poika ja itsemurhan uhka

Ajankohtaisuuden vuoksi tulin tänne tänään kertomaan ikävän tosiasian.

Eräs mies, vaikka Mikko, nuorena miehenä ihastui kymmenen vuotta vanhempaan naiseen ja teki hänen kanssa kaksi lasta.
Nainen oli työtön, Mikko komennushommissa ja yhdessä he päätti, ettei muuta saman katon alle, että nainen saisi kaikki tuet.
He siis tapasivat ainoastaan viikonloppuisin ja silloinkin mies siivosi naisen kodin ja täytti jääkaapin ja pakastimen ruualla ja osti lapsille vaatteita ja leluja. Viikonpäästä sama toistui... kunnes mies kuuli, että nainen on ollut jatkuvasti uskoton.
Tuli ero ja mies muutti pois kaupungista kokonaan kolmeksi vuodeksi ja näki lapsiaan vain satunnaisesti.

Sitten alkoi naapurit juoruamaan, että naisen kotona ryypätään ja naisella käy teinejä viinan haussa ja lapset joutuu olemaan aamusta iltaa ulkona ilman ruokaa kamalissa vaatteissa.

Mikko muutti takaisin ja siitä alkoi pitkä huoltajuuskiista.

Nainen oli alkoholisoitunut, harrasti seksiä lasten nähden ja oli syyllistynyt pojan seksualiseen ahdisteluun. (poika oli tuolloin 5-7v) Nainen oli myös useina iltoina jättänyt lapset kotiin keskenään ja laiminlyönyt ruokkimisen ym.

Lapset oli psyykkisesti todella huonossa kunnossa, kun isä sai lopulta lapset.

Äiti ei sen jälkeen ollut kiinnostunut lapsistaan.

Äiti on tunnettu omassa kaupungissa juoppona, rääväsuisena, irstaana ja riidanhaastajana.

Lasten isä sairastui vakavasti kun lapset oli 14v. ja 11v.
Lapset joutui lastenkotiin ja sieltä perhekotiin toiseen kaupunkiin ja kun poika ei sopeutunut 2kk, heidät annettiin äidille.

Äiti juo edelleen. Välillä on pitkäkin putki, niin että joutuu katkolle. Hän huorittelee tytärtään ja haukkuu poikaa perkeleen tekeleeksi, mitättömäksi paskaksi ja on uhannut tappaa lapset ja polttaa joku yö talon, kun lapset nukkuu ym. Hän on saanut niin pahoja raivareita, että naisen oma miesystävä on hälyttänyt poliisit hakemaan naisen putkaan.

Kun asiasta on ilmoitettu sosiaaliviranomaisille, he viittaa kintaalla. Äidillä on oikeus ja plaa plaa plaa....

Nyt poika on uhannut tappaa itsensä! Hän ei ole edes saanut vaatteita talveksi, vaan joutuu kulkemaan tuulipuvulla kouluun, vaikka on pakkasta.
Poika sanoi, että hänen elämänsä on painajaista ja kun hän on ensikerran yksin kotona, hän roikkuu narun jatkona.
Sosiaalityöntekijät toteaa, että pojalla vaan on sopeutumisvaikeuksia.

Näin lasten äidin 56v. naisen viikonloppuna yöllä baarissa. Hän puhui kun pahainen linnakundi... tai pahemmin. yök. Hierotutti itseään parikymppisillä juopoilla ja huuteli makuhuonejuttujansa ympäri baaria, niin että portsarit kantoi ulos ja poliisit nukkumaan... kun rouva jatkoi uhittelua kadulla.
Sellainen hän on ja on aina ollut.

joutuuko 13v. Helvettiin, jos tappaa itsensä?

Eikö hän vaan pääsekkin pois helvetistä?

Älkää sanotko, että tee jotain. Olen jo yli 10 vuotta tehnyt lasten hyväksi vaikka mitä... aina on sosiaali toista mieltä, aina puoltamassa äitiä ja juoruamassa kaikki sanomani hänelle. Monet uhkaukset olen kuullut. Jopa Turkkilaiset on uhattu hakkaavan minun tyttäreni jos puutun. Asia on hankala, mutta yhä yritän kaikkeni.

