Itselläni on 2004 marraskuussa käyttöön otettu auto, joka on korimalliltaan 2005 mallia ( facelftattu ). Eli tekniseltä taustaltaan auto on 2005 mallia ja siihen ei käy 2004 mallin varaosat. Nyt olen vaihtamassa tätä autoani uuteen, mutta huomasin tarjoslapussa oman auton malliksi präntätyn vuosimalliksi 2004 ja tietenkin vaihtohyvitys 2004 vuoden mukaisesti.
2005 vai 2004
Auton ikä
201522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kuinka vanha auto on 4 vai 5 vuotta?
aikoinaan kun vaihdoin -99:n liikkeeseen, rek. lokakuussa, pidin autoa itsekin 99:nä kuten liikkeen hyvityskin, sen sijaan kun liike myi autoa se oli muuttunut 2000-malliksi.
Autosi on täysin rehellisesti mallia 2004. Se on valmistettu vuonna 2004 ja se on rekisteröity vuonna 2004. Kesken vuotta vaihtuvat tehtaiden mallivuoden muutokset eivät muuta tätä asiaa.
Todennäköisesti kuitenkin saat hiukan paremman hyvityksen omasta autostasi kuin alkuvuotisesta erinäköisestä mallista.
Volvo "liftasi" farkkunsa 2004 mallista 2005 loppusyksystä 2004, muutoskohtia mainostettiin olleen yli 300 kpl auton rungossa. Tällöin onko niin, että 2005 joulukuussa käyttöönotettu 2005 mallinen Momentun onkin "kauppatavarana" 2004 mallia?
Mutta siitä saa paremman hinnan kuin vanhasta alkuvuoden mallista.
Vuosimallin virallinen termi on käyttöönottopvm. joka löytyy rekisteriotteen ilmoitusosasta.
Kaikki muut mallivuodet ja faceliftit ovat sitten lisätietoja, jotka tarkentavat auton versiota.
Jos autoon tehdään facelift, se ei todellakaan tarkoita että uudessa mallissa olisi kaikki osat uusia. Väitän että lähes päälle 90 prosenttia varaosista käy, oli auto facelift tai ei.
Noin se menee. Kun myyt autoasi, ratkaisevaa on ensirekisteröintivuosi.
Sekoitatte kolme (3) erilaista käsitettä.
1. vuosimalli
2. rekisteröimispäivämäärä
3. valmistumispäivämäärä
Auton vuosimallin määrää tehdas. Tehtailla erinevä käytäntö asiasta. Osassa autoja tehtaan vuosimallin voi lukea alustanumeron kymmenennestä merkistä (10) Toisissa helpoin tie on selvittää vuosimallien erot ja verrata niitä varaosaohjelman kautta.
Rekisteröimispäivän selvittää helposti rekisteriotteesta. Esim: Toyotalla tätä pidetään kansanomaisesti myös vuosimallina. Joka vuosi vuoden ensimmäisinä päivinä rekisteröidään paljon autoja jotka kaikki ovat valmistettu edellisenä vuonna. Joukossa mukana menee jopa yli vuoden aikaisemmin valmistettuna ajoneuvoja kilpiin.
Valmistumispäivämäärää on vaikeampi selvittää. Yleensä tehtaan varaosa/huolto-ohjelmat sen selvästi kertoo. Saksalaiselle autonostajalle tätä tieto on tärkeä. Hän haluaa aina ajaa ensi vuoden mallilla ja tilaa sen jo alkuvuonna koska Saksalaiset valmistajat tekevät tehtaan linjoillaan vuosihuoltoa Elokuun lomaviikkojen aikana ja heti sen jälkeen "tuutista" tulevat ensimmäiset seuraavan vuoden mallit. Syyskuusta Helmi- Maaliskuulle "nahkahousu" kertoo ajavansa siis ensivuoden mallilla ja sen jälkeen sanoo tilanneensa seuraavan vuoden mallin. Suomessa ei valmistumispäivämäärää käytetä yleisesti.
Hinnan määrää ensisijaisesti auton rekisteröintipäivämäärä.
Sinäkös ne termit suomenkieleen määrittelet? Tehdas ei voi mitään vuosimallia määrätä,se tekee tiettyjä muutoksia auton malliin ja tällöin on kysymyksessä esim. 2009 mallivuosi.
Jos mallivuoden 2009 auto rekisteröidään vuoden 2008 puolella on kysymyksessä 2008 vuosimalli. Jos taas 2009 puolella, niin vuosimalli on 2009.
Valmistusvuosi on jokaisesta autosta selvitettävissä. On myös mahdollista, että mallivuoden 2006 auto on rekiströity vasta 2008 ja on siis mallivuoden 2006 auto, vuosimallia 2008.
Just näin se menee ja jos muuta yrittää väittää, on tasan väärässä!
Jos tapaat 40v naisen, joka väittää olevansa 30v, mikä on naisen oikea ikä?
Aivan!
kyllä on taulapää maalaisia taas tupa pullollaan, kun ei asioita ymmärrä niin mitä sitä tänne tullaan tuntumaa asiaan selvittämään, auton vuosimallin määrää ainoastaan valmistaja siihen ei pohjanmaan pojat voi kuin vikistä,se että musta tuntuu on muka vuosimalli osoittaa tiedon tasoa. käyttöönotto päivällä ja vuosimallilla ei ole mitään tekemistä toistensakanssa.
vai 2006mallinen onkin 2008 käyttönotettuna 2008 mallia????
vain idiootti ja tyhmä uskoo tuon, siitätähän rapsahtaa myyjälle petossyyte.joten opetelkaa hyvät tyhjäpäät asia ennenkuin pölisette paskaa, KYLLÄ TYHMYYS NÄISSÄASIOISSA ON SYVÄLLÄ TÄSSÄ MAASSA.ootteko pojat edes vielä koulussa?
siis vuosimalli on se jonka valmistaja määrää,ei pönttölän isäntä,ei rekisteröintitoimisto.
käyttöönoton merkitsee rekisteritoimisto kun ensiomistaja menee rekisteröimään autonsa ensikerran ja piste. eli käyttöön otolla ja vuosimallilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa,opetelkaa hyvät aivottomat tuo jo.
Tässä näsäviisaalle EY-tuomioistuimen päätöksestä:
"25 Sen lisäksi, että riidanalainen säännöstö koskee ainoastaan mallin kuvauksen toimittamista liikenneministeriöön eikä siinä järjestetä tämän lisäksi näihin tiedonantoihin sisältyvien tietojen ilmoittamista kuluttajalle, tässä säännöstössä vahvistettu vuosimallin ilmoittamista koskeva järjestelmä antaa kuluttajalle hyvin rajoitettua tietoa. Yhtäältä kuluttaja ei voi sen perusteella päätellä ajoneuvojen ominaisuuksien eroja vuosimallin mukaan, koska kaksi samanmallista autoa, jotka myydään kalenterivuoden toisen vuosipuoliskon aikana, voivat olla eri vuosimallia, ja vastaavasti kaksi eri mallia olevaa ajoneuvoa, jotka myydään ensimmäisen vuosipuoliskon aikana, voivat olla samaa vuosimallia. Toisaalta tämä järjestelmä ei anna kuluttajalle takeita ajoneuvon valmistuspäivästä, koska se ei estä valmistajaa myymästä uutena vuosimallina ajoneuvoa, johon ei käytännössä ole tehty muutoksia mallivuosien välillä, tai toisaalta tekemästä autoon muutoksia mallivuoden aikana. Kuluttaja ei voi siis loppujen lopuksi olla varma kahden eri vuosimallia olevan ajoneuvon ominaisuuksien eroista eikä kahden samaa mallia ja vuosimallia olevan ajoneuvon samanlaisuudesta."
selityksesi oli täyttä paskaa,yritit olla fiksu muttakun asia ei selittelemällä selviä vaan tiedolla!
kyllähän vuosimalli pitää tietää ,ethän saa oikeita varosia jos et tiedä! eikä siinä ole mitään näsäviisasta jos kertoo miten asia on,mutta jos aletaa paskaa selittää niin kyllä menee pahasti pieleen,aina autolla on joku vuosimalli,ja se on ja pysyy oli se sitten valmistettu samana tai erivuonna,eikä se vaikuta mitään millon se on myyty tai otettu käyttöön,jos tätä et ymmärrä kuten huomaan ei kannata näillä saiteilla hillua ja selittää.
suomen rekisteritoimisto ei tätä ilmoita kuten monissa muissa maissa,johtuen siitä että siellä ei ymmärretä koko asiaa ja sen tärkeyttä,siksi huolloissa turvaudutaan alustanumeroon jotta saisi oikeaa tietoa
tyhmä saa olla mutta ei härkäpää! opi jo hyvä ihminen!
peiliin kannattaakin katsoa tuollaisen turhan meuhkaamisen jälkeen. Asialliseen keskusteluun tuskin pystytkään.
Kiistämään et totuutta pystynyt, ainoa argumenttisi varaosakaupassa ei ole mikään ongelma. Kerrot vain mallivuoden, niin osat löytyvät, siellä ne ovat asiantuntijoita.
Asiantuntemattomuutesi paljastat kun ihmettelet alustanumeron käyttöä. Se on vastuuntuntoiselle korjaamolle tärkeä koska osat voivat muuttua myös kesken mallivuoden tai vuosimallin, jotka eivät suinkaan aina pelkästään riitä.
Luulo ei ole tiedon väärti!
eipä sun vastauksesta käy ilmi mitä tarkoitat? tyhmä oot jos et ymmärrä auton vuosimallin merkitystä. autolla on vain yksi vuosimalli josta ei ole tulkintaa, facelift on erivuosimallia,ja varaosa muutokset ilmenee alustanumerosta mutta vuosimalli on aina sama vaikka siinä olisi käytetty 35 eri starttia tai laturia!
vuosimallin määrää AINA valmistaja, ei löppäjärven isäntä ei muukaan isoin viskaali joka täältä löytyy! ja se on ilmoitettu alustanumerossa yleensä kirjaimella tai joissain jopa se on numeroin ilmoitettu!
tässämaassa kun nämä äänekkäät pölvästit tietää kaiken vaikka se olisi luettavissa netistä,tai hae kirjastosta valistusta! mikä on auton vuosimalli? jos olet korjaaja on sulla vielä paljon opittavaa,tajuttavaa! kummaa jankutusta kun jos jotain ymmärtää kannattais jo tässä kohtaa ymmärtää? miksi jankutat?
Sitten kun olet antanut autoliikkeeseen vanhan vaihdossa, niin liikkeessä sitä mainostetaan ja hinnoitellaan seuraavan vuoden mallina. Liikkeissä olevissa autoissa tuntuu kolmasosassa olevan väärä käyttöönottovuosi näkyvillä. Loppuvuoden mallit kirjataan järjestään seuraavalle vuodelle. Vaikka ei olisikaan facelift-versio. Joku menee aina halpaan.
kun ostan sun auton, niin se on vanhempi, mutta kun myyn, nin uudempi,
kässäsitkö?
t.Seppo-Kalevi