Vuoden 2006 verotustietojen mukaiset yli 15 vuotiaden henkilöiden keskimääräiset vuositulot eri kaupunginosissa. Lähde: Helsingin kaupungin tilastokeskus.
Suurimmat keskimääräiset tulot:
1. Kuusisaari 189000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 83 %, Ruotsinkielisiä 11 %, Ulkomaalaistaustaisia 6 %.
2. Kaivopuisto 159000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 55 %, Ruotsinkielisiä 36 %, Ulkomaalaistaustaisia 9 %.
3. Tahvonlahti 77000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 82 %, Ruotsinkielisiä 16 %, Ulkomaalaistaustaisia 3 %.
4. Eira 68000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 73 %, Ruotsinkielisiä 21 %, Ulkamaalaistaustaisia 6 %.
5. Lehtisaari 65000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 83 %, Ruotsinkielisiä 11 %, Ulkomaalaistaustaisia 6 %.
Alhaisimmat keskimääräiset tulot:
1. Viikin Tiedepuisto 12000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 75 %, Ruotsinkielisiä 1 %, Ulkomaalaistaustaisia 24 %.
2. Jakomäki 17000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 77 %, Ruotsinkielisiä 2 %, Ulkomaalaistaustaisia 21 %.
3. Kurkimäki 18000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 78 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 19 %.
4. Meri-Rastila 19000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 72 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 25 %.
5. Koskela 19000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 84 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 13 %.
Surkeita ovat tulot tuolla Jakomäessä, Kurkimäessä jne. En ole käynyt noissa paikoissa, mutta kyllä siellä varmaan köyhyyden näkee heti. Joitain ehkä myös häiritsee se että joka 4-5 vastaantulija on maahanmuuttaja?
Toisaalta 188000 euroa vuodessa tienaava Kuusisaaressa asuva on keskimääräistä köyhempi Kuusisaarelainen. :)
Suurimmat keskimääräiset tulot:
1. Kuusisaari 189000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 83 %, Ruotsinkielisiä 11 %, Ulkomaalaistaustaisia 6 %.
2. Kaivopuisto 159000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 55 %, Ruotsinkielisiä 36 %, Ulkomaalaistaustaisia 9 %.
3. Tahvonlahti 77000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 82 %, Ruotsinkielisiä 16 %, Ulkomaalaistaustaisia 3 %.
4. Eira 68000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 73 %, Ruotsinkielisiä 21 %, Ulkamaalaistaustaisia 6 %.
5. Lehtisaari 65000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 83 %, Ruotsinkielisiä 11 %, Ulkomaalaistaustaisia 6 %.
Alhaisimmat keskimääräiset tulot:
1. Viikin Tiedepuisto 12000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 75 %, Ruotsinkielisiä 1 %, Ulkomaalaistaustaisia 24 %.
2. Jakomäki 17000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 77 %, Ruotsinkielisiä 2 %, Ulkomaalaistaustaisia 21 %.
3. Kurkimäki 18000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 78 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 19 %.
4. Meri-Rastila 19000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 72 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 25 %.
5. Koskela 19000 euroa
Väestön rakenne: Suomenkielisiä 84 %, Ruotsinkielisiä 3 %, Ulkomaalaistaustaisia 13 %.
Surkeita ovat tulot tuolla Jakomäessä, Kurkimäessä jne. En ole käynyt noissa paikoissa, mutta kyllä siellä varmaan köyhyyden näkee heti. Joitain ehkä myös häiritsee se että joka 4-5 vastaantulija on maahanmuuttaja?
Toisaalta 188000 euroa vuodessa tienaava Kuusisaaressa asuva on keskimääräistä köyhempi Kuusisaarelainen. :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tilastokeskus, postinumeron mukaan v.2007
Parhaiten tienaavien asuinalueet:
1.Kuusisaari-Lehtisaari
2.Tammisalo
3.Kaivopuisto
4.Kulosaari
5.Kaartinkaupunki
6.Länsi-Pakila
....
huonoimmat;
1.Roihupelto
2.Jakomäki
3.Vallila
4.Hermanni
5.Kontula
6.Malminkartano
....