Hallitus on taas nostamassa eläkerajaa ties kuinka monta vuotta ja osa-aikaeläkkeenkin rajaa 60 vuoteen. Tiedän monia jotka eivät näe päivääkään eläkkeestään vaikka maksavat vuosien ajan joka ikisestä tilistään eläkemaksuja... ja näitä eläkemaksuja ollaan nyt vieläpä siirtämässä enemmän työnantajalta työntekijälle.
Eikö tällainen kansalaisen alistaminen ja orjuuttaminen ole jo laitonta? Missä kulkee eliitin moraalitajun raja?
Kokoomusta ja keskustaa ei tunnu muu kiinnostavan kuin se miten paljon lisää työntekijästä saadaan irti, miten saadaan säästöjä valtion kassaan ja miten saadaan työntekijä hautaan ennen kuin tarvitsee maksaa eläkettä vaikka tuo henkilö on eläkkeensä ansainnut raadannalla toisin kuin eduskunnan suojatyöläiset jotka eivät ole päivääkään nähneet työtä ja nauttivat 6000 euron kuukausipalkasta ja tuhansien eurojen verottomista työeduista sekä yli 4 kuukauden vuosilomasta... puhumattakaan huomattavasti lyhyemmistä työviikoista (heidän ei tarvitse edes antaa selitystä poissaoloilleen!).
RKP ja Vihreät taas rahtaavat tänne työttömiä ja rötösteleviä somaleita kuluttamaan työssäkäyvien verorahoja.
Kyllä on törkeätä menoa.
En tiedä auttaako Perussuomalaisten äänestäminen mutta ei tämä ainakaan voi enää huonompaan suuntaan mennä.
Eikö tällainen kansalaisen alistaminen ja orjuuttaminen ole jo laitonta? Missä kulkee eliitin moraalitajun raja?
Kokoomusta ja keskustaa ei tunnu muu kiinnostavan kuin se miten paljon lisää työntekijästä saadaan irti, miten saadaan säästöjä valtion kassaan ja miten saadaan työntekijä hautaan ennen kuin tarvitsee maksaa eläkettä vaikka tuo henkilö on eläkkeensä ansainnut raadannalla toisin kuin eduskunnan suojatyöläiset jotka eivät ole päivääkään nähneet työtä ja nauttivat 6000 euron kuukausipalkasta ja tuhansien eurojen verottomista työeduista sekä yli 4 kuukauden vuosilomasta... puhumattakaan huomattavasti lyhyemmistä työviikoista (heidän ei tarvitse edes antaa selitystä poissaoloilleen!).
RKP ja Vihreät taas rahtaavat tänne työttömiä ja rötösteleviä somaleita kuluttamaan työssäkäyvien verorahoja.
Kyllä on törkeätä menoa.
En tiedä auttaako Perussuomalaisten äänestäminen mutta ei tämä ainakaan voi enää huonompaan suuntaan mennä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ensi vaaleissa kyllä kannattaa kaikkien äänestää, ja äänestää mitä tahansa muuta puoluetta kuin näitä porvareita. Huomaa että he on ihan ulkona tavallisen työntekijän arjesta. Ihmettelen muutenkin tälläisiä päätöksiä kun suomalaisilla on jo nyt ongelmia työssä- jaksamisensa kanssa. Ihmettelen myös näiden röyhkeyttä. Itse olen aina äänestänyt vihreitä mutta olen tullut siihen tulokseen että he ovat myös osa tätä kyykytyspuolue järjestelmää. Suomeen ollaan ajamassa samanlaisia ihmisoikeuksia kuin kolmansiin maihin. Palkkoja halutaan alentaa ja nostaa eläkeikää. Julkisuudessa puhutaan kuitenkin ostovoiman kasvusta. Nyt tekisi mieli kyllä olla jo ihan periaatteesta ostaa mahdollisimman vähän, romahtaisi koko paska valtio sitten kerralla kasaan.
tuossa vähän jauhamaan, tai sitten et oikein ymmärrä mistä on kyse.
'Kapitalisti riistää työläisen selkänahasta'
Ei nykyään selkänahasta revitä muilta kuin ehkä joiltain siivoojilta. Tavallinen työläinen on tehokkaan koneen puikoissa ja ansaitsee kelpo palkkaa. Nyt kun inflaatio vielä laman myötä vähän ehkä talttuu, ja kun joka tapauksessa palkankorotukset ja tuloveronkevennykset tulevat niin hyvissä asemissa olevien työläisten ostovoima tulee nousemaan ehkä jonkun 4%.
Muuten suurin osa työssä käyvistäkin on suht. tervettä väkeä, ja paremmin vaan se kaikin tavoin elämä tällaisilta emenee kun on mukava työ. Ne vaan on niin tehokkaita nämä entisten kommonistien työn sankari propakanta ja uusliberalistien vailla työtä olevien syyllistäminen, että ne saavat uskomaan asioiden olevan toisin kuin mitä ne ovat.
Se on kelpo asemista tavarantuotannossa tavalla tai toisella syrjäytetty tai syrjäytynyt alaluokkainen paskasakki joka tässä nimenomaan tulee monin tavaoin edelleen köyhtymään lisää.
Se että alle 60 vuotias ei enää voi ennenaikaiselle eläkkeelle päästä, ei tarkoita sitä että työnantajat haluaisisvat pitää kaikki töissä vähintään 60 vuotiaiksi ja siten rikastua heidän selkänahastaan. Tämä on pääsääntöisesti paskanjauhantaa ja propakantaa. Esim. elektroniikka-alalla(vaikkapa Nokia) halutaan eroon jo yli 40 vuotiaista. Kaikillakin aloilla nimenomaan halutaan saneerata vanhempia pihalle ja hyvinkin jo alle 60 vuotiaita. Mutta miksi nämä eläkejutut nyt näin järjestetään johtuu siitä, että näin menetellen tällaisen tarpeettomaksi käyvän väen eläkkeet saadaan jäämään pienemmiksi.
Taidat olla niitä jotka naivisti uskovat nyt lanseerattujen lisäeläkekarttumienkin olevan tarkoitettu tuomaan eläkkeeseen extraa joillekkin työssä vanhaksi asti ahertaville(Tällainen ahertaminen tässä tarkoitta lähinnä hyvissä helpoissa viroissa köllötteleviä).
Kyllä hintojen määrittyminen keskiluokkaisten tulonsaajien käytettävissä olevien tulojen mukaiseksi on se tekijä joka pitää huolen siitä että extrasta tulee se tavallinen, ja vailla ektraa olevasta puolestaan tulee köyhä.
mukaan myös nousee osa-aika eläkkeelle pääsyn alaraja, ei heitä mitenkään eritelty ja niissä töissä kyllä pidetään töissä vanhempia ihmisiäkin, niinkauan kun henki pihisee, eihän siivoojan hommia kukaan nuorempi viitsi edes tehdä.
Nostakoot päättäjät omia eläke ikärajojaan, mutta meidän raatajien eläkkeelle pääsy rajaa pitäisi laskea, eikä nostaa tuotakaan osa-aika eläkkeen rajaa.
nim. siivoja-54
täysin samaa mieltä ja raivostuttaa taas nää päättäjien touhut niin ettei sanotuksi saa mitä heistä ajattelen. Työmotivaatio laski nollaan,- jos lopettais koko työnteon.
nim. toinen väsynyt
Tosiasia on se, että yhä useampi, jota yritetään roikottaa väkisin työelämässä sinne 60 ikävuoteen saakka, tulee jäämään sairauseläkkeelle. Ja yleisimpiä syitä on nimenomaan uupumus/masennus.
Jos työ kyllästyttää niin hae vuorotteluvapaalle.
Ensin valitat että ei ole töitä ja sitten valitat jos pitää olla töissä. Mikäs se olisi hyvä? Ihmiset ovat entistä hyväkuntoisepia ja elävät entistä pitempään. Nykyiset eläkeiät säädettiin silloin kun naiset kuolivat keskimäärin 74-vuotiaina. Nykytytöt elävät keskimäärin 82-vuotiaiksi. Yli 75-vuotiaat käyttävät viisi kertaa enemmän terveyspalveluja kuin nuoremmat. Nykyisen 65-vuotiaan fyysinen kunto on samalla tasolla kuin 1940-luvulla 45-vuotiaalla.
Kysymyksiä: Ajattelitko laittaa vanhukset itse maksamaan kustannuksensa vai ajattelitko verottaa työssäkäyviä vielä entistä enemmän? Vai millä ajattelit maksaa nuo lisääntyvät kustanukset, jos ei eläkeikää saa nostaa? Ja vielä: miksi pitäisi hyväkuntoisen ihmisen päästä eläkkeelle?
Mitkä puolueet mahtoivatkaan edellisellä kerralla, nostella eläkeikiä? Oli mukana ainakin yksi SDP!
Edellisellä kerralla mukana kok, kesk ja vihr.