Katainen haluaa suomeen lisää pakolaisia

Hannes___123

Jyrki Katainen ulkomaisen työvoiman tarpeesta (1,8milj/11v)

http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s&feature=channel_page

Q: Onko Kokoomus Kataisen linjan takana tässä asiassa?

Mihin ammateihin tarvitaa 1.8 miljoonaa uutta TYÖNTEKIJÄÄ seuraavien 11 v aikana (keskimäärin liki 170 000 /v TYÖPERÄISTÄmaahanmuutajaa Suomeen)

Jos avataan Suomen rajat niin yhtä työikästä ja työtätekevää tulijaa kohden tulee viisi henkilöä siivellä jotka yhteiskunnan täytyy elättää, kouluttaa ja järjestää terveydenhuoltopalvelut, asunnut jne

Lisäksi suurin osa pakolaisstatuksella tulijoista on kouluttamattomia ja jopa lukutaidottomia (esim. Somaliassa 60% väestöstä ei osaa lukea tai kirjoittaa)

4

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taida olla

      kokoomus kokonaan Kataisen takana maahanmuuttoasioissa. Johan se tuli esiin Helsingin pormestarin viestistä ja muutaman kokoomuksen kansanedustajan kannanotoissa.

    • ole vielä

      selvinnyt perin yksinkertainen asia; oli valtiossa asukkaita, kuinka vähän tai paljon aina on työttömiä, aina on työvoimasta pula. Katsokaa maailman tilastoja.
      Jos maahan tuodaan henkilöitä, jotka eivät tee tuottavaa työtä, elätä perhettään, jne. ovat he ja heidän perheensä eläminen verovaroin kustannettava.
      Menee todella kauan ennen kuin täällä suomessa on työvoimapula tämän laman jälkeen.
      Erikoisosaamista vaativissa töissä on ollut työvoimapulaa, mutta vain poikkeustapauksissa, mutta näillä aloilla on aina, jopa akuuttinen pula tekijöistä, eikä satunnaisilla muuttajilla asioita korjata.
      Tässä joku aika sitten esitti RKP:n edustaja, että maahanmuuttajille opetettaisiin vain ruotsin kieltä. Tässä osa muuttomomyönteistä motiivia, lisätä ruotsinkielisten osuutta maassamme. Kaikki konstit on sallittu, ellei erikseen ole kielletty.
      Tämä maahanmuuttokysymys on kielletty aihe, ellei ole myönteisesti suhtautuvaa ajatusta, tekstiä.
      Minua ei häiritse erilaiset ihmiset, kun vain ovat asiallisia kansalaisia, vailla rikollisia taustoja ja sopeutuvat suomalaiseen yhteiskuntaan, suomen kieleen paremmin kuin suomenruotsalaiset, antavat meidän säilyttää omat tapamme, kulttuurimme, uskontomme ja ennen kaikkea kielemme, jota RKP yrittää kaikin laillisin, sekä laittomin keinoin alas ajaa.( Tarkoittaa lahjomista, titteleitä ja kaikkea niitä asioita hyväksi käyttäen, joita pienisieluiset, tittelinkipeät päättäjät ovat valmiita toimimaan RKP haluamalla tavalla).

    • Anonyymi

      Ukraina hyvää työvoimaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe