Älkä ilku ja äläkä suullasi suurentele
Ob. 1:12
Mutta älä katso iloiten veljesi päivää, hänen onnettomuutensa päivää; älä ilku juutalaisia heidän turmionsa päivänä äläkä suullasi suurentele ahdistuksen päivänä.
Ob. 1:12
Mutta älä katso iloiten veljesi päivää, hänen onnettomuutensa päivää; älä ilku juutalaisia heidän turmionsa päivänä äläkä suullasi suurentele ahdistuksen päivänä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=EPsmc4dCb_w
JEHOVAN TODISTAJIEN OPETUS MIIKAELISTA
""On siis järkevää, että ylienkeli Miikael on Jeesus Kristus.
Todisteet osoittavat siis, että Jumalan Poika tunnettiin Miikaelina ennen maan päälle tulemistaan ja tunnetaan sillä nimellä myös hänen palattuaan taivaaseen.""
Viite: Ppkr, s. 34.
ADVENTISTIEN OPETUS MIIKAELISTA
Ilm.kirjaseminaari väittää:
"Miikael on tässä apokalyptisessä
taistelukuvauksessa Kristuksen peitenimi".
(Op.v. 9 nelossivulla).
linkki!
Ob. 1:12
Mutta älä katso iloiten veljesi päivää,
hänen onnettomuutensa päivää;
älä ilku juutalaisia heidän turmionsa päivänä äläkä suullasi suurentele ahdistuksen päivänä.
Vahingonilo onkin kauhistuttava synti katkeroitumisen ja kateuden ohessa.
Siitä suuresta ahdistuksesta hiukkasen lisää ..
Obadja 1.
14 Älä väijy pakoteitten varsilla, pakoon pyrkivien turmana! Älä luovuta Juudasta paenneita takaa-ajajien käsiin ahdingon päivänä!
15 Lähellä on Herran päivä, lähellä kaikkia kansoja. Niin kuin sinä olet veljellesi tehnyt, niin myös sinulle tehdään. Sinulle maksetaan tekojesi mukaan. [Hes. 35:15; Joel 4:4]
Jeesus antaa profeetta Sakarjan kautta Israelille
pako-ohjeita ja lupaa hyvää säätä sentään!!
Sakarja 14.
3 Herra itse lähtee sotaan viholliskansoja vastaan, niin kuin hän on lähtenyt ennenkin vihollisen hyökätessä. [Jes. 42:13]
4 Hän seisoo sinä päivänä Öljymäellä, joka kohoaa Jerusalemin itäpuolella. Ja Öljymäki halkeaa kahtia idästä länteen, toinen puoli vuoresta väistyy pohjoiseen, toinen puoli etelään, ja välille syntyy valtaisa laakso.
5 Te pakenette vuorten välissä olevaa laaksoa pitkin, ja se ulottuu Asaliin asti.
Te pakenette, niin kuin paettiin maanjäristystä Juudan kuninkaan Ussian aikana.
Sitten Herra, teidän Jumalanne, tulee Jerusalemiin, ja kaikki pyhät ovat hänen mukanaan. [Aam. 1:1 | Juud. 14]
6 Sinä päivänä ei ole hellettä, ei pakkasta eikä jäätä.
Minä kerron mistä johtuu miksi Amerkikassa on syntynyt uskonnollisia liikkeitä joskus.
Ymmärrät sitten asian.
Maalimassa oli melko lailla mittavat uskonnolliset vainot ja uskonpuhdistukset jolloin uskovaiset pakenivat Amerikkaan syystä että oli melko lailla ainoa maa jossa oli uskonnonvapaus. Se oli turvapaikka.
Tottakai paavin kirkkoa paossa olleet perustivat äkkiä hengelliset liikkeensä, ja alkoivat tavaamaan Raamattua.
Asiall eon tämä looginen selitys ja huuda hurraa että näin on.
Noista hengellisistä liikkeistä on jokainen toiminut uskonpudistajana ja tuonut uutta raamatullista hengelliseen elämään, vaikka eivät olisi täydellisiksi pääseet, olivat jotakin muuta kuin sen ajan paavinkirkko.
Nykyisin syntyy tietysti kaikenlaisia liikkeitä joille en juuri korvaani kallkista, piisaa jo liikkeet sen puolesta ettei lisää tarvitse, ja menevät toki eksytyksien puolelle, kun mikään ei kelpaa mitä on.
Tämän päivän hengelliste piirit tarjoavat ihan mjukavat edistysaskeleet tiedon kasvaessa, niin minäkin kaahasin monet piirit läpi etsikkoaikana ja päädyin Adventtikirkkoon, mutta sielläkin ihmiset ja minä olemme vain ihmisiä kuitenkin.
Enkelit on taivaassa ja ihmiset maan päällä ikävä kyllä toistaiseksi vielä.
Jumalan siunausta
jari laurila