Lapsilla on paha olla.
14846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ensiksikin äiti on itse jäänyt aikoinaan ilman rakkautta, eikä osaa sitä antaa, siis sitä aitoa turvallista rakkautta. Hän luulee naimisen olevan sitä.
Voitko sinä vaatettaa lapsia, vaikka kirppisvaatteila, ne on ihan hyviä ja siistejä.
Tämä äiti v iisveisaa tappaako poika itsensä vai ei.
Anna sinä tarpeistasi heille ystävällisyyttä, kodin lämpöä. Ja käy puhumassa siellä lastiksessa.
Vielä ei ole liian myöhäistä

Äänestä
  • lapsille jotain, äiti myy ne ja juo rahat.

    Siskoni on tytön kummi ja äiti on vienyt lapsilta kaiken!!!

    Äänestä

  • oli kuulema häijy. Nainen on saanut alkujaan raiskauksesta ja varmaan itse joutunut kärsimään paljon. Ehkä tämä iso isä hakkasi lapsensa pilalle ja siksi syy - seuraus jatkuu.

    Äänestä

>>joutuuko 13v. Helvettiin, jos tappaa itsensä?

Äänestä

Tuollainen nainen ei ansaitse lapsiaan. Lapset on saatava jonnekin sijaiskotiin. Samoin tulisi tehdä kaikkien juoppojen äitien kanssa. Alkoholin käyttö pitää kieltää kaikilta odottavilta äideiltä, koska sillä on turmiolliset vaikutukset sikiöön. Äideillä ei ole oikeutta hedonisminsa vuoksi pilata tulevaa elämää, ja mahdollisesti jälkipolvi todellakin seuraa huonoa esimerkkiä, joka sitten jatkuu sukupolvesta toiseen. Jonkun on otettava vastuu eikä vain syytellä vanhempiaan. Tiedän kyllä, etteivät tuollaiset ihmiset kuin mainitsemasi nainen kuuntele järkipuhetta, mutta ehkä lapsien huostaanotto ravistelisi häntä.

Toivotaan, että poika ei tee itsemurhaa, vaan että hän selviäisi tilanteesta. Äidin täytyy tietenkin muuttua. Mutta mitenpä tosiaan äidin saisi huomaamaan oman kurjuutensa?

Äänestä

jäi vaivaamaan tuo lasten kohtalo siinä. Siinä vaiheessa juttua kun kerroit, että lasten isä sai lapset, iloitsin jo, että onneksi heillä oli edes isä joka kykeni ottamaan heidät. Meidän perhe toimii sijaisperheenä ja siksi nämä asiat ovat tutuntuntuisia ja valitettavasti yhä tavallisempia kaltoinkohdeltujen ja laiminlyötyjen lasten kohdalla.

Mutta tuota ratkaisua kyllä ihmettelen, että heidät äidille sitten annettiin myöhemmin takaisin, oliko hän pystynyt vakuuttamaan sosiaalityöntekijöille niin hyvin elämänsä muuttuneen? Siihenhän normaalisti tarvitaan parin vuoden kuivilla olo, lapsiperheelle sopiva asunto, työ tai opiskelupaikka ja vakaata tahtoa.Tai sitten teillä on siellä ammattitaidottomia, uhkailulla vaiennettavia sossuja.

Olen itse hoitanut perheessämme, juurikin noilla taustoilla suurinpiirtein tullutta pientä lasta, pienempää kuin nuo juttusi lapset, mutta emme kyenneet mekään enää auttamaan häntä, vaikka oli vasta pari vuotias. Niin pahasti psyykeltään ja muutenkin tunne-elämältään vaurioitunut oli jo ja tuo seksin harrastaminen lasten nähden on tosi vaurioittavaa myös, näkyy samanlaisina oireina, kuin olisi lasta itseään käytetty hyväksi. Mikä sekään ei ole poissuljettu mahdollisuus. Sellaista lasta on vaikea, usein mahdoton kasvattaa ja tervehdyttää tavallisessa perheessä, jossa kasvaa myös omia pieniä lapsia. Pitkiä terapioita ja hoitoja sellainen lapsi vaatii normaalin perhe-elämän lisäksi vuosia.

Kuinkahan tämä äiti nyt sitten tervehdyttää omat lapsensa, henkinen pahoinpitely on ehkä se kauhein muoto kaltoinkohtelusta, ja kun siihen vielä lisätään todellinen materian, ruuan ja muun välttämättömän vaille jääminen, ni mitä näistä lapsista voi sitten tulla?

On erittäin tyypillistä tuo mainitsemasi äidin käytös, heissä ei koskaan yleensä ole ollut mitään vikaa, vika on aina jossain muualla, yhteiskunnassa, viranomaisissa ja muissa ihmisissä, naapureissa jne. Vain harva vanhempi, jolta jo lapsi otettu pois, myöntää ikinä tehneensä mitään väärää tai hoitaneensa vaillinaisesti vanhemman tehtävänsä. Jos myöntää, niin kyllä hän elämänsäkin sitten joskus kuntoon saa ja lapset myös takaisin. Jos joskus vilkaset tonne sijaisvanhempien keskusteluun täällä suomi24:ssa, totuus valkenee sieltä. Sijaisvanhemmat, jotka heidän lapsiaan hoitaa, ovat antaneet vapautensa ja perheensä heidän lapselleen, hoitavat heidän aiheuttamiaan traumoja vuodesta toiseen, todellakin alle tonnilla kuussa eli ei ainakaan rahasta, ovat biologisten vanhempien mielestä rahanahneita lapsen varastajia. Siitä sit voit kuvitella, että miten tälläset ihmiset koskaan voisivat vanhemman pestinsä hyvin hoitaa, kun eivät nää koskaan omia virheitään tai lastensa kärsimystä. Näin eivät myöskään korjaa elämässään mitään.

Huomionarvoista on, että kaikki valittaa, että Suomessa otetaan lapset huostaan liian hepposin perustein! Ja uskon täysin tuon, että sossut kehottaa olemaan puuttumatta toisten asioihin, minullekin on käynyt niin, en vain jättänyt asiaa siihen.

Kehottaisin sinua ottamaan teidän kuntanne sosiaalityöntekijää ylemmälle tasolle yhteyttä esim. sosiaalijohtajaan, ja kertomaan ettei sinua sosiaalityöntekijä ota todesta. Tai meillä on täällä tampereen lähistöllä seutuyhteistyötä sillai, että yhden katon alla hoidetaan useamman kunnan lastensuojelutyötä. Siis voisit ottaa yhteyttä sellaiseen, yli sen teidän sossun. Jyväskylässäkin on sijaishuoltoyksikkö, joka taitaa hoitaa lähes koko keski-suomen sijoitusasiat. He saattasivat saada vipinää asioihin. Ja jos tuo äiti noin julkisesti tota peliään pitää, niin turha hänen sinuun on kohdentaa uhkailujaan, näitä ilmoituksiahan tehdään nimettömänä, joten sen voi olla tehnyt kuka tahansa. Ja jos kohdentaa tai lapsiisi, niin lähestymiskieltoa vaan hakeen.

Tosta helvetistä en tiedä, kuinka lapsi sinne joutuisi, jos ahdingossa itsensä hengiltä olisi ottanut, jos nyt se helvetti olemassa onkaan, eikös tuo äitimuori sinne kuuluisi? Jos joku jonkun palkan siitä saa, niin hän, kärsii varmasti sen jossain vaiheessa.

Äänestä

Se on niin sossusta kiinni, autetaanko vai ei. Jotkut auttavat liiankin hanakasti, siitä puheet liian herkistä huostaanotoista. Jotkut sitten ovat tätä mieltä, mitä kerroit. Varsinkin pienemmillä paikkakunnilla tilanteet saattavat mennä tosi pahoiksi, ennenkuin sossutkaan uskaltavat tehdä yhtään mitään muuta kuin hyssytellä. Periaatteessa en ole huostaanottojen kannalla ollenkaan, en tosin edes lastensuojelussa työskentele, vaikka sossu olenkin. Liian rankkaa meikäläiselle. Mutta tässä tilanteessa ei nyt saisi enää näitä lapsia kiduttaa yhtään enempää. Eikö siellä ole muita sossuja kuin yksi? Käänny johtavan sosiaalityöntekijän puoleen. Hyvää tässä koko asiassa on se, että Sinä välität. Joku välittää heistä. tsemppiä.

