Katainen haluaa suomeen lisää pakolaisia

Hannes___123

Jyrki Katainen ulkomaisen työvoiman tarpeesta (1,8milj/11v)

http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s&feature=channel_page

Q: Onko Kokoomus Kataisen linjan takana tässä asiassa?

Mihin ammateihin tarvitaa 1.8 miljoonaa uutta TYÖNTEKIJÄÄ seuraavien 11 v aikana (keskimäärin liki 170 000 /v TYÖPERÄISTÄmaahanmuutajaa Suomeen)

Jos avataan Suomen rajat niin yhtä työikästä ja työtätekevää tulijaa kohden tulee viisi henkilöä siivellä jotka yhteiskunnan täytyy elättää, kouluttaa ja järjestää terveydenhuoltopalvelut, asunnut jne

Lisäksi suurin osa pakolaisstatuksella tulijoista on kouluttamattomia ja jopa lukutaidottomia (esim. Somaliassa 60% väestöstä ei osaa lukea tai kirjoittaa)

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taida olla

      kokoomus kokonaan Kataisen takana maahanmuuttoasioissa. Johan se tuli esiin Helsingin pormestarin viestistä ja muutaman kokoomuksen kansanedustajan kannanotoissa.

    • ole vielä

      selvinnyt perin yksinkertainen asia; oli valtiossa asukkaita, kuinka vähän tai paljon aina on työttömiä, aina on työvoimasta pula. Katsokaa maailman tilastoja.
      Jos maahan tuodaan henkilöitä, jotka eivät tee tuottavaa työtä, elätä perhettään, jne. ovat he ja heidän perheensä eläminen verovaroin kustannettava.
      Menee todella kauan ennen kuin täällä suomessa on työvoimapula tämän laman jälkeen.
      Erikoisosaamista vaativissa töissä on ollut työvoimapulaa, mutta vain poikkeustapauksissa, mutta näillä aloilla on aina, jopa akuuttinen pula tekijöistä, eikä satunnaisilla muuttajilla asioita korjata.
      Tässä joku aika sitten esitti RKP:n edustaja, että maahanmuuttajille opetettaisiin vain ruotsin kieltä. Tässä osa muuttomomyönteistä motiivia, lisätä ruotsinkielisten osuutta maassamme. Kaikki konstit on sallittu, ellei erikseen ole kielletty.
      Tämä maahanmuuttokysymys on kielletty aihe, ellei ole myönteisesti suhtautuvaa ajatusta, tekstiä.
      Minua ei häiritse erilaiset ihmiset, kun vain ovat asiallisia kansalaisia, vailla rikollisia taustoja ja sopeutuvat suomalaiseen yhteiskuntaan, suomen kieleen paremmin kuin suomenruotsalaiset, antavat meidän säilyttää omat tapamme, kulttuurimme, uskontomme ja ennen kaikkea kielemme, jota RKP yrittää kaikin laillisin, sekä laittomin keinoin alas ajaa.( Tarkoittaa lahjomista, titteleitä ja kaikkea niitä asioita hyväksi käyttäen, joita pienisieluiset, tittelinkipeät päättäjät ovat valmiita toimimaan RKP haluamalla tavalla).

    • Anonyymi

      Ukraina hyvää työvoimaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14428
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe