Kreationistien puolue on nyt viimeistään huomannut hävinneensä, kun eivät huhuillakaan saanut estettyä uuden evolutiivisesti tietoisemman presidentin astumista virkaansa.
Öljyssä pyörivät kreationistit kauhistelevat kun tämä presidentti aikoo uudistaa energiantuotannon ja tuoda kouluihin uusia muotivirtauksia (mitähän evolutiivisia tietopläjäyksiä sinne tuodaankaan ;)
Öljyssä pyörivät kreationistit kauhistelevat kun tämä presidentti aikoo uudistaa energiantuotannon ja tuoda kouluihin uusia muotivirtauksia (mitähän evolutiivisia tietopläjäyksiä sinne tuodaankaan ;)
Vastaukset 57
Vanhimmat
saataisiin tutkimusrahaa sen verran kasaan, että voitaisiin vihdoin todistaa jotain sen evoluutio-opin puolesta: että kalasta saadaan aikaan sammakkoeläin tms. Ettei ihmisten ihan sokean uskonsa, muutaman hikisen fossiilin ja tutkijoiden mielikuvituksen varassa tarvittis elää tuon evoluutiouskonsa kanssa. Noh, tuskinpa tuossa asiassa mikään tulee muuttumaan.
Tiktaalik löytyi jo. Ironista kyllä, kreationistipresidentin valtakaudella. :D
Aika hiljasta on ollu niiden todisteiden kanssa. Yks Tiktaalikin fossiili ja sen pohjalta keksityt tarinat on yhtä tyhjän kanssa. Tarkoitin ihan oikeita todisteita.
mikä olisi tuollainen oikea todiste jonka sinäkin kelpuuttaisit?
hikinen kivettymänpala, josta tehdään arvailuja.
No kerro nyt ihmeessä tarkemmin millainen tuo elävä todiste olisi...
Niitä on löytynyt sieltä läjittäin, niin paljon, että niitä on ollut varaa puhdistaa kiven sisältä pienien yksityiskohtien kuten eväraajan luiden paljastamiseksi itse evän rakenteen sisältä. Eikä se rakenne ole keksitty. Jos oikeasti kiinnostaa, voit vaikka ostaa lentolipun ja mennä jenkkilään museoon pällistelemään sitä omin silmi.
Koittaisit ensi kerralla edes ottaa selvää siitä mitä kommentoit.
Ensin tiedemies pistäisi akvaarioon kalan, sitten se kala munisi munan josta kuoriutuisi sammakko. Sitten se sammakko ryömisi maalle ja loisi nahkansa ja se oliskin lisko. Sitten Jumala laskeutuisi valtaistuimellaan kerubien ympäröimänä ja julistaisi ukkosen pauhatessa: "Katsokaa, oi valittu kansa: evoluutio on todistettu!"
Jos tuota ei tapahdu, just tarkkaan niin kuin tuossa kuvattiin, ei evoluutio ole ikinä kreationistille uskottavasti todistettu.
raajat ja käpöttelisi jaloillaan maalle, nii siinähän sitä olis. :))
Eikö sinua yhtään hämmästytä ettei tuon Tiktaalikin (oletetun välimuodon) kaltaisia otuksia ole yhtään elossa nykyään? On vaan kaloja ja matelijoita, ei kalamatelijoita.
Eipä tietenkään, sinusta kaikki evoluutiouskonnossa on hyvin loogista.
Koska en edusta samaa uskontoa kuin sinä, niin väittelymme ei tule johtamaan mihinkään. Kauniita unia, Tiktaalikin kuvia.
Olisi edes yksi oikea todiste.
sen takapää löytynyt? Onko sillä pyrstö vai jalat?
hikiset fossiilit: katso kohta
Images: casts of Tiktaalik fossils
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiktaalik
Älä katso niitä piirroskuvia, ne on mielikuvitusta vaan niitä ihan OIKEITA fossiileja.
joo jos sinun tiedot evoluutioteoriasta on tuolla tasolla, ei tämä "väittely" tosiaan tule johtamaan mihinkään.
ei siis ole olemassa nykyään välimuotoja? ei ole esimerkiksi nisäkkäitä jotka elää ja lisääntyy vedessä, tai nisäkkäitä jotka on maaeläimiä, mutta silti sopeutuneita vesielämään... ei ole lentokykyisiä nisäkkäitä.. eikä ole kaloja jotka pystyy hengittämään ja liikkumaan maalla. eikä oikeastaan ole lintujakaan jotka ei osaa lentää.
sinulle sitten niitä muuttumattoman jeesuksen kuvia.
Tuossa muutama kuva lisää;
http://tiktaalik.uchicago.edu/
"Jos meressä joku kala
kasvattaisi raajat ja käpöttelisi jaloillaan maalle, nii siinähän sitä olis. :))"
Olis mitä? Eihän se todistaisi ollenkaan sitä mitä on tapahtunut, eikös se ole aina se mistä kretsuilla aina kiikastaa? Tehän aina itkette ettei mikään ole todistettu jos kukaan ei ole katsonut vieressä ja kirjannut tapahtumia ylös.
Meressä muuten elää jalallisia kaloja, jotka veikeän näköisesti köpöttävät pitkin merenpohjaa. Viimeksi kun ne tulivat puheeksi, te kretsut väititte, että se todistaa etteivät jalalliset kalat todista evoluutiosta mitään. Koittakaa nyt jo pikkuhiljaa päättää todistavatko vaiko eivät.
"Eikö sinua yhtään hämmästytä ettei tuon Tiktaalikin (oletetun välimuodon) kaltaisia otuksia ole yhtään elossa nykyään?"
Onhan niitä. Jos Tiktaalik jotain muistuttaa, niin krokotiilia. Kuvitteletko tosiaan, että suhteellisen kömpelö sammakkoeläinmäinen kala pystyisi pärjäämään kilpailussa krokotiilille, joka pärjää suvereenisti niin maalla kuin vedessäkin? Ei ekologisessa lokerossa ole rajattomasti tilaa kaiken maailman muinaisjäänteille.
Ihmetteletkö muuten jatkuvasti sitäkin, miksei Suomen armeija käytä kaksitasoja vaan suihkuhävittäjiä ja helikoptereita? Miksi ihmiset ajavat autoja eivätkä hevoskärryjä? Eikö se todista että ihmiset ovat aina lentäneet suihkuhävittäjillä ja helikoptereilla ja ajaneet autoilla, eikä mitään kaksitasojen ja hevoskärryjen vaihetta historiassa ikinä ollutkaan?
Mutta ehkä olet oikeassa. Koska edustat uskontoa jonka mukaan todellisuus on kiellettävä, jos se on uskonnon dogmien vastainen, ei tällainen keskustelu voi johtaa mihinkään. Hyviä unia sinullekin, koska todennäköisesti et niistä herää todellisuuteen koko loppuikänäsi.
Nuo luettelemasi eivät ole mitään välimuotoja, piste.
ei ookkaa! pistä vaan silmät kiinni, sormet korviin ja toista ei oo ei oo ei oo ei oo niin pitkään kun vielä pelottaa. sen jälkeen voit jatkaa taas sitä mitä olit tekemässä.
Piirroskuvat ei kelpaa kuin evoluutikoille todisteeksi.
Suunnilleen niin monta on takapäätä kuin etupäätäkin. Mutta noiden kaivaminen esiin sieltä kiven sisästä ei ole mitään huoletonta hakunheiluttelua, joten kokonaisen fossiilin irrottaminen ja putsaaminen vie aikaa. Ainut mitä tuosta tiedän on, että fossiilin tutkija mainitsi viime vuoden lopulla, että ne takaevät on vihdoin saatu esiin ja tutkittaviksi.
Mitä kieltä tuo "sou" muuten on? Suomea tai englantia se ei ole, sen verran tiedän.
pelottava asia sinulle? Ei se mitään, tuudittaudu sitten evoluutiosatuun.
Paleontologeille ja evoluutiobiologeille piirroskuvat eivät kelpaa yhtään miksikään, alkuperäinen fossiili sen pitää olla. Jotenkin vaan veikkaan, ettet ole ihan sitä pätevyysluokkaa että noista osaisit mitään päätellä...
Huvittavia nuo teidän aikuisten sadut ja tuo pohjaton usko niihin. Usko ihan rauhassa jos se satu sinun korvaan parhaalta kuulostaa.
englanniksi so, anteeksi en osannut arvata että olet elävä fossiili.
= evoluutiosatuun eli evoluutioteoriaan uskova hörhö.
syö sinä vaan rauhassa taikapipareita ja juo jessen verta, kyllä se ylöstempaus tulee ihan kohta... ihan varmasti jo tän sukupolven aikana, tai viimeistään seuraavan... tai sitä seuraavan. no parinkymmenen tuhannen vuoden aikana ainakin.. ehkä.. vissiinkin. kyllähän sitä jo 2k vuotta sitten odotettiin, mutta ehkä ne tulkitsi väärin. hallelujaa!
luota siihen että joku muu kaivaa sun puolesta ja piirtää löydöksistään oikein kivat värikuvat. :)
Miksi väite muuttaa muotoaan aina uuden löydön myötä?
Miksei entistä myönnetä valheeksi?
Tarkoitatko liejuryömijää?
http://en.wikipedia.org/wiki/Mudskipper
Mutta mitäs sitten ovat ne ihmiset jotka eivät hörhöile eivätkä usko vaan tietävät evoluutioteorian olevan paras olemassaoleva selitys? Ai niin, niitä ei ole olemassa, koska teidän maailmankuvanne ei kestä sellaista ajatusta, että rationaalisia ihmisiä on olemassa. Koska itse olette sokeasti uskovia hörhöjä, ainut tapa teille perustella muita mielipiteitä on uskotella itsellenne, että kaikki muutkin ovat sokeasti uskovia hörhöjä.
Säälittäviä olette.
Niitä ei myönnetä valheiksi koska ne eivät ole valheita. Etsippä käsiisi nykysuomen sanakirja ja katso mitä valhe tarkoittaa. Luulenpa että yllätyt ja raskaasti.
edelleenkin kala, jolla on evät eikä jalkoja.
"Mutta mitäs sitten ovat ne ihmiset jotka eivät hörhöile eivätkä usko vaan tietävät evoluutioteorian olevan paras olemassaoleva selitys?"
Uskovat sen olevan...
Kreationistitaliaivojen hyväksymät fossiilit; behemot, puhuva aasi, puhuva käärme, vaskisauvaksi muuttuva käärme. Vittuako sinä niitä evoilta tulet kyselemään, painu niitten kretiini tiedemiesten juttusiin ja kysele sieltä
Kyllä minä teidän typerät mielikuvitustodisteenne jo tiedän, yhtään enempää niitä piirrettyjä värikuvia en ole kysellytkään. Mitä itse kreationistipalstaa luet, eikö evoluutiousko annakaan sielullesi rauhaa?
...jos sillä olisi jalat, se olisi vain sammakkoeläin jolla on kidukset ja suomut. Ja jos sillä ei olisi kiduksia eikä suomuja, se olisi vain sammakkoeläin. Eikö vain? Tällä tavalla minkä tahansa todellisen välimuodon (myönnät niitä olevan tai ei, siis myös täysin hypoteettisen välimuodon jonka sinäkin hyväksyisit) saa muutettua ei yhtään miksikään. Täydellinen kiertelytaktiikka, joka päästää sinut aina kuin koiran veräjästä.
Onko sinusta esimerkiksi uskoa se, jos tietää että isoa kiveä potkaistessa jalkaan sattuu? Eli toisin sanoen kun sanon: "jos potkaisen kovaa tuota isoa murikkaa, jalkani tulee kipeäksi" on väitteeni itse asiassa uskoa? Jos olet sitä mieltä, että se on uskoa, sitten olemme kai samaa mieltä, sinä vain sattumoisin nimität tietämistä uskomiseksi.
jokainen elukka on välimuoto. Siinä vasta loistava kiertelytaktiikka. =D
"Usko tarkoittaa 1) tietoon perustumatonta käsitystä jostakin, luuloa, 2) luottamusta jonkin olemassaoloon, toteutumiseen, arvoon tai muuhun"
Evouskoon sopii väittämät 1 ja 2.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Usko
Minkäslaisia jalkoja kaipaat liejuryömijälle? Kirahvin? Rupikonnan? Hömötiaisen? Mikkihiiren?
Kärpäsen? Halle Berryn?
Kai olet tietoinen siitä, että maalla elävien selkärankaisten jalat ovat kehittyneet muinaisten kalojen evistä?
Ai niin, olet tietämätön fundamentalistihihhuli, joten tietenkään et voi sitä tietää. Anteeksi vallan tyhmä kysymykseni.
Kalojen evistä, iliman muuta. JUU ja siksihän ihminen evoluutiouskonnon mukaan nikottelee, kun se on ollut joskus kala. :D Kyllä evouskovilla on älyssä huomattavia puutteita, johtuisiko hapenpuutteesta kambrikaudella. :D
Niinpä näytät nikottelevan. Taisi kysymys olla liian vaikea hihulle?
hoh-hoijaa tuota pohjatonta uskoa satuihin.
Se, että evoteoria muutetaan, on todiste siitä, että entiset päätelmät ovat valetta.
Valhe on väärää tietoa. Ja valehtelua on se, että joku asia sanotaan todistetuksi vaikka uudet todisteet sen entisen väitteen kumoavat.
>>hoh-hoijaa tuota pohjatonta uskoa satuihin.
*Avaa raamatun, ja rupeaa lukemaan satunnaista viittausta, joka todistaa evoluution vääräksi ja kalat saatanan lähettiläiksi.*
Tieteessä on sellainen kiva puoli, että kun löytyy jotain uutta, voidaan rukata niitä vanhoja vääriä malleja. Käsitteen "teoria" ymmärtäminen olisi tässä hyvin tärkeää.
Jos uskovaiset taas löytävät jotain uutta --> IGNORE. Paitsi silloin kun kirkolliskokouksissa muutamaan kertaan laitettiin kristinusko TÄYSIN uusiksi, ja kaikki vanhat jutut julistettiin vääräuskoisten höpinäksi. Omalla logiikallasi kristinusko on siis valetta.
Tästä löytyi jonkinlaiset hauskat kuvatkin...
http://relationary.wordpress.com/2007/09/22/science-vs-faith/
Tuolta sivulta löytyy kaksi kuvaa, joiden sisällön tarkasteleminen valoittanee hieman tieteen ja esimerkiksi "ID-tutkimuksen" välistä eroa.
evoluutio-oppi mitään tiedettä ole vaan kokoelma satuja.
Normaali ihminen olisi jo varmaan tähän mennessä tajunnut tieteen määritelmän, eikä inttäisi tuota satu-agendaansa. Wikipedia lienee sinullekin tarpeeksi puolueeton.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiede
Hyvä, että kouluissakin opetetaan nykyään lapsille, että mikä on tiedettä ja mikä on vain spekulaatiota, jota kuka tahansa voi esittää.
En ikävä kyllä voi kysyä täällä miksei evoluutiobiologia muka ole tiedettä, koska saisin vain noita trollausvastauksia.
Mikä osa noista hyljätyistä päättelyistä on ollut tiedettä?
Sais edes sen tietoon!
Mahtaa kretiini-parkaa ottaa päähän kun 99% maapallon biologeista pitää evoluutioteoriaa parhaana selityksenä biodiversiteetille.
Kaikki kieltäjät tekevät sen uskonnollisista lähtökohdista, eivät faktoihin perustuen.
juna kulkee ja kretiinit ulisee...
Jos tuo evoluutikko on mielestäsi sopiva nimitys lajien syntyyn evoluution kautta käsityksensä perustaville, on sen vastakohta varmaan vajakki. Ei hyvää päivää - uskolla on käsittämätön vaikutus aivojen poiskytkemiseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000035466666
Kuulemma..
Virkaanastujaispuheessaan Obama lausui pelastavat taikasanat:
"We'll restore science to its rightful place"
Eli ID-kristillinen hallitus halveksi tiedettä ja tiedemiehiä, Union of Concerned Scientisthän julkaisi lukuisia huolestuttavia raportteja miten tiede oli pyyhkäisty syrjään "roskatieteen"tulostajana.. (fundeille ilmastonlämpenemis ym raportit olivat "roskatiedettä" "Junk science").
Moniko huomasi tämän Obaman puheesta: "We are a nation of Christians and Muslims, Jews and Hindus — and non-believers."
Ei olla enään "One nation under one God" :)
Näyttää hyvältä :D
Vaikka onkin uskoon hurahtanut, Obaman on pakko myöntää, että hänen uskonnoton äitinsä - itsetunnustautunut ateisti muuten, amerikkalaisena harvinaisuus - opetti hänelle kaikki ne inhimilliset hyveet ja arvot, jotka kristinusko yrittää omia itselleen. Barak on jopa sanonut (kirjoittanut) sen suoraan itsekin.
Onko sulla nopeaa kätevää lähdettä ko. tietoon ?
Näyttää todellakin siltä, että uudet tuulet puhaltavat nyt Valkoisessa talossa. Obaman eilinen määräys (executive order) uusista eettisistä säännöistä näyttäisi kaikesta päätellen olevan iso askel kohti suoraselkäisempää hallintoa.
Paras kohta koskee lobbaajia: kaikki uuden hallinnon työntekijät, jotka ovat viimeisen kahden vuoden aikana olleet lobbaajina tai lobbausorganisaation työntekijöinä, eivät saa kahden seuraavan vuoden aikana käsitellä niitä asioita, joiden puolesta he ovat lobanneet tai työskennellä niillä hallinnonaloilla, joita he aikaisemmin lobbasivat. Myöskään erotessaan hallinnosta he eivät saa lobata hallintoa koko sinä jäljelläolevana aikana kun Obama on presidenttinä. Lahjojen vastaanottaminen lobbaajilta kiellettiin kokonaan.
"As of today, lobbyists will be subject to stricter limits than under any other administration in history. If you are a lobbyist entering my administration, you will not be able to work on matters you lobbied on, or in the agencies you lobbied during the previous two years. When you leave government, you will not be able to lobby my administration for as long as I am President. And there will be a ban on gifts by lobbyists to anyone serving in the administration, as well.
Now, the new rules on lobbying alone, no matter how tough, are not enough to fix a broken system in Washington. That's why I'm also setting new rules that govern not just lobbyists, but all those who have been selected to serve in my administration.
If you are enlisting in government service, you will have to commit in writing to rules limiting your role for two years in matters involving people you used to work with, and barring you from any attempt to influence your former government colleagues for two years after you leave."
Hus pois siis Washingtonista, kreationistien kätyrit. Teidän tökerö ja huonosti peitelty veljeilynne Bushin hallinnon kanssa loppui tähän.