ja luistonesto ei miellytä. Tietäisikö joku millä ne saa lopullisesti pois.
MB Sprinter 07
Ajonvakautus
115424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sen kun painat kojelaudassa oleva nappia sinulla on yhden pyörän veto/työntö auto.
Tämä uutuustuote on ihan PASKA. Itse olen nyt kaksi kertaa jäännyt kiinni mäkeen kun auto "hyytyy" mäessä.
Onhan näitä myös muissa autoissa jopa henkilöautoissa ainakin isossa Toyotassa ja sama ongelma että auto hyytyy mäessä.
Pitäis se "inssinööri" käydä ensin testaamassa nämä uutuudet ennenkuin ne autoon laitetaan!
Noissa noin uusissa spinttereissä jo "vähän" jotain nykytekniikkaa, kuten vaikkapa semmonen lyhyt vaihdekeppi kojelaudassa, tai vaikkapa sähköikkunat, tai onko ne edelleen jämähtänyt 80 luvulle?
Valitettavasti auto on nörtin märkä uni.Vehon asentaja raotti verhoa sen verran,että kertoi ajonvakautuksen,luiston eston ja abs:n lähtevän pois kun näppäilee sen dynamometritilaan,muttei suostunut kertomaan miten se tehdään. Sattuisikohan joku tietään ko toimenpiteen. nim. jo kerran jorpakossa mäestä takaperin tulleena em vehkeitten takia. Tana.
eli antureista sivareiden kanssa piuhat poikki, toki merkkivalot alkaa palamaan, mutta siihen auttaa polttoimoiden poistaminen, tosin tämä ratkaisu on sitten "pysyvä" mutta se tuskin sinua haittaa?
johtojen katkomisen kanssa ettei abs:it häviä. Jää leima saamatta konttorilla.
Tuskin ne siellä katsastuksessa rupeaa testaamaan toimiiko ne tai ei, ja aloittahan juuri nimenomaan haluaa ABS:tkin pois, koska hänellä on se luistonesto, ja ABS siellä korvien välissä, kuten esim mullakin on
Vaikka aluksi nyppäistä esp:n sulake pois?
Toimii ainakin joissakin autoissa.
ABS-antureihin ei ole syytä koskea.
tyhmä, obd testissä näkyy vikakoodit!
on AUTOMAATTILAATIKKO tosin kuin muissa pakuissa hah hah haaaaaaaaaaaaaaaaaa
olet tyhmä...dieseleistä ei oteta OBD-testiä...pelle....ja bensa koneissakin joissa otetaan niin vaan moottorin osalta eikä mistään muualta...tyhmä
täällä taitaa olla tyhmiä enemmänkin...
Kun virta-avaimesta kääntää autoon virrat päälle niin ABS yms. valojen kuuluu syttyä.Sitten kun auto on käynnissä niin niiden kuuluu sammua. Jos valo ei pala virrat päällä tai valo ei sammu käynnissä ollessa niin katsastus on HYLÄTTY.
Eli jos varoitus valot on poistettu tai peitetty niin katsastus on hylätty.