Äänestä

tämä nainen omistaa nykyään miehen jolla on työpaikka ja talo, niin se on se mittari, miksi sossu laskee, että lapsilla on ok oltavat.

Käytän sanaa omistaa, sillä nainen ei näitä lapsia itselleen tahtonut kun lapsilisän vuoksi ja nyt yrittää saada pojasta sitä "sairaan lapsen hoito lisää" itse sanoo: "hullun lapsen rahaa".

Pisnestä kaikki. Huhu kiertää, että suunitteli myyvänsä tytärtäänkin siihen tarkoitukseen, mutta ne ovat huhuja, joita on hankala todistaa oikeiksi väittämiksi.

Jokatapauksessa pian on taas kokous heidän oman sosiaalityöntekijän, psykiaatterin ja kahden perhetukikeskuksessa olevan perhetyöntekijän kanssa lasten tulevaisuudesta.

Toivottavasti he käsittää, että henkisesti täysin nujerrettu poika ei voi enää asua henkisesti epävakaan äitinsä kanssa.

Lapsuus on lyhyt, mutta kun poika on aikuinen, voi hän silloin vapaasti yrittää luoda suhdetta äitiinsä uudestaan. Nyt on vaan kyettävä kasvamaan isoksi oikella maaperällä.

Kun vaan pojan pää kestäisi!

Äänestä
  • Toivotaan kovasti, että nytten tajuavat ammattilaisetkin, että mitkä olot näillä lapsilla oikeasti on. Tämän ketjun perusteella, mitä tässä luin, olot eivät todellakaan ole mitkään mukavat, mielellään sitä antaisi lapselle aina myös hyvän lapsuuden. Niin, sosiaalityöntekijät vain katsovat sitä ettäkun on se katto pään päällä ja rahaa tilillä, niin ei sitten mukamas tarvitse huomioida sitä, että millainen se äiti tai isä on?

    Äänestä

Jos jumala on niin julma, että laittaisi 13.v pojan helvettiin, sen takia että poika riistää itseltään hengen tossa tilanteessa, niin siinä tapauksessa uskallan väittää että Jumalaa ei ole olemassa.

Äänestä

ei ole.
Ei ole mitään. Sinulle.
On paljon pahaa. Yleensä vain pahaa.
Onko tämä tulevaisuus? Yleinen hallinto kaikissa maissa tietää mikä on paha.

Äänestä

Olet ymmärrettävästi kaiken inhimmilisen voitavasi nyt tehnyt ja paljon sen ylikin. Vain Jumala voi auttaa ja varjella näitä viattomia lapsia. Rukoillaan, että he säästyisivät vielä elämään ja kaikki osapuolet saisivat Korkeimman avun. Selvä synninorja tuo nainen on! Jos jotakin ikävää tapahtuisi, ei se ainakaan ole sinun syy, egtte muka rukoillut tai yrittänyt tarpeeksi. Jumalalle on kaikki mahdolista!

Äänestä

Voit olla huoletta. Jumala aivan varmasti pitää huolen noista lapsiraukoista. Hän rakastaa heitä, eikä yksikään heistä joudu minnekään helvettiin, vaikka kuolisivat millä tavalla. Minä uskon ja luotan Jumalaan, Hänen Armoonsa ja Rakkauteensa. Poikansa Jeesus Kristus on meidät ristikuolemallaan lunastanut. Särkynyt sydän ja murtunut mieli, niitä ei Jumala hylkää. Heidän maanpäällinen elämänsä on nyt hirveää, mutta ei Jumala hylkää heitä. Ei varmasti, eikä ikinä. Maailma on paha, ja viattomat saavat kärsiä siitä. Miksi ihmeessä Jumala olisi vielä lisäksi paha heille??? Ei ikinä. Jumala on Rakkaus.

Äänestä
  • Kun me teemme oman osuutemme tekee JUmalakin omansa. Meidän täytyy pyytää häneltä, eikä istua kiittimet ristissä, odottaen.
    On kysymys lasten tulevaisuudesta, mielenterveydestä ja ravinnosta.
    Kohotetaan toive tuonne ylös ja omalta osaltamme autetaan niitä laitapuolen laimin lyötyjä lapsia. Eikä istuta hurskaana etupenkissä.
    Jumala odottaa tekoja, ei sanoja.
    -Onko lasten tilanteessa tapahtunut pientä muutosta parempaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bolgrad** kirjoitti:

Ajankohtaisuuden vuoksi tulin tänne tänään kertomaan ikävän tosiasian.

Eräs mies, vaikka Mikko, nuorena miehenä ihastui kymmenen vuotta vanhempaan naiseen ja teki hänen kanssa kaksi lasta.
Nainen oli työtön, Mikko komennushommissa ja yhdessä he päätti, ettei muuta saman katon alle, että nainen saisi kaikki tuet.
He siis tapasivat ainoastaan viikonloppuisin ja silloinkin mies siivosi naisen kodin ja täytti jääkaapin ja pakastimen ruualla ja osti lapsille vaatteita ja leluja. Viikonpäästä sama toistui... kunnes mies kuuli, että nainen on ollut jatkuvasti uskoton.
Tuli ero ja mies muutti pois kaupungista kokonaan kolmeksi vuodeksi ja näki lapsiaan vain satunnaisesti.

Sitten alkoi naapurit juoruamaan, että naisen kotona ryypätään ja naisella käy teinejä viinan haussa ja lapset joutuu olemaan aamusta iltaa ulkona ilman ruokaa kamalissa vaatteissa.

Mikko muutti takaisin ja siitä alkoi pitkä huoltajuuskiista.

Nainen oli alkoholisoitunut, harrasti seksiä lasten nähden ja oli syyllistynyt pojan seksualiseen ahdisteluun. (poika oli tuolloin 5-7v) Nainen oli myös useina iltoina jättänyt lapset kotiin keskenään ja laiminlyönyt ruokkimisen ym.

Lapset oli psyykkisesti todella huonossa kunnossa, kun isä sai lopulta lapset.

Äiti ei sen jälkeen ollut kiinnostunut lapsistaan.

Äiti on tunnettu omassa kaupungissa juoppona, rääväsuisena, irstaana ja riidanhaastajana.

Lasten isä sairastui vakavasti kun lapset oli 14v. ja 11v.
Lapset joutui lastenkotiin ja sieltä perhekotiin toiseen kaupunkiin ja kun poika ei sopeutunut 2kk, heidät annettiin äidille.

Äiti juo edelleen. Välillä on pitkäkin putki, niin että joutuu katkolle. Hän huorittelee tytärtään ja haukkuu poikaa perkeleen tekeleeksi, mitättömäksi paskaksi ja on uhannut tappaa lapset ja polttaa joku yö talon, kun lapset nukkuu ym. Hän on saanut niin pahoja raivareita, että naisen oma miesystävä on hälyttänyt poliisit hakemaan naisen putkaan.

Kun asiasta on ilmoitettu sosiaaliviranomaisille, he viittaa kintaalla. Äidillä on oikeus ja plaa plaa plaa....

Nyt poika on uhannut tappaa itsensä! Hän ei ole edes saanut vaatteita talveksi, vaan joutuu kulkemaan tuulipuvulla kouluun, vaikka on pakkasta.
Poika sanoi, että hänen elämänsä on painajaista ja kun hän on ensikerran yksin kotona, hän roikkuu narun jatkona.
Sosiaalityöntekijät toteaa, että pojalla vaan on sopeutumisvaikeuksia.

Näin lasten äidin 56v. naisen viikonloppuna yöllä baarissa. Hän puhui kun pahainen linnakundi... tai pahemmin. yök. Hierotutti itseään parikymppisillä juopoilla ja huuteli makuhuonejuttujansa ympäri baaria, niin että portsarit kantoi ulos ja poliisit nukkumaan... kun rouva jatkoi uhittelua kadulla.
Sellainen hän on ja on aina ollut.

joutuuko 13v. Helvettiin, jos tappaa itsensä?

Eikö hän vaan pääsekkin pois helvetistä?

Älkää sanotko, että tee jotain. Olen jo yli 10 vuotta tehnyt lasten hyväksi vaikka mitä... aina on sosiaali toista mieltä, aina puoltamassa äitiä ja juoruamassa kaikki sanomani hänelle. Monet uhkaukset olen kuullut. Jopa Turkkilaiset on uhattu hakkaavan minun tyttäreni jos puutun. Asia on hankala, mutta yhä yritän kaikkeni.

Lapsilla on paha olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu