Jyrki Katainen ulkomaisen työvoiman tarpeesta (1,8milj/11v)
http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s&feature=channel_page
Q: Onko Kokoomus Kataisen linjan takana tässä asiassa?
Mihin ammateihin tarvitaa 1.8 miljoonaa uutta TYÖNTEKIJÄÄ seuraavien 11 v aikana (keskimäärin liki 170 000 /v TYÖPERÄISTÄmaahanmuutajaa Suomeen)
Jos avataan Suomen rajat niin yhtä työikästä ja työtätekevää tulijaa kohden tulee viisi henkilöä siivellä jotka yhteiskunnan täytyy elättää, kouluttaa ja järjestää terveydenhuoltopalvelut, asunnut jne
Lisäksi suurin osa pakolaisstatuksella tulijoista on kouluttamattomia ja jopa lukutaidottomia (esim. Somaliassa 60% väestöstä ei osaa lukea tai kirjoittaa)
Katainen haluaa suomeen lisää pakolaisia
4
218
Vastaukset
- taida olla
kokoomus kokonaan Kataisen takana maahanmuuttoasioissa. Johan se tuli esiin Helsingin pormestarin viestistä ja muutaman kokoomuksen kansanedustajan kannanotoissa.
- MilläKeinollaTahansa
Kokoomuksen massamamutusprojekti nojaa edelleen Jyrki Kataisen kertomaan kokoomuksen ja EK:n suunnitelmaan tuottaa maahamme lähivuosina 1,8 miljoonaa halpatyöläistä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15605047/ollaanko-perussuomalaisissa-koskaan-ajateltu-pakolaisasiaa-ja-jos-on-niin-miten-syvallisesti#comment-97084924
2015 aloitetun massamautuksen vastustuksen takia Kataisen kokoomuksen suunnitelmaa tukemaan on laitettu jopa HS ja Eläketurvakeskus:
Hesarin mukaan Suomi tarvitsee jopa 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa eläkkeiden turvaamiseksi – Halla-aho: ”Julkisen talouden rahoituspohja ei kohene vaan pahenee”
https://keskustelu.suomi24.fi/t/6716311/katainen-haluaa-suomeen-lisaa-pakolaisia
- ole vielä
selvinnyt perin yksinkertainen asia; oli valtiossa asukkaita, kuinka vähän tai paljon aina on työttömiä, aina on työvoimasta pula. Katsokaa maailman tilastoja.
Jos maahan tuodaan henkilöitä, jotka eivät tee tuottavaa työtä, elätä perhettään, jne. ovat he ja heidän perheensä eläminen verovaroin kustannettava.
Menee todella kauan ennen kuin täällä suomessa on työvoimapula tämän laman jälkeen.
Erikoisosaamista vaativissa töissä on ollut työvoimapulaa, mutta vain poikkeustapauksissa, mutta näillä aloilla on aina, jopa akuuttinen pula tekijöistä, eikä satunnaisilla muuttajilla asioita korjata.
Tässä joku aika sitten esitti RKP:n edustaja, että maahanmuuttajille opetettaisiin vain ruotsin kieltä. Tässä osa muuttomomyönteistä motiivia, lisätä ruotsinkielisten osuutta maassamme. Kaikki konstit on sallittu, ellei erikseen ole kielletty.
Tämä maahanmuuttokysymys on kielletty aihe, ellei ole myönteisesti suhtautuvaa ajatusta, tekstiä.
Minua ei häiritse erilaiset ihmiset, kun vain ovat asiallisia kansalaisia, vailla rikollisia taustoja ja sopeutuvat suomalaiseen yhteiskuntaan, suomen kieleen paremmin kuin suomenruotsalaiset, antavat meidän säilyttää omat tapamme, kulttuurimme, uskontomme ja ennen kaikkea kielemme, jota RKP yrittää kaikin laillisin, sekä laittomin keinoin alas ajaa.( Tarkoittaa lahjomista, titteleitä ja kaikkea niitä asioita hyväksi käyttäen, joita pienisieluiset, tittelinkipeät päättäjät ovat valmiita toimimaan RKP haluamalla tavalla). - Anonyymi
Ukraina hyvää työvoimaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään17115404Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903755Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1373054Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029