http://www.petrikarisma.net/eu_ruoka.htm
Väliin kuulee sanotaan ettei vapaa-ajattelijat sanottavan, ettei tee hyväntekeväisyyttä.
kait tuo nyt jotain semmosta on?
Väliin kuulee sanotaan ettei vapaa-ajattelijat sanottavan, ettei tee hyväntekeväisyyttä.
kait tuo nyt jotain semmosta on?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toki tuo asia on tiedossa, mutta ei sitä ole tarpeen korostaa ja mainostaa. VA-liiton ei ole missään tapauksessa tarkoitus olla vaihtoehto kirkolle, joten on aivan älytöntä vertailla kirkon ja VA-liiton toimintaa. On olemassa monia sitoutumattomia kansalaisjärjestöjä jotka toimivat heikko-osaisempien hyväksi tässä maassa, mutta toimintaan ei liity uskontoa.
VA-liitto ei pyri olemaan uusi hyväntekeväisyysjärjestö, koska niitä on olemassa jo entuudestaan. VA-liitto on uskonnottomien oikeusturva-, kulttuuri-, ja etujärjestö. Se, että toimintaan kuuluu hyväntekeväisyyttä EU:n ruoka-avun jakamisen muodossa on hyvä juttu, mutta se ei ole toiminnan päätarkoitus. On olemassa erikseen hyväntekeväisyysjärjestöjä jotka ovat omistautuneet yksinomaan avustustyölle, ja siitä kiitos heille ja kaikille jotka näitä järjestöjä tukevat.
Jos minä teen hyväntekeväisyyttä, teen sitä siksi, että tuntisin itseni hyväksi ihmiseksi. Jos mainostan tekemääni hyväntekeväisyyttä muille, en ole toiminut pyytettömästi.
Jos muut ateistit ajattelevat samalla tavalla, se selittää sen, miksi et juurikaan näe julkisia ilmoituksia...