Onko palstan lukijoilla kokemusta abs-jarrujen korjauttamisesta?Kaikenlaiset kokemukset lukisin kiitollisena.Lieneekö syytä varautua isoonkin laskuun kun abs-merkkivalo ei syty ja pienessä vauhdissa jarrut "röpöttää" toisinaan.Eli toimiikohan systeemi ollenkaan?Mikähän olisi paras paikka korjauttaa;jokin autosähkökorjaamo vai merkkikorjaamo(hui!)?
Abs
Mazu
2252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Enpä muista summia, mutta olen kuulut että ABS jarrujen älyn uusiminen voi olla käsittämättömän kallista, tuhansia markkoja, vai oliko peräti tuhansia euroja.
tuo hiljaisemmissa vauhdeissa kuuluva röpötys kertoo, että kaikki pelaa! Se sii KUULUU asiaan, että ABS:t pitää ääntä, kun elektroniikka säätelee venttiilistöä. Kokeilla voit helposti, kun jarrutat jossain, missä toisen puolen pyörät ovat asfaltilla ja toisen esim. soralla, tai lumella, kunhan sitä tulee. Jarrutettaessa ei auto saa kovasti puoltaa, jos kaikki on kunnossa.
Olen 99% varma, että jarrusi ovat OK!