Vaikuttaako e-pillerit lapsettomuuteen?

Hei. Olen miettinyt monesti asiaa vaikuttaako e-pillerit jotenkin lapsettomuuteen. En ole koskaan muistanut kysellä lääkärissä tästä. Ensi kuussa itsellä tulee 3 vuotta täyteen Yasmin merkkisten pillereiden käyttöä. Ihan mielenkiinnosta kyselen :)
5444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei niillä ole minkäänlaista vaikutusta lapsien saantiin. Toiset pelkää että lapsia ei saisi pitkän e-pillerielämän jälkeen, toiset taas pelkää että ei voi siirtyä takasin kortsuihin, koska luulevat että pillereiden jälkeen tulee helpommin raskaaksi ja eivät luota sellaiseen muoviseen läpyskään.

itse olen joskus aiheesta kysynyt tohtorilta ja hän sanoi ettei ole mitään vaikutusta mihinkään.

Äänestä

Kyllä vaikuttaa, niitä kun popsii kymmenen vuotta putkeen, niin on ihme jos sen kuurin jälkeen vielä voi tulla raskaaksi.

Äänestä
  • samaa.en vaan tiedä mihin uskoa.kaveri kyllä tuli heti raskaaksi kun lopetti.enkä tiedä voiko lääkäreitä uskoa, kunha höpisee et ihmiset ei ala pelkäämää.uskon että jos monta vuotta syö, niin voi vaikuttaakin mutta toisaalta taas, moni on tullut heti raskaaksi.en sit tiedä..

    Äänestä

  • Hormoniehkäisy ei tee lapsettomaksi. Olen lukenut tieteellisiä artikkeleita, joiden johtopäätös on, että suurin osa hormoniehkäisyä käyttäneistä tulee raskaaksi 3 kuukauden kuluessa lopettamisesta, kuuden kuukauden sisällä jo lähes kaikki, ja yli vuoden joutuu odottelemaan yhtä harva kuin "luomuistakin".
    Hormoniehkäisyn käyttäjillä esiintyy samaa iän mukanaan tuomaa hedelmällisyyden laskua, kuin luomunaisillakin - totuus nyt vain on, että yli kolmikymppisenä ei ole enää hedelmällisimmillään.

    Äänestä

Asiasta ollaan montaa mieltä, tässä muutama pointti:

Joissain tapauksissa, kuten endometrioosissa, pillerit voivat jopa suojata lapsettomuudelta. Pillerit estävät endometrioosia leviämästä ja paha endometrioosi aiheuttaa lapsettomuutta.

Toisissa tilanteissa pillerit voivat siinä mielessä pahentaa tilannetta, että diagnoosi jää saamatta. Nuorille määrätään herkästi pillereitä esim. epäsäännöllisiin kuukautisiin, selvittämättä mistä epäsäännölllisyys johtuu. Diagnoosi selviäisi ehkä nopeammin ilman pillereitä ja silloin tulisi kenties aloitettua se lasten hankinta aiemmin, kun tiedossa olisi ettei se noin vain onnistukaan.

Pillereiden lopettamisen jälkeen menee n. 6kk ennen kuin oma hormonitoiminta palailee "tauolta". Eli ihan heti ei kannata odottaa tulevansa raskaaksi, vaikka sitäkin tietysti tapahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jju1988 kirjoitti:

Hei. Olen miettinyt monesti asiaa vaikuttaako e-pillerit jotenkin lapsettomuuteen. En ole koskaan muistanut kysellä lääkärissä tästä. Ensi kuussa itsellä tulee 3 vuotta täyteen Yasmin merkkisten pillereiden käyttöä. Ihan mielenkiinnosta kyselen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu