Nivustyrä kipeä

Minulla on aivan yllätyksellinen ja uusi asia,(eilen huomasin).
nivusessani oli noin 2sm laajuinen kohouma, ja tuntui hieman kipua.
Olin edellisenä iltana tehnyt raskaita nosteluja, ja siinäkö liene syy tähän?
Kohouma poistuu kun menee makuulle, mutta tulee uudelleen ylhäällä ollessa.
En ole käynyt lääkärissä, mutta eikö tämä ole nivustyrä?.
Vai onko ehkä sittenkin joku muu vaiva?

No jos on kysymys nivustyrästä,onko kellään neuvoja sen kurissa pitämiseen, kun asia on näin alussa ja uusi?
Onko siihen saatavana mitään tukisidettä tms. ja mistä niitä saisi.
Ja miten pitäisi toimia ja olla nivustyrän kanssa että se ei pahenisi ainakaan?

Paljon kiitoksia jos saisin teiltä jotain neuvoja uuteen ongelma-asiaani!
717204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tyrältä vaivasi kuulostaa. Nivustyriäkin on hieman eri tyyppisiä, varsinkin naisilla ja miehillä. Miesten ns. lateraaliset nivustyrät leikataan useimmin, naisillakin ns. femoraalityrät joskus.

Leikkaus tehdään usein, koska tyrä voi "jumiutua" ja verenkierto lakata ja näin syntyä kuolio. Se ei tapahdu yllättäin, joten ei ole aihetta pelästyä.

Mutta lääkäriin kannattaa mennä heti, yleislääkäri lähettää tarvittaessa kirurgin vastaanotolle, jos tyrä on leikattavaa tyyppiä.

Äänestä

Minulta leikattiin 1 1/2 vuotta sitten nivustyrä molemmilta puolilta. Olen 38 v. mies ja kärsin noista nivustyristä monta vuotta ennen kuin menin lopulta lääkäriin. Tyypillistä on että pullistuma poistuu makuuasennossa ja kivutkin hellittää. Itselläni oireet ei juuri häirinneet normaalia elämää, mutta koska harrastan kuntosaliharjoittelua niin koko ajan piti olla varuillaan mitä liikkeitä uskaltaa tehdä. Vatsalihasliikkeet mm. pahentavat nivustyrää ja samoin raskaat nostelut joissa vatsalihakset on mukana. Lopulta tyrät alkoi oireilla niin paljon, että päätin hankkiutua niistä eroon leikkauksella. Jotain tyrävöitäkin on olemassa, mutta niin pitkälle ei kannata tyriä päästää että niitä joutuisi pakosta käyttämään ja tyrissä on riskinä niiden kuoleentuminen, jolloin pikainen leikkaus on tarpeen.

Minut leikattiin avoleikkauksella eli tehtiin 10 cm viilto molempiin nivustaipeisiin ja kuukausi meni itselläni toipumiseen ja eka viikko särkylääkkeiden syömiseen. Sängystä ylösnousu ei meinannut onnistua ekana viikkona ja pienikin yskäisy aiheutti melkoista kipua. On tietysti helpompaa jos leikataan vain toiselta puolelta. Mutta kyllä se sitten ekan viikon jälkeen helpottaa ja kuntoilunkin voi aloittaa noin kuukauden päästä. Itse olin sairaslomalla 3 viikkoa.

Ohessa hyvä linkki lisätietoihin nivustyrästä ja sen leikkauksesta:
http://www.ksshp.fi/potilaana/Potilastiedotteet/nivustyra.htm

Äänestä

tulleista opastuksista nivustyräasiassani!

Äänestä

nivustyrä leikattiin, vaikka ei ollut kipuja. Leikkaus oli "helppo", vain pieni viilto alavatsaan (3-4 cm) ja toipuminen tapahtui nopeasti. Ei ollut kipua leikkauksen jälkeen. Aikuisilla voi olla hankalampaa.

Tyrämäinen patti tuli minullekin nuorena, mutta sen syyksi osottautui uudet kengät, jotka hankasivat. Patti laskeutui muutamassa päivässä, kun laitoin kengät pois käytöstä.

Äänestä

Mitä helvettiä? Miten kengistä voi tulla tyrämäinen patti??? :o meni ainaki tältä hoitsulta ihan ohi.

Äänestä
  • Kyllä uskon että tyrä voi olla yhtä hornan tuskaa, kuin elävältä nyljentää suolaisella puukolla tms. Kaikki tuommoiset epäinhimilliset pullistumat, perspukamista tyriin, pirun tähe, aattelukin käy kipeää. isälläni, 56 v, on monia vuosia ollu nivustyrä ja se o hissuksee menny semmoseksi ettei sitä kannata leikata. Nosteluista on mahtanu tulla se, ja kovasta työneosta. On se toki pakon eessä vähentäny rehkintää, vaan pahasti se joskus ähkii silti, vaikka sohvalta noustessaan.
    Kyllähä se elämä mahtaa olla enimmäksee yhtä perkelettä jos koko ajan kipee pullistuma tossa reiden ja mahan taitekohassa o. Yötä päivää pyhhää arkee hautaan saakka semmone halavatun vitun piina.

    Äänestä

  • awefwer 29 kirjoitti:

    Kyllä uskon että tyrä voi olla yhtä hornan tuskaa, kuin elävältä nyljentää suolaisella puukolla tms. Kaikki tuommoiset epäinhimilliset pullistumat, perspukamista tyriin, pirun tähe, aattelukin käy kipeää. isälläni, 56 v, on monia vuosia ollu nivustyrä ja se o hissuksee menny semmoseksi ettei sitä kannata leikata. Nosteluista on mahtanu tulla se, ja kovasta työneosta. On se toki pakon eessä vähentäny rehkintää, vaan pahasti se joskus ähkii silti, vaikka sohvalta noustessaan.
    Kyllähä se elämä mahtaa olla enimmäksee yhtä perkelettä jos koko ajan kipee pullistuma tossa reiden ja mahan taitekohassa o. Yötä päivää pyhhää arkee hautaan saakka semmone halavatun vitun piina.

    Oma "nivustyrä" oli 3 vkoa daignoosilla nivustyrä,,, kunnes lisätutkimusten kautta se vaihtui imusolmukesyöväksi!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitääkö leikata kirjoitti:

Minulla on aivan yllätyksellinen ja uusi asia,(eilen huomasin).
nivusessani oli noin 2sm laajuinen kohouma, ja tuntui hieman kipua.
Olin edellisenä iltana tehnyt raskaita nosteluja, ja siinäkö liene syy tähän?
Kohouma poistuu kun menee makuulle, mutta tulee uudelleen ylhäällä ollessa.
En ole käynyt lääkärissä, mutta eikö tämä ole nivustyrä?.
Vai onko ehkä sittenkin joku muu vaiva?

No jos on kysymys nivustyrästä,onko kellään neuvoja sen kurissa pitämiseen, kun asia on näin alussa ja uusi?
Onko siihen saatavana mitään tukisidettä tms. ja mistä niitä saisi.
Ja miten pitäisi toimia ja olla nivustyrän kanssa että se ei pahenisi ainakaan?

Paljon kiitoksia jos saisin teiltä jotain neuvoja uuteen ongelma-asiaani!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu