Tarve olis mahdollisimman pienelle ja edulliselle (hankintahinnaltaan) nelikolle, jolla sais vetää 2-2,5tn jarrullista perässä. Ehdotuksia?
Mikä
autoksi?
91172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...itse hommasin Nissan Terranon 3.0 V6 -92, pienellä rahalla sai hyvään kuntoon ja saa vetää 2tn jarrullista.
Kulutus on matka-ajossa n. 10l/100km, ehkä vähän allekin pääsee, kun nätisti ajelee.
Suzuki Jimny?
http://www.suzuki.fi/mallisto.asp?malli=jimny&alaosio=hinnasto
Suzuki on pieni ja halpa. Sen vetokyky ei tosin riitä 2 tn luokkaan.
Jeep CG on Suomessa melko edullinen kilpailijoihin nähden. Vetokykyä ja kaikkea muutakin on tarpeeksi.
http://www2.jeep.fi/mallisto/grand_cherokee/hinnasto/
Dodge Nitro CRD? On 15.000€ Jeeppiä halvempi ja saa vetää 2- 3,2tn mallista riippuen. Lisäksi Nitrosta löytyy keskitasauspyörätön neliveto.
http://www.dodgenitro.fi/07nitro/index.html
Ehkä Nitro olisi se pienehkö ja edullinen uusi maasturi joka sopii spesifikaatioihisi?
käsite... Mielellään jotain alle 10k€, eli käytetty versio hakusessa. Speksit vähän heikot. Sori ;)
Diiseliin , lämmin talvella ja kestävää tekniikkaa.
Kulutus kieltämättä yli 10 l/100km mutta mitä sitten.
..on oiva ja soiva metsäsissin kulkuneuvo, muttei tuolla 2tn vedetä.
Jeeppilöissä tuntuu olevan kaikenlaista vikaa. Ja kyllähän maasturin täytyy olla Japanilainen.
NisteRi kirjoitti ihan hyvin, Terrano 1 on soiva peli, mutta kannattaa käydä auto hyvin lävitse. Vähempi ruosteinen kuin Toyotan 4Runneri. Omassa Terranossa oli takajousentuenta ja runkopalkki jousilautasten kohdalta ruostumassa. Tuo kohta tuntuu olevan yleisin korjaus/hitsaus kohde ja lisäksi helmoissa oli pari kohtaa.
Itselläni on ollut Patrol GR, Terrano 1 3.0 v6, Toyota Land Cruiser HDJ80 ja nyt on SJ413. Terrano on noista kompaktipeli moneen käyttöön. Patukka ja Cruiseri oli kolisemassa ahtaissa paikoissa ison kokonsa vuoksi.
Terranoa voisi suositella, kun niitä saa tuontiautona ja hyväkuntoisena.
Esimerkki:
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=2348488
Pajero olisi hyvä vaihtoehto ja hintahaarukkaasi saattaapi istua jo 2gen pajeroistakin muutama. Jarrullista saisi kiskoa sen 3,3t ja kulutus on siellä n.10. Toki vetotehtävissä enemmän, kuten kaikissa maastureissa.
Ainakin dieseleistä 2,8:ssa pitäisi olla aika kivasti vääntöäkin vetotehtävään. Pitäisi olla myös varsin luotettava. Osasta malleista taka-akselilta on löytynyt myös mitsun tehdasasennettua 100% paineilmalukkoa, joten siitä voi olla suurtakin hyötyä kinkkisissä paikoissa.
Toisaalta eikai näissäkään kannata ottaa aivan tappiin ajettua. Tai jos ottaa, niin kannattaa kysyä onko kansi vaihdettu.
saa kiskoa jarrullista? Vaikuttaa näet tarpeisiin melko passselilta. Kilometrejä tulee vuodessa (kakkos auto kun on) ehkä n. 5tk, josta vetoa se 1-2tk. Kulutksella ei noilla ajomäärillä ole paljon väliä.
mainittu jo tossa aikasemmin...
Itse hankin pajeron tuijottamatta ajokilometreihin,silloin 500000. Tärkein oli kunto
ja kallis kansiremontti oli tehty n. kymppitonni sitten. Rekisteröin pakuksi ja nyt ajan verosäästöillä puolet ajoistani. Tämä 2400€:n hankinta on palvellut jo 70 tuhannen verran,viime
katsastus huomautuksitta. Tosin dieselmittausta
ei kannata teettää katsastusasemalla, sen olen todennut kantapään kautta. Siellä on vika joko pääkopassa tai laitteissa.