Mm. uusissa Audeissa ja Toyotissa on ollut ongelmia Suomen pakkasilla koneen EGR:n kanssa. Käyntihäiriöitä, sammumisia, tehonpuutetta jne. Erikoista, että raakiletta tupataan markkinoille ja kehoitetaan laittamaan nokalle rumia suojuksia.
Nykydiesel ja Suomen talvi.
Pahvia keulalle?
2358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos tekniikka ei toimi, on ongelmia luvassa. Moottori pitää saavuttaa riittävän korkea käyntiläpötila normaalissa talviajossa, jotta voitelu voi toimia ja palamisessa syntyvä neste pääsee haihtumaan moottoriöljystä riittävän tehokkaasti. Öljypohjaan rikastuva vesi voi jäätyä talvella ja tällöin voitelu ei sitten enää toimikkaan, tosin sulanakin oleva vesi ei paranna voitelua.
Seatissa taas ollut ongelmia sähköisesti taittuvien peilien kanssa. Tuppaavat jäätymään. Samoin vakionopeuden säädin on jättänyt toimimatta pari kertaa. Pari litrainen diesel on kuitenkin lämmin ja käynnistymisvarma ilman lämppäreitäkin.