Venäjä kyykyttää Ukrainaa

Oli hieno temppu Venäjältä toivottaa tarkkailijat tervetulleiksi valvomaan kaasunsiirtoja. Tähän saakkahan joillakin on ollut epäselvyyttä siinä, että jarruttaako Venäjä, vai Ukraina Euroopan kaasunsaantia. Eräs "upseeri ja herrasmies" täälläkin väitti, että Ukrainan läpi kulkee putket suoraan Eurooppaan, eikä niihin Ukraina voi, eikä saa vaikuttaa. Tottakai Venäjällä tiedettiin, että Ukrainan läpi ei kaasua mene, jos Ukraina ei sitä pääse varastamaan.

Nyt pitäisi siis lopultakin olla vähäjärkisimmillekin hitmaneille ym. Euroopalle selvää, että puheet Ukrainan kaasuvarkauksista ja kaasutoimitusten hankaloittamisista ovat totta, tarkkailijatkin asiaa toteamassa. Hanat on auki Venäjällä ja sopimus on Ukrainankin kanssa kaasun kauttakulusta, mutta eipä virtaa kaasu Ukrainan läpi. Venäjää turha enää syyttää.

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        103
        1241
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        93
        862
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        784
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        616
      6. 32
        605
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        574
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        558
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        466
      Aihe