin pormestarin viestistä ja muutaman kokoomuksen kansanedustajan kannanotoissa.

    • ole vielä

      selvinnyt perin yksinkertainen asia; oli valtiossa asukkaita, kuinka vähän tai paljon aina on työttömiä, aina on työvoimasta pula. Katsokaa maailman tilastoja.
      Jos maahan tuodaan henkilöitä, jotka eivät tee tuottavaa työtä, elätä perhettään, jne. ovat he ja heidän perheensä eläminen verovaroin kustannettava.
      Menee todella kauan ennen kuin täällä suomessa on työvoimapula tämän laman jälkeen.
      Erikoisosaamista vaativissa töissä on ollut työvoimapulaa, mutta vain poikkeustapauksissa, mutta näillä aloilla on aina, jopa akuuttinen pula tekijöistä, eikä satunnaisilla muuttajilla asioita korjata.
      Tässä joku aika sitten esitti RKP:n edustaja, että maahanmuuttajille opetettaisiin vain ruotsin kieltä. Tässä osa muuttomomyönteistä motiivia, lisätä ruotsinkielisten osuutta maassamme. Kaikki konstit on sallittu, ellei erikseen ole kielletty.
      Tämä maahanmuuttokysymys on kielletty aihe, ellei ole myönteisesti suhtautuvaa ajatusta, tekstiä.
      Minua ei häiritse erilaiset ihmiset, kun vain ovat asiallisia kansalaisia, vailla rikollisia taustoja ja sopeutuvat suomalaiseen yhteiskuntaan, suomen kieleen paremmin kuin suomenruotsalaiset, antavat meidän säilyttää omat tapamme, kulttuurimme, uskontomme ja ennen kaikkea kielemme, jota RKP yrittää kaikin laillisin, sekä laittomin keinoin alas ajaa.( Tarkoittaa lahjomista, titteleitä ja kaikkea niitä asioita hyväksi käyttäen, joita pienisieluiset, tittelinkipeät päättäjät ovat valmiita toimimaan RKP haluamalla tavalla).

    • Anonyymi

      Ukraina hyvää työvoimaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe