Pienestä alkaa mutta, suunta on oikea
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1635546
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1635546
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että jostain läppäristä kauhea haloo. Samaan aikaan valtion virastoista pannaan hienoja koneita vaihtoon kolmen vuoden välein miljoonilla. Porukka tekee ihan toimistorutiineja joihin ei kovin kummoista konetta tarvitse. Ei niitä tarvitse vaihtaa noin usein. Minäkin käytän mm. kirjoittimia jotka ovat noista virastoista tulleet. Niitä saa halvalla, just ostin laserin 20e. Täydellinen peli ja olisi mennyt vielä 5v toimistokäytössä. Ihan järjetöntä tuhlausta.
Ainoat hommat missä tarvitaan ruutia koneelta ovat pelit ja videoeditointi mutta ei kait porukka pelaa duunissa tai editoi omia kotivideoitaan siellä?
Varsinkin kun tehdään koneensuunnitelua ja jos joudutaan pyörittämään 3D mallia vaikka kaivinkoneesta niin se vaatii tehokkaita koneita. Mutta jos on kyse kaupallisista tai hallinnollisista koneista niin niihin riittää viisivuottakin vanha kone ja 10 vuotta vanhallakin koneella pärjää koska tekstinkäsittely ja taulukkolaskenta ei tavitse tehokkaita koneita, kuten ei myöskään kansanedustaja paitsi sitten jos se pelailee, mutta onko meidän tehtävä maksaa kansanedustajan pelikoneet
tarvitaan ruutia koneelta mutta nuo edustavat pientä vähemmistöä ja samalla pientä euromäärää. Läppäri on tietty kannettava kone jota voi roudata paikasta toiseen helposti. Itselläni yksi läppäri ja kolme pöytäkonetta. Läppäriä kuljetan himan ja duunin väliä tarvittaessa. Miksei siis kansanedustajatkin.
Pöytäkoneiden vaihtoihin menee miljoonia aivan turhaan.
on tämän jutun kannssa?